Skip to main content

چیدمان فروشگاهی ضرورتی در بازاریابی امروزی

چیدمان فروشگاهی عنصری مهم در بازاریابی است. فعالیت بازاریابی زمانی موفقیت آمیز عمل می کند که بتواند از عنصر چیدمان فروشگاهی استفاده ی بهینه و مفیدی نماید. در حالت کلی تر چیدمان فروشگاهی می تواند در زیر شاخه های متعدد و مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد به عنوان نمونه؛ بررسی نور در چیدمان فروشگاهی، تاثیر موسیقی؛ نحوه ی چیدن قفسه ها؛ رنگ های استفاده شده برای چیدمان فروشگاهی و… تمامی این فعالیت ها در چیدمان فروشگاه  به صوت مستقیم و غیر مستقیم بازاریابی را تحت تاثیر قرار می دهد.

چیدمان قفسه ها و فضای عبوری

نحوه ی چیدمان قفسه ها، یکی از مهم ترین بخش ها در چیدمان فروشگاهی است. چیدمان قفسه ها باید به شکلی باشد که فضای کافی برای عبور خریداران داشته باشد. به همین دلیل قفسه ها نباید بسیار نزدیک به هم چیده شوند زیرا، منجر به ایجاد احساس نارضایتیِ مشتری از گشت و گذار در فروشگاه می شود. این احساس عدم رضایت؛ بازاریابی محصول ها را هم با مشکل مواجه می کند.

چیدمان قفسه ها و سرقت

نحوه ی چیدمان قفسه ها به عنوان یکی از عناصر چیدمان فروشگاهی باید به گونه ایی باشد که امکان سرقت را برای سودجویان و سارقان را فراهم نکند. به همین دلیل قفسه ها باید به شیوه ی باز و افقی یا عمودی چیده شوند و کمتر از شیوه ی جناقی پیروی کنند. علت این امر این است که چیدمان قفسه ها به صورت بازتر این امکان را فراهم می کنند که مامورین فروشگاه کنترل و دیدِ بهتری داشته باشند و از سرقت محصول ها تا حدود زیادی جلوگیری می شود.

چیدمان فروشگاهی اگر به شیوه ی اصولی صورت گیرد منجر به احساس رضایت مشتری می شود و مشتری با توجه به رضایتی که از خرید کسب کرده است علاقه مند می شود مجدد از فروشگاه خرید نماید. این حالت باعث می شود که بازاریابی محصول ها راحت تر رخ دهد و در نتیجه مشتری می تواند به عنوان یک تبلیغ کننده نیز عمل نماید و فروشگاه را به سایر دوستان و آشنایان خود معرفی کند. در چنین حالتی بازاریابی دهان به دهان نیز رخ می دهد. بازاریابی دهان به دهان می تواند تاثیر بهتری داشته باشد و سود را افزایش دهد. با توجه به دلایلی که ذکر شد، توجه به چیدمان فروشگاهی برای موفقیت در امر بازاریابی اجتناب ناپذیر است و یک ضرورت تلقی می گردد که می تواند تاثیر شگرفی در فروشِ محصول داشته باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده 

 

شماره تماس جهت مشاوره!