نقش-بازار-و-مزایای-آن-در-آموزش-بازاریابی, بزاززاده

نقش بازار و مزایای آن در آموزش بازاریابی

با توجه به شناخت نقش و اهمیت بازار در موفقیت بازاریابان؛ یک بازاریاباب موفق در شروع کار خود لازم است بداند بازار به چه معناست؟ تا بتواند فروش سودمندی را داشته باشد. به بیان دیگر بازاریاب باید با نقش بازار و مزایای آن آشنا باشد، تا بتواند تحلیل مناسبی را ارائه دهد.

در آموزش بازاریابی به نیرو های فروش باید ابتدا به این نکته اشاره کرد که يک بازار انواع بسياری از سيستم ها، مؤسسات، روش ها، روابط اجتماعی و سازمان ها می باشد كه از طريق آن ها، تبادل های احزاب و گروه ها انجام می شود. زمانی كه گروه ها ممكن است كالا و خدمات را بوسيله داد و ستد، مبادله كنند بيشتر به فروشنگانی كه كالا و خدماتشان (شامل كارگرها) را پيشنهاد می کنند، برای تبادل پول به خريدار ها، اعتماد می كنند مبحث اعتماد که به آن اشاره شد در آموزش های بازاریابی نقش مهمی دارد و این نکته می تواند منجر به تقابل سازنده بین فروشنده و خریدار گردد.

نقش بازار و مزایای آن در آموزش بازاریابی

بازار چیست؟

در ابتدایی ترین تعریف در آموزش بازاریابی و فروش می توان گفت كه یک بازار، فرآيندی است كه بوسيله آن قيمت ها، كالا ها و خدمات پايه ريزی می شوند.
مزایای بازار:
یک بازاریاب و نیروی فروش در آموزش بازاریابی و فروش باید با مزایای بازار آشنا باشد از جمله مزایای بازار می توان به این موارد اشاره کرد:
بازار تجارت را آسان می كند.
توزيع و تخصيص منابع در جامعه را قدرت می بخشد.
بازار ها اجازه می دهند هر بخش تجاری، ارزيابی و قيمت گذاری شود.
يک بازار كم و زياد بدون اراده و اختيار پديدار می شود و يا ممكن است با برنامه ريزی و هدفمند توسط فعل و انفعال های انسانی برای قادر ساختن تبادل های حقوقی (مالكيت) خدمات و كالا ايجاد شود. این مسئله به شکل گیری بازار در آموزش های بازاریابی اشاره دارد.
در آموزش بازاریابی به بازاریابان سازمان ها و شرکت ها باید به این نکته نیز تاکید کرد که بازار ها با انواعی مختلف می توانند خود به خود بوجود آیند مثلاً زمانی كه يک گروه به يک كالا يا سرويس علاقه دارد كه گروه ديگر می تواند آن را توليد كند بازار شکل می گیرد. بنابراين در آموزش بازاریابان و نیرو های فروش می توان با مثالی ساده به این مبحث اشاره کرد که؛ يک بازار می تواند برای میوه وجود داشته ياشد، ديگری برای آدامس ، و حتی ديگری برای تحويل يک كالا، حتی می توان در آموزش های بازاریابی به بازاریابان به بازار های سیاه نیز اشاره کرد زیرا؛ بازار سياه نیز می تواند وجود داشته باشد؛ درست در زمانی كه يک كالا بطور غير قانونی مبادله می شود، برای مثال بازاریابان در آموزش های بازاریابی با بازارهايی برای كالا های زير فرمان اقتصادی با وجود فشار بر سركوب آن ها، و بازار های مجازی نیز آشنا می شوند مانند: ای بی، كه در آن خريداران و فروشندگان بطور فيزيكی در طول مذاكره دخالت نمی كنند. یک بازار می تواند به عنوان:
حراج
بازار الكترونيكی خصوصی
بازار كالای عمده
مركز خريد
موسسه مجتمعی مانند يک بازار سرمايه
و در نهایت بحث غير رسمی بين دو فرد، سازماندهی شود.
در یک جمع بندی می توان گفت: بازار ها متفاوت هستند این تفاوت در آموزش بازاریابی در قالب شكل، مقياس (حجم و بازه جغرافيايی)، موقعيت مكانی و انواع شركت كنندگان، مانند انواع كالا و خدمات معامله شده مطرح می گردد در مطلب بعدی بیشتر به این مبحث جذاب خواهیم پرداخت.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

