Skip to main content

مصرف اجباری؛ حالم بد است خرید می کنم! (اعتیاد به مصرف)

مصرف اجباری نوعی اعتیاد است یا یک حالت طبیعی؟ مصرف اجباری چیست؟ شاید اطرافیانتان مبتلا هستند و شاید خودتان مبتلا شدید و خبر ندارید! این جمله ها را شاید شنیده باشید که؛

  • من امروز حالم خوب نیست می رم خرید تا بهتر شم.
  • امروز سر کار اعصابم رو خورد کردن برم خرید شاید بهتر شدم…
  • مشروط شدم بریم پاساژ خرید تا دلم باز شه!
  • همین جوری بریم بازار!!!!چیزی هم دیدیم می خریم خب…

بعضی از افراد بالفطره به مصرف کردن تمایل دارند. واقعیت این است که آن ها ذاتا خریدار به دنیا می آیند. مصرف اجباری به معنای خرید مکرر و بیش از حد است. این افراد خرید می کنند اما نه برای رفع نیاز بلکه برای کاهش تنش، اضطراب، بی حوصلگی و افسردگی و کلا هر چیزی که حال آن ها را خراب کرده…. حتی یه جر و بحث ساده با همسر!

مصرف اجباری یک اعتیاد خطرناک

کسی که به مصرف اجباری روی می آورد یک معتاد است. بله تعجب نکنید معتاد است البته معتاد به خرید. برای چنین اشخاصی خرید کردن مانند مصرف مواد یا الکل است و آن ها را آرام می کند. طبق تحقیقات بالینی انجام شده زنان ۴ برابر بیشتر از مردان به مصرف اجباری روی می آورند. در زنان این اختلال در قالب خرید های بیش از حد لوازم آرایشی، و لباس است و در مردان مصرف اجباری در قالب خرید ابزار و دستگاه های مختلف و حتی تفنگ است!

از هر ۲۰ فرد امریکایی یک نفر به مصرف اجباری معتاد است و نمی تواند جلوی خود را در خرید های غیر ضروری اش بگیرد. و این اختلال ۲ تا ۱۶ درصد بزرگسالان امریکایی را گرفتار خود کرده است. شخصی که به مصرف اجباری روی می آورد معمولا اعتماد به نفس پایینی دارد و هنگامی که به این اختلال دچار می شود این محصول است که او را کنترل می کند. وقتی مصرف اجباری طغیان کند فرد هر چیزی را می خرد حتی یک چرب لب یا یک قوطی نوشابه و آدامس! و این کار را فقط برای این می کند که از لحاظ روانی تخلیه شود. عمل خرید در چنین افرادی یک تجربه اعتیاد آور تلقی می شود آن ها را نشئه می کند و در یک خلصه لذت آور معلق می کند.

مصرف اجباری باعث می شود که فرد:

رفتارش بر اساس انتخاب انجام نشود. او انتخابی ندارد و فقط می خرد؛ در واقع او نیازی به محصول ندارد اما، برای کاهش تنش های خود این کار را می کند.

لذت جویی حاصل از این رفتار کوتاه مدت است مانند؛ لذتی که معتادان از مصرف مواد پیدا می کنند و خمار می شوند. اما بعد از خماری به عالم و آدم گیر می دهند.

افرادی که به مصرف اجباری روی می آورند، پس از انجام عمل شدیدا از خرید خود پشیمان می شوند.

شرط بندی یک نمونه از مصرف اجباری است و یا شخصی که قمار باز است به این مشکل روانی مبتلا شده است. مصرف اجباری گرچه امروزه یک حالت جالب تلقی می شود و بین افراد به عنوان یک تفریح مد شده اما، هیچ وقت گمان نکنید با این شیوه تخلیه خواهید شد یا تفریح کرده اید واقعیت این است که اگر علائم بالا را دارید یک معتاد به مصرف شده اید و باید برای ترک دست به کار شوید!!!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده 

شماره تماس جهت مشاوره!