Skip to main content

B2B و yellow page ها، ابزار نوین…

در ادامه مطالب هفته گذشته، به معرفی روش های گوناگون یافتن خریداران آنسوی مرز بر مبنای ترتیب کم هزینه ترین به پرهزینه ترین، می پردازیم:

بازاریابی اینترنتی E-Marketing

پیشرفت و توسعه روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات، تأثیرات عمیق و گسترده ای در فرایندهای تجاری به وجود آورده و اینترنت به عنوان مؤثرترین بستر بازاریابی الکترونیکی با پوشش جهانی امکان رسیدن شرکت ها به بازارهای بین المللی را فراهم ساخته است. اما بسیاری از شرکت ها در زمینه چگونگی استفاده از روش های گوناگون بازاریابی الکترونیکی و تأثیرات آن در بازارهای صادراتی از اطلاعات و آگاهی های لازم برخوردار نیستند. این روش ساده ترین و کم هزینه ترین روش شروع فرایند بازاریابی می باشد و معمولاً به عنوان اولین راه توصیه می گردد، که از طریق دو نوع منبع مختلف اطلاعاتی امکان پذیر می باشد:

  • سایت های B2B

تجارت الکترونیک را می توان از حیث تراکنش ها به انواع مختلفی تقسیم نمود که یکی از انواع آن ارتباط بنگاه با بنگاه(B2B)  می باشد که الگویی از تجارت الکترونیکی بوده و طرفین معامله بنگاه ها یا واحدهای تجاری می باشند. یک سایت  B2B به گونه ای طراحی می شود که تمامی شرکت های تولیدی و صنعتی، توزیع کنندگان عمده، شرکت های بازرگانی، وارداتی و صادراتی و نیز تمام شرکت هایی که مایل به داشتن تبلیغات اینترنتی و داشتن محلی معتبر برای ارائه و معرفی خدمات و محصولات خود می باشند، می توانند در آن عضو شده و در کنار یکدیگر با هم تجارت نمایند.

با مراجعه به سایت های B2B، می توان این واحد های تجاری یا در واقع خریداران کالا را جستجو نمود. معروفترین این سایت ها، سایت “علی بابا” می باشد. این سایت چینی دارای هزاران ببینده در روز بوده و بسیاری از شرکت ها برای انجام معاملات خود به این سایت مراجعه می کنند. طراحی وب سایت B2B  امکان معرفی و ارتباط بنگاه های تولید کننده را با مصرف کنندگان و خریداران در تمام دنیا فراهم می آورد و جدا از کارایی آن برای مؤسسات واسطه و دایرکتوری های تجاری، می تواند وظیفه معرفی کالاهای یک تولید کننده را به مصرف کننده نهایی به عهده داشته باشد. در جدول ذیل، لیست برخی از برترین و معتبرترین سایت های B2B  آورده شده است:

  • یلو پیج ها(yellow page)

یلوپیج ها نوعی بانک اطلاعاتی تماس مشاغل می باشند که بصورت طبقه بندی ساماندهی شده اند و اکثر کشورهای جهان و حتی برخی از شهرهای بزرگ نیز دارای یلوپیج اختصاصی می باشند. در کشور ما نیز نمونه ها از آن مانند کتاب اول  و یلوپیج ایران تدوین شده است. جهت دسترسی به یلوپیج یک کشور خاص، کافیست عبارت yellow page  را به همراه نام لاتین آن کشور در موتور جستجوگری مانند Google یا امثال آن جستجو کرد و یا به وب سایت های جامع:

مراجعه نمائید. در جدول زیر آدرس های اینترنتی یلوپیج شرکای اصلی تجاری کشورمان آورده شده است:

 

کشور آدرس کشور آدرس
چین www.yp.net.cn/english افغانستان www.afghanbusiness.com
عراق www.yellowpages.com.iq ترکیه www.turkeyellowpages.com
امارات www.yellowpages.ae جمهوری کره www.koreayellowpage.net
هند www.yellowpages.co.in کشورهای اروپایی www.europages.com

Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!