11 دیدگاه روشن نقش بازار و مزایای آن در آموزش بازاریابی

 • Avatar
  مریم گرمابی

  مردم می توانند باخریدزیاد یا تحریم خرید نرخهای بازار را کنترل کنند ووبا نخریدن اجناس درجه ۳ به بازار ووارد کننگان اجناس نظم دهند

 • Avatar
  آرش صفایی مهرو

  بازار جاییست که در واقع قویترین و شلوغ ترین مکان داد و ستد انواع کالاها می باشد که می تواند پاسخگوی تقاضا های فراوان مشتریان برای انواع کالاها به صورت رقابتی و مشارکتی قرار گیرد.

 • Avatar
  محمد نوجوان

  امروزه می توان گفت تمام کسب وکارها از طریق بازار صورت میگیرد که مسولیت کنترل بازار باید به عهده دولت مردان باشد تا از ورود اجناس قاچاق به بازارهای داخلی جلوگیری به عمل آورند وبا تبلیغ های داخلی بر روی اجناس داخلی بتوان باعث رونق داخلی شوند وحتی با برنامه ریزی بلند مدت نسبت به بسته بندی شکیل اقدام به صادرات کنندبا توجه به شناخت جوامع دیگر ومنطقه جغرافیایی

 • Avatar

  بازار چیست ؟
  بازار فرآیندی است ک طی آن قیمت ها، خدمات و کالاها پایه ریزی میشوند .
  مزایای بازار :
  تجارت را آسان میکند .
  توزیع و تخصیص منابع را در جامعه افزایش میدهد .
  اجازه میدهند هر بخش تجاری ارزیابی و قیمت گذاری شود .
  بازارها خودبه خود به وجود می آیند و متفاوت هستند ک این تفاوت باعث میشود آموزش بازاریابی در قالب شكل، مقياس (حجم و بازه جغرافيايی)، موقعيت مكانی و انواع شركت كنندگان، مانند انواع كالا و خدمات معامله شده مطرح گردد .
   

 • Avatar
  سعید نجاران

  با سلام ، به نظر من بهتر بود که در ابتدا به عنوان یادآوری یک تعریف در مورد بازار سنتی ویک تعریف در مورد بازار اینترنتی گفته میشد که کاربر راحت تر این موضوع را درک میکرد ،
  بازار در زمان گذشته به مکان فیزیکی گفته میشد که مکان خرید و فروش بود . در واقع میتوانیم بگوئیم بازار مجموعه ای از خریداران بالقوه‌ و با لفعل است که برای خرید گرد هم می آیند.
  اما بازار اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت انجام تبلیغات، فروش کالا و خدمات اطلاق میشود .
  این بازاریابی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات ، روابط عمومی ، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بردارد

 • Avatar
  رضا کلهرنیا

  ?? تجزیه و تحلیل PESTEL

  ? این تحلیل یک ابزار ساده اما بسیار مهم که به طور گسترده برای درک و شناسایی محیط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی، فنی، حقوقی و زیست محیطی، جهت ارزیابی موقعیت سازمان و بازار رو به رشد هر سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. تجزیه تحلیل PEST یا PESTEL برای شناخت فرصت ها و خطرات ناشی از گسترش کسب و کار کاربرد دارد و همچنین به رهبران کسب و کار برای ساخت چشم انداز برای اداره فعالیت های کسب و کار و کاهش خطرات سازمان ها به کار می رود.
  تجزیه و تحلیل PESTEL یک ابزار مفید برای درک تصویری واضح از محیطی که در آن فعالیت می کنند و همسویی و هماهنگی با تغییرات مفید می باشد و برای فکر کردن در مورد فرصت ها و تهدیدهای محیطی، برای به دست آوردن مزایای حاصل از فرصت ها و به حداقل رسانی ضرر های ناشی از تهدیدها مفید می باشند.

