چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگو یی موفق باشیم؟, بزاززاده

چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگو یی موفق باشیم؟

خوش رفتاری و حسن سلوک، خصوصیتی است گران بها و بی نظیر که شما را در مقابل شکست و تنهایی بیمه می کند و من هر چه سالمندتر می شوم، بیشتر به این موضوع متقاعد می شوم و البته این خصوصیتی است که هر کس می تواند داشته باشد. «السا ماکسول»

هنر گفتگوی شما با هر کس مدت ها قبل از ورودتان به جلسه ای که امیدوارید به نحوی جذاب و هوشمندانه در آن صحبت کنید، آغاز می شود. در این پست تمام اقدامات مورد نیاز برای گفتگویی موفق، از معرفی اولیه با زبان بدن گرفته تا پایان دادن دلپذیر به گفتگو، گفته خواهد شد:

 • خود را متقاعد کنید که می خواهید به جلسه بروید

نخستین اقدام شما این است که بخواهید به آنجا بروید. چنانچه قرار است به محل کار خود بروید، مجاز هستید که بعضی صبح ها در مورد تصمیم خود احساسی مبهم داشته باشید. ولی برای اینکه تأثیری خوب بر حاضران در سر کار، در یک جلسه، در یک مهمانی یا هر نوع مجلسی بگذارید، با موضع گیری و رویکردی مثبت به آنجا بروید. اگر از رفتن به جایی احساس نفرت و بیزاری می کنید، به طور قطع گفتگوی درخشانی در آنجا نخواهید داشت. بنابراین یا با چهره ای گشاده و شاد به آنجا بروید یا در خانه بمانید. چنانچه به دلیل الزامات کاری یا خانوادگی مجبورید به جایی بروید، به خاطر داشته باشید که موضع گیری مثبت یا منفی، چیزی به غیر از روش های مختلف نگاه کردن به وضعیتی یکسان نیست و انتخاب آن با خود شماست.

 • حرفی برای گفتن داشته باشید

قبل از اینکه خانه را ترک کنید، مطمئن شوید که حرفی برای گفتن دارید. ممکن است شما روزنامه خوان باشید، مجلات هفتگی را بخوانید یا جزو کسانی باشید که گاهی کتابی را ورق می زنید و قسمت هایی از آن را می خوانید. مطالب لازم برای گفتگو را از رادیو، دوستان، موعظه ها، سخنرانی ها، تلویزیون، گوش دادن به حرف مردم در خیابان یا در صف شیرونان  و غیره، جمع آوری کنید.  همراهی با رویدادهای جاریِ فرهنگِ مردم موجب می شود هیچ وقت در گفتگو و صحبت کم نیاورید. البته قرار نیست بدون توجه به ملاحظات مختلف همه چیز را رک و پوست کنده در گفتگوهای خود مطرح کنید. زمانی که احساس می کنید باید سکوت حاکم بر جلسه را بشکنید، پرسشی مطرح کنید: “آیا مقاله ی… را در روزنامه ی امروز صبح دیده اید؟”، “آیا کسی از شما آخرین کتاب استفن کینگ را خوانده است؟ “

اگر علاقه ای از طرف جمع به موضوع مطرح شده توسط شما نشان داده نشد، سعی کنید کار دیگری انجام دهید یا امیدوار باشید که شخص دیگری در جمع به وظیفه ی خود در این مورد عمل کند. می توانید فهرستی از موضوعات گفتگو_ فعالیت های مورد علاقه ی خود، پرسش ها و نظریات_ تهیه کنید و قبل از ترک خانه برای شرکت در جلسه ای اجتماعی یا مربوط به کار، آن ها را مرور کنید. ممکن است به آن ها نیاز پیدا نکنید، ولی همراه داشتن این فهرست به شما اطمینان خاطر می دهد که در صورت لزوم دست خالی نخواهید بود. در صورت امکان، مختصر اطلاعاتی در مورد افراد شرکت کننده در جلسه به دست آورید. این اطلاعات به اضافه ی سه_ چهار موضوع مناسب برای گفتگو، تا حدودی در هر وضعیتی به شما کمک می کند. ولی حتی فکر تمرین “گفتگوهای” ممکن را به ذهن راه  ندهید. طبیعت نامشخص و نامنظم بیشتر گفتگوها آن ها را غیر قابل پیش بینی می کند واز این گذشته، دست و پایتان را برای گفتگویی راحت می بندد.

برگرفته از کتاب هنر گفتگو با هرکس و هر جا، نوشته روزالی ماگیو


دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

0 دیدگاه روشن چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگو یی موفق باشیم؟

 • منیره صحرایی

  با سلام و درود بر شما
  مطلب جالبی انتخاب کرده اید.

 • جالب بود

 • با سلام
  واقعا همانطور که گفته شد قبل از آغاز هر گفتگو و یا حضور در جلسه ای باید اطلاعاتمان نسبت به موضوع در حدکافی باشد . همه تجربه کردیم که حتی هنگام حضور در کلاسهای آموزشی نفراتی در گفتگوها به راحتی شرکت می کنند که اطلاعاتشان نسبت به اطراف از طریق مطالعه و رسانه ها بیشتر باشد .
  پس بیایید با نگاه مثبت و اطلاعات کافی در جلسات حاضر و همانگونه که گفتید برنده گفتگو باشیم
  با تشکر از مطلب ارائه شده

 • با سلام! خیلی عالی هست ک منبع رو ذکر کردید ممنون. موضوع انتخابی شما برای هرکسی در هر جایگاهی کاربرد داره! امیدوارم در پست های بعدیتون به چه بگوییم و چگونه بگوییم بیشتر بپردازید.

 • سلام مطلب جالب و کاربردی انتخاب کردید موفق باشید.

 • عالی‏ ‏بود‏ .‏ممنون‏ ‏از‏ ‏متن‏ ‏آموزنده‏ ‏تون‏ ‏و‏ ‏تشکر‏ ‏از‏ ‏نویسنده‏ ‏محترم

 • سلام و خسته نباشین به شما؛ عالی و مفید بود سپاس

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!