Skip to main content

برند های ژنریک… نظمی خاص در بی نظمی

برند های ژنریک… نظمی خاص در بی نظمی

در نوشته های قبل شما را با روش های مختلف و متداول برندسازی در ایران آشنا کردیم در این نوشته شما را با برند های ژنریک در محصولات ایرانی بیشتر آشنا می کنیم.

برندینگ یا برندسازی فعالیتی می باشد که در نتیجه آن سطح احساسی و عاطفی مرتبط با یک محصول یا یک خدمت در کنار نام آن محصول یا خدمت قرار می گیرد و به این ترتیب ارزش محصولات و خدمات برای مشتریان و سایر ذینفعان افزایش می یابد، بعلاوه ارزش یک برند به طور معناداری مرتبط با دلبستگی احساسی مشتریان نسبت به برند می باشد.

اکثریت علاقمندان به مباحث مدیریتی به مباحث برندینگ نیز علاقمند می باشند. به طور کلی و طبق تعاریف متداول، برند یک نام، اصطلاح، علامت، سمبل یا طرح و یا ترکیبی از تمام مواردی است که ذکر کردیم، علاوه بر این هدف از خلق یک برند مشخص کردن کالا و خدمات یک فروشنده و یا گروهی از فروشندگان می باشد، همچنین برند می تواند باعث تفاوت بین رقبا گردد. به طور کلی هر مفهومی برای تبیین نیاز به تعریف دارد و تعاریف بسیار متعددی از برند به وسیله بسیاری از دانشمندان مطرح شده است. از آن جا که هر کدام از محققین چارچوب ذهنی خاص خود را داشته اند از زاویه دید خود به مفهوم برند نگاه کرده اند، بنابر این تعدد تعاریف و تعابیر در این حوزه امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است و مفهوم برند از جمله مفاهیمی می باشد که تعابیر مختلفی برای آن ذکر شده است، که رایج ترین و متداولترین تعریف از برند همان تعریفی است که در بالا به آن اشاره شد.

در کل تعریف برند تصویر ذهنی ایی از یک نام و در نهایت یک علامت را در ذهنتان تداعی می کند که این تصویر ذهنی نتیجه همان تعاریف مختلف از برند است، اما در کنار تمام تعاریفی که از برند در ذهنتان دارید شیوه دیگری از برند سازی امروزه بسیار متداول شده است که شاید اگر برای اولین بار با آن آشنا شده باشید معتقد باشید که این روش تمام پیش فرض های ذهنی شما را در ارتباط با برند نقض می کند، در حالی که با نگاهی دقیق تر به ارزش این نوع برند سازی پی می برید و این روش شما را به این جمله معروف رهنمون می سازد که در بی نظمی نیز نظم خاصی نهفته است، در واقع با وجود بی نظمی و آشفتگی در این گونه برندسازی نظمی اتو کشیده و خاصی موجود است، این نوع برند سازی به برند های ژنریک یا بدون مارک معروف هستند.

نام گذاری ژنریک یا بدون مارک یکی از شیوه های خاص در بین روش های متداول برندسازی می باشد. در این شیوه تولیدات بدون مارک و یا علامتی خاص در بازار عرضه می شوند. در بازار محصولات ایرانی می توانیم به فروش قارچ یا لوبیا و نخود فرنگی و… اشاره کنیم، یا همه شما خرید کیف و کفش را تجربه کرده اید، به غیر از چند برند انگشت شمار در ایران مانند کیف و کفش چرم مشهد و یا چرم نوین و… بیشتر تولید کنندگان کیف و کفش از شیوه برند ژنریک در کشورمان بهره می برند. در این روش اگر محصول شما یک محصول خوراکی باشد بر روی بسته بندی کلی آن تنها شرحی از محتویات داخل بسته نوشته شده است، اکثر شما این تجربه را در خرید قارچ های خوراکی که به صورت فله فروخته می شوند را داشته اید و یا در مثال کفش، جعبه های کفش فاقد هر گونه مارک و یا علامتی از تولید کننده می باشند و در نهایت ممکن است نام مغازه بر روی جعبه ها دیده شود در مورد مثال کیف نیز بیشتر کیف های ایرانی حتی جعبه و یا کاوری که روی آن نام برند مورد نظر تولید کننده حک شده باشد را ندارند، اما در کنار تمام توضیحاتی که از این روش ارائه کردیم، مزیت این شیوه در این است که قیمت های محصولات با تخفیف های چشمگیری به بازار عرضه می شنود. در واقع تولید کنندگان همدیگر را کاملاً می شناسند و در نهایت مشتریان نیز با تاخیر با آن ها آشنا می شوند و رقابت های فشرده ایی در بازار این گونه برند ها جریان دارد، در حالی که از نظر مشتریان شاید این روش چارچوب های کلی برندینگ و تعاریف رایج از برند مانند اینکه برند یک نام، اصلاح یا علامت و… است را نقض کند.

نکته جالب توجه در برند های ژنریک در کشورمان در این است که امروزه بازاریابان زیرک ایرانی در عرصه پزشکی  توانسته اند از این شیوه نام گذاری در عرضه داروهای کشور در عرصه های بین المللی بهره گیرند و سود خوبی را به چرخه اقتصاد کشورمان وارد کنند. برند های ژنریک در عین بی نظمی از نظم خاصی پیروی می کنند و  در یک جمله می توان گفت برندسازی به شیوه ژنریک نقطه عطفی در تمام روش های برند سازی است که می تواند نتیجه معاملات را با سودی سرشار به نفع تولید کننده تغییر دهد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!