 • Avatar
  مرتضی جهرمی

  باسلام
  بازار مکانی است که انسانها را برای رفع نیازهای متعدد خود بسوی خود جلب میکند و این امکان را فراهم میکند که اشخاص بتوانند محصولات و کالاهای خود را برای عرضه به بازار ارائه کنند.برای سهولت در این دادو ستد بازاریابی نقش زیادی دارد که هم از نظر کاهش زمان و هزینه مقرون بصرفه میباشد و همینطور گستردگی بازارهای هدف.
  یک بازاریاب باید بداند که هدفش از بازار چیست و چه چیزی براش اولویت دارد.علاوه برآن از چه راهی نیاز مشتریان را در اسرع وقت میتواند انجام دهد.
  کنترل کردن بازار بیشتر توسط دستگاههای نظارتی دولتی امکان پذیر میباشد مانند پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازارهای مرغ و گوشت در داخل کشور

 • Avatar
  علیرضا شعبانی اصل

  در یادگیری بازاریابی باید به ۳نکته توجه داشت
  ۱-اموزش تئوری بازاریابی(درس و دانشگاه)
  ۲-اقدام عملی در بازار مبادلات و کسب تجربه و بکار بردن تئوری در عمل
  ۳-شناخت قوانین مبادلات و بازار سیاه
  با این سه رکن هر مطلبی در پوست و گوشت خون ما نقش میبندد چه برسه به بازاریابی

 • Avatar

  بنظر من باید اول از همه بازار و انواع بازار موجود را معرفی کرده و به توضیحات کامل آن بپردازیم و بعد از آن به مسئله بازاریابی بپردازیم تا هر شخصی وقتی این متن را مطالعه میکند اول بداند که وارد چه محیطی میخواهد شود و در آن به بازاریابی و تحقیق و مطالعه بپردازد چون در حال حاضر بازار و بازاریابی روز به روز در حال بزرگتر شدن و وسیع تر شدن هستش
  و بعد از آن شخص به تحقیقات بازار مورد نظر خود پرداخته و در آن شروع به بازاریابی کند

 • Avatar
  لیلا علیزاده

  به نظر من ابتدا باید انواع بازارهای موجود را برای مردم معرفی نمود و اینکه باید توضیحات کاملی درباره بازار به بازاریاب ها داده شود واینکه بازاریاب ها باید بدانند که هدف از بازار هدف چیست ودر این تقسیم بندی بازار چه چیزی را در الویت قرار میدهند چرا که امروزه بازاریابی وپیدایش بازارهای جدید هر روز در حال به روز شدن وبزرگتر شدن هستند وآخر اینکه بازاریاب ها چگونه میتوانند در این بازارهای توسعه یافته وبا رقابت بالا نیازهای مشتریان را برطرف کننده اینکه بازار را در کنترل خود داشته باشند.

 • Avatar
  محمد اسدی مطلق

  بازاریابی به تقاضا در بازار هم رابطه نزدیکی دارد و یک بازاریاب ماهر همیشه به عوامل موثر بر تقاضای بازار توجه دارد.
  و همینطور سلیقه مصرف کننده که فاکتور تاثیرگذار در برنامه ریزی های بازاریابی هست یعنی توجه به سلیقه مصرف کننده ، که این هم با شناخت بازار امکان پذیره . حتی این امکان وجود دارد که با وجود تولید کالایی که از هر نظر کامل و بی نقص هست، نتوان بازاری مناسب برای آن پیدا کرد

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!