Skip to main content

چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگو یی موفق باشیم؟

خوش رفتاری و حسن سلوک، خصوصیتی است گران بها و بی نظیر که شما را در مقابل شکست و تنهایی بیمه می کند و من هر چه سالمندتر می شوم، بیشتر به این موضوع متقاعد می شوم و البته این خصوصیتی است که هر کس می تواند داشته باشد. «السا ماکسول»

هنر گفتگوی شما با هر کس مدت ها قبل از ورودتان به جلسه ای که امیدوارید به نحوی جذاب و هوشمندانه در آن صحبت کنید، آغاز می شود. در این پست تمام اقدامات مورد نیاز برای گفتگویی موفق، از معرفی اولیه با زبان بدن گرفته تا پایان دادن دلپذیر به گفتگو، گفته خواهد شد:

  • خود را متقاعد کنید که می خواهید به جلسه بروید

نخستین اقدام شما این است که بخواهید به آنجا بروید. چنانچه قرار است به محل کار خود بروید، مجاز هستید که بعضی صبح ها در مورد تصمیم خود احساسی مبهم داشته باشید. ولی برای اینکه تأثیری خوب بر حاضران در سر کار، در یک جلسه، در یک مهمانی یا هر نوع مجلسی بگذارید، با موضع گیری و رویکردی مثبت به آنجا بروید. اگر از رفتن به جایی احساس نفرت و بیزاری می کنید، به طور قطع گفتگوی درخشانی در آنجا نخواهید داشت. بنابراین یا با چهره ای گشاده و شاد به آنجا بروید یا در خانه بمانید. چنانچه به دلیل الزامات کاری یا خانوادگی مجبورید به جایی بروید، به خاطر داشته باشید که موضع گیری مثبت یا منفی، چیزی به غیر از روش های مختلف نگاه کردن به وضعیتی یکسان نیست و انتخاب آن با خود شماست.

  • حرفی برای گفتن داشته باشید

قبل از اینکه خانه را ترک کنید، مطمئن شوید که حرفی برای گفتن دارید. ممکن است شما روزنامه خوان باشید، مجلات هفتگی را بخوانید یا جزو کسانی باشید که گاهی کتابی را ورق می زنید و قسمت هایی از آن را می خوانید. مطالب لازم برای گفتگو را از رادیو، دوستان، موعظه ها، سخنرانی ها، تلویزیون، گوش دادن به حرف مردم در خیابان یا در صف شیرونان  و غیره، جمع آوری کنید.  همراهی با رویدادهای جاریِ فرهنگِ مردم موجب می شود هیچ وقت در گفتگو و صحبت کم نیاورید. البته قرار نیست بدون توجه به ملاحظات مختلف همه چیز را رک و پوست کنده در گفتگوهای خود مطرح کنید. زمانی که احساس می کنید باید سکوت حاکم بر جلسه را بشکنید، پرسشی مطرح کنید: “آیا مقاله ی… را در روزنامه ی امروز صبح دیده اید؟”، “آیا کسی از شما آخرین کتاب استفن کینگ را خوانده است؟ “

اگر علاقه ای از طرف جمع به موضوع مطرح شده توسط شما نشان داده نشد، سعی کنید کار دیگری انجام دهید یا امیدوار باشید که شخص دیگری در جمع به وظیفه ی خود در این مورد عمل کند. می توانید فهرستی از موضوعات گفتگو_ فعالیت های مورد علاقه ی خود، پرسش ها و نظریات_ تهیه کنید و قبل از ترک خانه برای شرکت در جلسه ای اجتماعی یا مربوط به کار، آن ها را مرور کنید. ممکن است به آن ها نیاز پیدا نکنید، ولی همراه داشتن این فهرست به شما اطمینان خاطر می دهد که در صورت لزوم دست خالی نخواهید بود. در صورت امکان، مختصر اطلاعاتی در مورد افراد شرکت کننده در جلسه به دست آورید. این اطلاعات به اضافه ی سه_ چهار موضوع مناسب برای گفتگو، تا حدودی در هر وضعیتی به شما کمک می کند. ولی حتی فکر تمرین “گفتگوهای” ممکن را به ذهن راه  ندهید. طبیعت نامشخص و نامنظم بیشتر گفتگوها آن ها را غیر قابل پیش بینی می کند واز این گذشته، دست و پایتان را برای گفتگویی راحت می بندد.

برگرفته از کتاب هنر گفتگو با هرکس و هر جا، نوشته روزالی ماگیو


Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!