Skip to main content

استیو جابز کارآفرین خلاق

استیو جابز(Steve Jobs) یک کارآفرین امریکایی و یکی از دو مؤسس شرکت اپل(Apple) بود. وی در سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو متولد شد. پدر و مادرش، استیو ۵ ساله را به فرزند خواندگی زوجی جوان با نام “پل و کلارا” درآوردند. این خانواده جوان به کالیفرنیا مهاجرت کردند. استیو جابز دانش آموز زرنگی بود. وی در در مدرسه با دانش آموز بزرگتر از خود به نام “استیو وزیناک” آشنا شد و این دو دوست به همراه دانش آموزانی دیگر، اقدام به ساخت کامپیوترهای ساده کردند.

وی در سال ۱۹۷۲ فارغ التحصیل و وارد دانشگاه شد. دوران دانشجویی او کوتاه بود وخیلی زود ترک تحصیل کرد. او علاقه زیادی به کلاسهای خلاقیت داشت، کلاسهای جابز ۱۸ ماه به طول انجامید. وی در سال ۱۹۷۴ جایگاهی در شرکت آتاری(Atari) پیدا کرد و با دوست خود (استیو وزنیاک) شروع به فعالیت در زمینه صفحه های مدار بازیهای ویدئویی کرد.

چندی بعد آنها موفق به تاسیس شرکت اپل (Apple)  شدند. در سال ۱۹۷۶ وزنیاک شرکت اپل را اختراع کرد و جابز سعی در فروش شرکت داشت. در سال ۱۹۸۶ اپل به دنیا معرفی شد. مدتی بعد به دلیل وجود برخی اختلاف نظرها، استیو جابز از اپل استعفا داد و موفق به تاسیس شرکت کامپیوتر NEXT شد. وی یک سال بعد شرکت PIXAR را به مبلغ ده میلیون دلار خریداری نمود. اپل، شرکت کامپیوتری NEXT را به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار خریداری نمود که این خرید منجر به ادغام تکنولوژی دو شرکت اپل و نکست شد.

جابز در سال ۲۰۰۰ مدیر عامل شرکت اپل شد. جابز، چندی بعد شرکت I-Pad را به بازار عرضه کرد که این شرکت به همراه I-Tune انقلابی در دنیای موسیقی برپا کرد. استیو جابز در سال ۲۰۰۶ شرکت PIXAR را به Disney فروخت که از فروش این شرکت صاحب ۷% سهام شد. این شرکت در سال ۲۰۰۷ اولین گوشی تلفن همراه خود را (I Phone) به همراه وسایل الکترونیکی متنوع دیگر به بازار عرضه کرد. محصولات آیفون بطور پیوسته به بازار آمدند که بعد ها I Pad نیز به بازار عرضه شد.

جابز در سال ۲۰۱۱ از سمت مدیر عاملی اپل استعفا داد و به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت خود را ادامه داد. وی در سال ۲۰۰۳ به سرطان پانکراس مبتلا شد و در سال ۲۰۰۹ موفق به پیوند کبد شد اما ۶ هفته پس از استعفای خود از اپل درگذشت. ثروت شخصی استیو جابز در زمان مرگش حدود ۸ میلیارد دلار برآورد شده است. هوش و استعداد او در تکنولوژی و بازاریابی بی نظیر بود و ارائه تکنولوژی های جدید به دنیا، او را به عنوان یکی از تاثیر گذارترین افراد عصر مدرن معرفی کرده است.

درباره مترجم و ویراستار

شماره تماس جهت مشاوره!