Skip to main content

پیاده روی اربعین، ابر رویداد گردشگری مذهبی…..

اصطلاح “ابر رویداد” در مبحث رویداد ها در مطالعه های حوزه گردشگری وجود دارد.

فستیوال کَن و المپیک های ورزشی نمونه هایی از یک ابر رویداد هستند. در همین راستا پیاده روی اربعین به دلیل جمعیت شرکت کننده در آن و دستاورد های ناشی از آن، قابلیت یک ابر رویداد مذهبی را داراست. نگاه علمی به پدیده اجتماعی و فرهنگی اربعین نیاز به ساختارمند شدن این رویداد را دارد چرا که، تجربه نشان داده است که اگر چنین پدیده هایی به حال خود رها شوند، در ادامه از راه اصلی خارج می شوند یا دستاویز عده ای قرار می گیرند که به اربعین نگاه دیگری دارند.

از دیدگاه گردشگری مذهبی، در رویداد “پیاده روی اربعین“، نمی توان وجه تمایزی بین میهمان و میزبان قائل شد. در اغلب رویداد های گردشگری، دولت ها نقش بسزایی در مدیریت رویداد دارند اما، در “پیاده روی اربعین” دولت ها کمترین نقش را دارند و نقش اصلی را بخش خصوصی و مردمی ایفا می کنند. بنابراین باید به اربعین علاوه بر گردشگری مذهبی و  نگاه اقتصادی در حوزه گردشگری، نگاه اجتماعی و فرهنگی منحصر به فردی نیز داشت.

قدمت این رویداد را می توان از سال ۲۰۰۰ به بعد دانست. از زمان پیامبر(ص) پیاده روی به سمت یک مقصد مقدس مرسوم بوده است و می توان گردشگری مذهبی را از شکل های اولیه گردشگری دانست، به مرور زمان در ایران این نوع از گردشگری مذهبی در دوره صفویه رایج شد: (برای مثال پیاده روی به سمت مشهد مقدس که امروزه نیز همچنان در مناسبت های مذهبی می توان آن را مشاهده کرد.) نکته مورد توجه در حوزه گردشگری مذهبی و رویداد اربعین در این است که، عدد چهل از ابتدا در میان ایرانیان و دین اسلام مقدس بوده است و از این زاویه اگر بنگریم، یکی از علت های برگزاری پیاده روی اربعین نیز به این عامل بر می گردد.

پیاده روی اربعین، ابر رویداد گردشگری مذهبی…..

ریشه اصلی این نوع پیاده روی ها را می توان به نوعی به ایرانی هایی که در حوزه علمیه نجف مشغول تحصیل بودند ارتباط داد با توجه به بُعد تاریخی که ذکر شد پیاده روی اربعین را می توان یک گردشگری مذهبی با ریشه ایرانی در نظر گرفت و بنابراین می توان به دنبال ثبت جهانی و ثبت علمی این ابر رویداد به عنوان گردشگری مذهبی ایرانی _ اسلامی بود. از این ابر رویداد می توان در جهت ارتباط های میان فرهنگی با کشورهای دیگر و به عنوان ابزاری در راستای صلح جهانی استفاده نمود.

ابر رویداد گردشگری مذهبیِ پیاده روی اربعین که از شکل های منحصر به فرد با قدمت بسیار بالا در حوزه گردشگری است می تواند با توجه به مطلب های ذکر شده در بالا این قابلیت را داشته باشد تا مانند سایر فستیوال هایی که به نام سایر کشور ها در حوزه گردشگری ثبت جهانی شده اند به نام ایران و در حوزه گردشگری مذهبی ثبت جهانی گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!