چه چیزی بازاریابی می شود؟

چه چیزی بازاریابی می شود؟

چه چیزی بازاریابی می شود؟

معمولا بازاریاب ها  ۱۰ مورد زیر را بازرایابی می کنند:

  • کالا ها: می توان گفت قسمت اعظم فعالیت هایی بازاریابی مربوط به همین بخش است. به نحوی که بازرایابان برای فروش بهتر محصولات و اقلام ملموس از تکنیک های متنوع بازاریابی استفاده می کنند.
  • خدمات: با رشد اقتصادها، بخش رو به رشدی از فعالیت آن ها به تولید خدمات متمرکز می شود. امروزه ۷۰ درصد اقتصاد آمریکا را بخش خدمات تشکیل می دهد. خدماتی همچون، کار خطوط هوایی، هتل ها، موسسات اجارة خودرو، شرکت های فعال در زمینه تعمیرات و نگهداری، و نیز خدماتی که افراد حرفه ای از قبیل حسابداران و وکلا به مشتریان خود می دهند.
  • رویداد ها: بازاریاب ها به تبلیغ رویداد های زمانی خاص می پردازند. بازرایابی و تبلیغ امور مربوط به بازی های المپیک مثال خوبی برای این نوع از بازاریابی است.
  • تجربه: یک شرکت بازاریابی می تواند با ایجاد هماهنگی بین مجموعه ای از کالا و خدمات، برای ایجاد یک تجربه جدید در مشتری فعالیت کند. به عنوان مثال پادشاهی جادویی دنیای والت دیسنی (Walt Disney World’s Magic Kingdom) با فراهم کردن شرایطی مجازی، به مشتریانش اجازه می دهد احساس کنند یک پادشاه قدرتمند هستند و  می توانند با تصمیم گیری خود از شر حمله دزدان دریایی و یا خانه ارواح خلاص شوند. و یا فراهم کردن یک بازی نمادین و دوستانه با بزرگان فوتبال دو دهه قبل که برای مشتریان شما تجربه این بازی یک افتخار است.
  • افرد: بازاریابی ستاره ها و افراد مهم در از دیگر روش های بازاریابی است. به عنوان مثال، هنرمندان، موسیقی دانها، فیزیک دانها، حقوق دانها و ستاره های ورزشی و دیگر افراد حرفه ای برای برند کردن خود از بازاریابان کمک می گیرند.
  • مکان ها: کشورها، استان ها، شهرها و حتی روستا ها نیز برای جذب توریست بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۹ شهر لاس و گاس (Las vegas) برای دست یابی به جذب ۴۳ میلیون توریست، رقمی بالغ بر ۸۰ میلیون دلار صرف کارهای تبلیغاتی و بازاریابی مکان خود کرد.
  • اموال: عبارتند از حقوق محسوس مالکیت یا دارایی حقوقی(مستغلات) و یا داریی مالی(سهام و اوراق قرضه). اموال از طریق تلاش های بازاریابی کارگزاری های مستغلات، شرکت های سرمایه گذاری و بانک ها خرید و فروش می شوند.
  • سازمان ها: سازمان ها به شکلی فعال تلاش می کنند تصویر قوی، مطلوب و منحصر به فرد را در اذهان مخاطبان هدف خود ایجاد کنند. دانشگاه ها، موزه ها، سازمان های غیر انتفاعی و یا هنری برای جذب بیشتر مشتریان خود از تکنیک های بازاریابی استفاده می کنند. به عنوان مثال شرکت تسکو (Tesco) با اجرای برنامه های بازاریابی خود توانست در رأس سوپر مارکت های انگلستان قرار گیرد و شعارش را « هر چیز کوچکی کمک خواهد کرد» قرار داد.
  • اطلاعات: مدارس، دانشگاه ها و یا کتاب ها، مجلات و روزنامه ها به بازاریابی اطلاعات مشغول هستند. آن ها در ازای دریافت پول اطلاعات تولیدی خود را می فروشند.
  • ایده ها: یک بازاریاب اجتماعی با تبلیغ یک ایده در تبدیل شدن آن به یک محصول کمک شایانیمی کند. با کمی دقت متوجه می شویم که هر محصول یا خدمتی که ما در حال حاضر از آن استفاده می کنیم روزی فقط یک ایده خام بوده است.

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیتم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشتم و در کنار کارهای روزمره ام، روایت قهرمانان تولید و کارآفرینی کشورم را به نگارش در می آورم؛ چراکه به این اعتقاد دارم در کنار علم باید تجربه را نیز کسب کرد و چه بسا تجربه بالاتر از علم باشد!

1 دیدگاه روشن چه چیزی بازاریابی می شود؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

آمار بالای 85 هزار واحد صنعتی در کشور که بخش عمده ای از تولید ناخالص ملی کشور عزیزمان را تشکیل می دهند از یک طرف و واحدهای صنعتی تعطیل شده از طرف دیگر، ضرورت بحث بازاریابی صنعتی را بیش از پیش نمایان می کند. من و دوستانم در راستای حمایت واقعی از کالا و خدمات ایرانی در امر تحقیقات بازاریابی و بازاریابی صنعتی همت گماشتیم. شاید بتونیم کمکتون کنیم تا بدانید اندازه بازار شما چقدر است؟ سهم بازار رقبا چقدر است و تا چه اندازه شانس موفقیت دارید؟ البته در کنار این کار به معرفی واحدهای صنعتی موفق هم پرداختیم تا شاید برایتان خط فکری جدیدی رقم بزنن.

ایمیل:  Info@bazazzade.ir

تلفن: 02122733086 

سایت شخصی: Bazazzade.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، واحد 305، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media