آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>

در دنیای پر هیاهوی بازاریابی دیجیتال زیاد می بینید افرادی را که ادعای تخصص در بازاریابی محتوا را دارد؛ و بعد از جلسه اول برای شما چک لیستی از  تمپلیت‌ها، درختچه سئو  و جدول‌ها رنگارنگ را ارائه می دهد؛ متاسفانه به جای عمیق شدن در مفاهیم و تفکر در مورد استراتژی بازاریابی محتوا با ارائه برنامه های سطحی و سخیف از جوهره اصلی بازاریابی محتوا فاصله می گیرند.

کم نیستند اساتید محتوا نویسی مثل بنده که در کسب و کارهای مختلف فعال هستند و غافلند از اینکه دچار توهم تخصصی در بازاریابی محتوا شده اند! و احتمالا زیاد دیده اید افرادی را که با پر کردن یک فایل اکسل به هدف تدوین استراتژی بازاریابی محتوا، تخصص خود را به رخ شما می کشند و یا با داشتن یک برگه از مشخصات مخاطب به عنوان پرسونای او در بازاریابی محتوایش صحبت می کنند!

غافل از اینکه متخصصین حوزه بازاریابی محتوا جهت تبیین استراتژی بازاریابی خویش با استفاده از مفهوم پرسونای مخاطب تلاش می کنند تا رفتارها و انتخاب های مشتری خودشان را پیش بینی کرده و سنگ بنای محتوای خود را بر اساس پرسونای مخاطب های خود بگذارند.

پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوا چیست؟ پرسونا، از نظر لغوی نزدیک به لغت Personality است که به معنی شخصیت بوده و در ادبیات بازاریابی محتوا اگر مجموعه ای از ویژگی های فردی، نظامات فکری و خلقی مشتری خود را گردآوری کنیم به آن پرسونای مخاطب گفته می شود.

توهم در بازاریابی محتوا فقط یک عملکرد اشتباه لحظه‌ای و کوتاه مدت نیست، بلکه می تواند عملکرد موضوعی مهم مثل بازاریابی محتوایی را  برای یک مجموعه زیر سوال برده و حتی  می تواند منابع زیادی را از آن مجموعه از بین ببرد و ویرانگری وسیعی رو در کسب و کار آنها ایجاد کند و مسئول این کار، منِ به ظاهر متخصصِ بازاریابی محتوا هستم!

نویسنده: سید حجت بزاززاده

مطلب قبلیمطلب بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *