Skip to main content

پتانسیل گردشگری جزیره زیبای کیش

سفر کردن، فقط تماشا کردن و عکس گرفتن نیست، این تغییری است که پایدار است تغییراتی که سفر در شما ایجاد می‌کند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌کند.”میریام برادی”

  • پیدایش کیش

در حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش، بر اثر حرکات عظیم صفحه ای قاره ها و فشار آنها بر یکدیگر شبه قاره عربستان به همراه قاره آفریقا حرکت کرده و از آن جدا شد (حدود ۶۵ میلیون سال پیش) و به قاره آسیا متصل شد. فشار ناشی از این حرکت که به  جنوب غربی ایران وارد گردیده است باعث پیدایش رشته کوه های زاگرس در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی شده است، که امتداد این رشته کوه ها به تدریج با کم شدن ارتفاع در جهت جنوب  و در ادامه در اعماق آب های خلیج فارس به صورت چین خوردگی هایی در زیر آب پنهان شده که جزیره کیش یکی از این چین خوردگی و بر آمدگی هاست.

  • داستان کیش

نام کیش از نظر معنا یعنی تیر دان یا ترکش می باشد که به دلیل این بوده که وقتی بر بلندی های اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش است به نظر می رسیده. نیارخوس،  دریاسالار یونانی (سال ۳۲۵ قبل از میلاد) که به فرمان اسکندر مامور سفری اکتشافی از    دریای عمان و خلیج فارس بوده است در نوشته های خود از بازدید از جزیره کیش با نام کامتینا یاد کرده است. در دوره هخامنشی این جزیره مرکز صید مروارید بین النهرین و هندوستان بوده است. بازرگانان زیادی از سراسر دنیا به این جزیره رفت و آمد داشته اند. پرتقالی ها از قرن شانزدهم به منظور تسلط بر بازار های تجاری هندوستان، اعرابستان و ایران کشتی های جنگی خود را به اقیانوس هند روانه کردند و تا دوره صفویه نیز در کیش حضور داشتند.

در سال ۱۳۴۹ کیش به عنوان مرکز بین المللی توریستی و تجاری قرار گرفت و در سال ۱۳۷۱ به عنوان سازمان منطقه آزاد معرفی و جان تازه ای گرفت و دوران توسعه خود را آغاز کرد.

  • معرفی جزیره کیش

کیش جزیره ای از توابع  شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است. شکل جزیره بیضوی و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده است. با وسعتی معادل ۹۰ کیلومتر،  با ارتفاع نسبی ۳۲ متر از سطح دریا، در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده، دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم می باشد. سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می کند و دارای بیش از ۸۲۰۰ تخت اقامتی است که بیشترین تراکم امکانات اقامتی ایران را داراست. به دلیل عدم نیاز به اخذ ویزای ورود برای کلیه اتباع خارجی، یکی از دلایل اقبال گردشگران خارجی می باشد. جزیره دارای پوشش گیاهی نیمه حاره ای جنوب بوده، که گیاهان مقاوم در برابر خشکی می باشند. درخت لور که از درختان بومی منطقه جنوب به شمار می آید (البته توسط پرتقالی ها از هندوستان به این منطقه آورده شد) علاوه بر ریشه های اصلی و فرعی، از ساقه های خود نیز ریشه هایی به زمین می فرستد تا آب بیشتری جذب کند.

حیات وحش جزیره دارای گروه های مختلف جانوری بوده که از پستانداران به آهوی ایرانی، گربه، خدنگ، از پرندگان به بلبل، چکاوک کاکلی، عقاب ماهیگیر ، حواصیل خاکستری  ، ازخزندگان به لاک پشت، مارمولک، مار قیطانی غیر سمی و مار جعفری سمی و از آبزیان  به قباد (شاه ماهی) ، حلوای سفید و شوریده اشاره کرد.

ملاقات با اهالی بومی یک منطقه برای بسیاری از گردشگران جذاب می باشد. در محله سفین شما میتوانید با اهالی بومی سخت کوش و خونگرم کیش ملاقات کرده و با سبک زندگی آنها آشنا شوید. لباس محلی مردان جزیره “دشداشه ” و “غتره ” و زنان   ” ملفع ” پوشیده  “بطوطه ” یا (برقع ) بر روی چهره می گذارند. ساز اصلی محلی  “حبان ” ، “نی انبان ” و “دهل ” می باشد. شغل  سنتی بومیان ماهیگیری ، دامداری و دریانوردی و تجارت می باشد. در گذشته به صید مروارید نیز می پرداختند.

جاذبه های توریستی، تفریحی و گردشگری جزیره: ساحل مرجانی، پارک هنر، اکواریوم، دلفیناریوم، کشتی یونانی، اسکله و پارک تفریحی میر مهنا، شهر زیر زمینی کاریز، شهر باستانی حریره، باغ پرندگان، آب انبار کیش،کشتی های تفریحی و….. می باشد. برای رفت و آمد در سطح جزیره می توان از تاکسی های تلفنی (رنگ سفید) تاکسی های خطی (رنگ زرد) مینی بوس و یا اجاره ماشین از موسسات رنت کار (بدون راننده) استفاده کرد.

بازارها و مراکز خرید که یکی از شاخصه های اقتصادی و تجاری هر منطقه ای می باشند.  در جزیره کیش نیز به صورت مراکز تجاری  و بازارهای  سنتی و مدرن وجود دارند. در بین آنها می توان به بازار پردیس ۱، پردیس ۲ ، بازار زیتون، مرجان، ونوس و پانیذ اشاره کرد.


شماره تماس جهت مشاوره!