آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>

telegram

اگر قصد دارید که یک بازاریاب چریکی باشید، جزئیات بی شماری وجود دارند که باید به آنها رسیدگی کنید. از استراتژی بازاریابی چریکی خود برای هدایت و سازماندهی تلاشهایتان برای همیشه استفاده کنید و هر ۶ ماه به استراتژی خودنگاهی بیندازید تا آیا اصلاح لازم دارد یا باید کنار گذاشته شود. بازاریاب خوب استراتژی خود را به طور منظم اصلاح و بهبود می بخشد. بازاریاب های چریک بزرگ هرگز استراتژی خود را عوض نمی کنند. زیرا آنها به اندازه کافی زیرک هستند تا در اولین مرحله آنرا درست انتخاب کنند.

 • طرح ۷ جمله ایی بازاریابی چریکی

این هفت جمله تمام چیزی است که شما برای ورود به کار به عنوان یک بازاریاب چریکی نیاز دارید:

 • اولین جمله مقصود بازاریابی شما را بیان می کند. افراد پس از اینکه در معرض بازاریابی شما قرار گرفتند چه عمل فیزیکی می خواهید تا انجام دهند؟ آیا از آنها می خواهید تا در یک وب سایت کلیک کنند، فکس یا ایمیل بفرستند، در خرید بعدی به دنبال محصولات شما بگردند؟ به دوستان خود اطلاع دهند؟ چه عمل فیزیکی از آنها می خواهید تا انجام دهند؟ این اقدامی است که از آنجا نیروی فزاینده آغاز می شود. شما چطور این نیروی فزاینده را بوجود می اورید؟ پاسخ این است که باتشویق و ترغیبی که درجمله اول به افراد ابراز می کنید.
 • دومین جمله بهترین مزیت رقابتی واحد را که شما برای انگیزه دادن به افرادی که به انجام دادن جمله اول تشویق کردید بیان  می کند. فرض کنیم که شما چندین مزیت به خریداران ارائه می کنید و در صورتی که مزیتی را که رقبای شما عرضه نمی کنند را عرضه کنید آن مزیت ها جزء مزیت های رقابتی شما محسوب می شوند.
 • سومین جمله جایی است که از بازار هدف لیست تهیه می کنید. هرچه لیست کوچکتر باشد بهتر می توانید بر آن تمرکز کنید. به اعضای بازار هدف خود اطمینان دهید که شما مستقیما با آنها در ارتباط خواهید بود و کس دیگری مراقب آنها نخواهد بود.
 • جمله چهارم در حقیقت یک جمله نیست بلکه یک لیست است. لیست ترفندهای بازاریابی است که شما استفاده خواهید کرد. شما به جای یک جمله از چندین جمله استفاده خواهید کرد شما باید آنها را در قالب یک لیست درآورید.
 • پنجمین جمله از استراتژی شما چیزی را که به آن باور دارید و به آن تکیه می کنید، بیان می کند و آن موقعیت یابی مناسب شماست.
 • ششمین جمله هویت شرکت شما را بیان می کند. یک تصویر به عنوان نما و ظاهر معین می شود و باعث سوءبرداشت از حقیقت می شود ولی هویت واقعی از حقیقت سرچشمه می گیرد.
 • هفتمین جمله بودجه بازاریابی شما را به عنوان درصدی ازفروش خالص پیش بینی شده شما در نظر می گیرد. از ابتدای قرن حاضر، تعداد متوسطی از شرکت ها و کسب و کارها در آمریکا، اروپا و آسیا ۴% از فروش خالص خود را به بازاریابی اختصاص می دهند.

پروکتر و گمبل یکی ازخبره ترین شرکت های بازاریابی در دنیا به حساب می آید. در ۹۷% از منازل آمریکا حداقل یکی از محصولات پروکتروگمبل وجود دارد. یکی از مواردیکه آنها به درستی انجام می دهند این است که برای هر برند واحد که به مردم عرضه می کنند یک برنامه و طرح بازاریابی خیلی مختصر دارند. شاید در حدود ۲۰۰ صفحه سند دارند اما آنها یک طرح بازاریابی خیلی خلاصه برای هر یک از برندهایشان به وجود آورده بودند. خلاصه کردن آن سندها آنها را مجبور کرده بود تا تمرکز کنند به طوری که تمام افرادی که با آن محصول کار می کردند را قادر ساخته بود تا بدانند که تلاش می کنند چه چیزی را به نتیجه برسانند.


 • نویسنده: خانم ملیحه فیضی، دانشجوی کارشناسی بازرگانی
مطلب قبلیمطلب بعدی

54 دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید مطلبتون خوب بود این مبحث رو پارسال من درموردش تحقیق کردم ولی بازم مطلب جدیدی درموردش یاد گرفتم با تشکر از شما

 2. با سلام ،
  ضمن تشکر از مطالب مفید ارائه شده ، و همچنین سایت فوق العاده کارآرا، لذا خواهشمند است در خصوص بازار سرمایه گزارشات تحلیلی ارائه فرمائید.
  با تشکر

 3. با عرض سلام.
  مطلب جالبی بود. در کل شروع کار بازاریابی رو به طور خلاصه و مفید در قالب هفت جمله و هفت قدم بررسی کرده بود.
  بابت مطلبتون سپاس!

 4. با سلام و احترام.بازاریابی واقعاً که دنیای پیچیده ای است و میتوان گفت که میشود لحظه ای به روز و جدید شود.مطالبی که فرمودید را شنیده بودم و شما هم زحمت کشیدین آن را کامل بیان کردید.با تشکر

 5. سلام و وقت بخیر.ممنونم از مطالبی که زحمت کشیده و بیان کردید.استفاده کردم چرا ک ه رشته کاردانی بنده بازاریابی بود .موفق باشید

 6. با سلام و احترام
  ممنونم از مطالب خوبتون.، استفاده کردم . بازاریابی برای خودش دنیایی است و باید هر روز اطلاعاتمان را راجع به این امر مهم بروز کنیم .
  با تشکر
  سمیرا نیکو

 7. سلام خدا قوت با تشکر از اطلاعات مفید ارائه شده
  بدون بازاریابی مؤثر کسب وکارها به نتیجه مطلوب نمی رسند و درجا میزنند

 8. با سلام
  مطالب بسیار آموزنده بود . به طوری که در کار به راحتی میتوان از آن استفاده نمود . نکته مهم رعایت توالی موارد ارائه شده است.
  با تشکراز مطالب ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *