کارآفرین
۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

محسن آزمایش، کارآفرین بدون سرمایه

کارآفرین بزرگی که بدون ارث پدری و حتی سرمایه اولیه کارش را از شاگردی در بازار تهران آغاز کرد. مدت ها در کارگاه های کوچک کار میکرد و سرمایه های اندکش را جمع می کرد تا روزگاری کار بزرگی انجام دهد. هزینه های خانواده پس از مرگ پدر بر دوش او بود.

محسن آزمایش بدون سرمایه و موسس کارخانه آزمایش و یکی از مشهورترین تولیدکنندگان لوازم خانگی و کارآفرین در ایران روزهای سخت جوانی را هرگز از یاد نمی برد. او حتی برای راه اندازی کارگاهی کوچک درخیابان فدائیان اسلام تهران هم پول کافی در اختیار نداشت و به همین دلیل سال ها شاگردی کرد.

حاصل فعالیت های شبانه روزی او طی ده سال تنها ۱۰۰ هزارتومان سرمایه شد. خانه را فروخت و هرچه داشت را برای راه اندازی کارگاهی برای تولید صندلی هزینه کرد. وضع زندگی این کارآفرین بزرگ قدری سرو سامان می یافت که مادرش فوت کرد. محسن آزمایش مدتی در افسردگی مرگ مادر بود. چند ماه بعد بازهم به کارخانه بازگشت تا کسب وکار را آغاز کند ولی این بار اتفاق ناگوار دیگری  رخ داد. کارخانه او به دلیل حادثه ای ناخواسته در آتش سوخت. او بازهم به همان مرد بدون سرمایه بدل شد.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -283

محسن آزمایش این بار تصمیم می گیرد خانه اش را بازهم بفروشد و کسب وکاری تازه راه اندازی کند. تا سال ها بعد او نقل می کرد آتش سوزی در کارخانه عمدی بوده است. محسن آزمایش بعد از این حادثه اصلیترین کارخانه خود را تاسیس کرد. محسن ولی هنوز توانی و علاقه ای برای ادامه زندگی داشت. او قصد کرده بود تا در زندگی رسم بزرگی بیاموزد وشیوه مردان اسطوره ای را پیش گیرد از همین رو ، زمینی در جاده تهران نو، خریداری می کند تا این بار بیرون شهر پایه های کسب وکار خود را گذارد و کارآفرینی کند.

کارگاه در سال ۱۳۳۶ سوخته بود و در سال ۱۳۳۷ کارخانه جایگزین کارگاه کوچک شده بود، سال ۱۳۴۴ سرمایه اولیه کارخانه محسن به ۳۰ میلیون ریال رسیده بود. سال ۱۳۴۷ سرمایه اولیه به ۲۰۰ میلیون ریال رسید.

او کمی بعد زمینی به مساحت ۱۸۵ هزار متر در کیلومتر ۱۰ جاده آبعلی خرید تا به مجموعه سابق افزوده شود و بازهم زندگی را از سرگیرد. محسن آزمایش به کارآفرین بزرگ و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران و بدل شد. او سرمایه اولیه کسب و کارش را از راه شاگردی در بازار تهران کسب کرده بود.

ممکن است به مقاله های زیر علاقه مند باشید:

6 دیدگاه

 1. درود بر شما،
  از اين كه يكي از نمونه هاي كارآفريني را كه با وجود مشكل هاي فراوان هيچ گاه دل سرد نشد را معرفي نموديد بسيار سپاس گزارم.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و با سپاس از لطف شما
   موفق باشید

 2. سلام بسیار عالی مثل همیشه امیدوار کننده و ساده سپاس و موفق باشید

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به خانم دهنوی عزیز من
   از لطف شما بی نهایت سپاسگزارم دوست عزیزم

 3. با سلام
  درود بر شما نمونه کارآفرین سختکوش وپرتلاش در کشورمان زیاد داریم ،که نمونه بارز آن را شما معرفی نمودید، به امید روزی که همه مثل آقای آزمایش باشیم، پر تلاش وخستگی ناپذیر.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت شما ….
   از این که سایت خودتان را همراهی می کنید بسیار سپاسگزارم
   زنده باشید

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.