نمایشگاه های فروش

نمایشگاه های فروش

پس از بررسی روش توزیع قبل دومین کانال توزیع که شرکت ها بسیار از آن استفاده می کنند نمایشگاه های فروش هستند اگرچه این روش بی عیب نیست اما برای بسیاری از شرکت ها راه خوبی برای توزیع و فروش کالایشان می باشد.

  • فروش مستقیم(کانال بدون واسطه) از طریق شرکت در نمایشگاه های فروش

نمایشگاه ها را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. نمایشگاه هایی که تنها به منظور نمایش محصولات و معرفی سازمان برگزار می شوند. این نمایشگاه ها از لحاظ اعتبار در جایگاه خوبی قرار دارند و شرکت ها برای معرفی محصولات، گسترش فعالیت های بازاریابی شان و نه برای فروش، از همه جای دنیا در آن شرکت می کنند. البته به دلیل هزینه های بالای اجاره غرفه و دکوراسیون، اغلب سازمان های تازه تاسیس و ضعیف عطایش را به لقایش می بخشند. بازدید کنندگان این غرفه ها عمده فروشان، خرده فروشان، صاحبان واحدهای تجاری، وارد کننده ها و صادر کنندگان می باشند. دسته دوم نمایشگاه هایی هستند که صرفا با هدف فروش محصولات برگزار می شوند. مانند نمایشگاه های فروش بهاره و یا پاییزه. هزینه اجاره غرفه های این نمایشگاه بسیار کمتر از نمایشگاه های دسته اول است و معمولاً سازمان های تازه تاسیس که دنبال معرفی و فروش محصولات خود هستند، در آن شرکت میکنند زیرا این نمایشگاه ها با استقبال گسترده ای مواجه شده و حجم فروش بالایی را برای شرکت کنندگان در پی خواهد داشت.

در این روش محصولات به طور مستقیم از تولید کننده به دست مصرف کننده نهایی می رسند. بنابراین باعث ایجاد مزایایی برای شرکت می شود. مانند:

  • معرفی نام برند
  • سهولت فروش
  • دریافت بازخور مستقیم از مصرف کننده نهایی
  • استقبال بیشتر مصرف کننده نهایی
  • فراهم شدن فرصت فروش وسیع
  • حاشیه سود بالاتر

اما این روش بی عیب هم نیست زیرا که شرکت در چنین نمایشگاه هایی نیازمند تیمی جداگانه است که اکثر شرکت ها فاقد نیروی انسانی کافی برای تشکیل آن هستند. همچنین اگرچه هزینه شرکت در این نمایشگاه ها در مقایسه با کانال اول کمتر است اما برخی سازمان ها شاید نتوانند از پس همین هزینه ها نیز برآیند و همچنین ممکن است با استقبال خوبی نیز مواجه نشوند و در نتیجه سازمان نتواند به فروش پیش بینی شده اش دست یابد.

با توجه به منابعی که برای راه اندازی این کانال مورد نیاز است، همچون هزینه اجاره غرفه، دکوراسیون و غرفه آرایی، هزینه حمل و نقل افراد و اجناس شرکت ها تصمیم گیرنده های نهایی برای استفاده از این کانال توزیع هستند.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی صادراتی و صنعتی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 150 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و اکثرا مشاور بازاریابی صادراتی همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: Mrioi.com

موسسه تحقیقات بازار ایده سازان بازار فردا: Mrioi.co

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان کلیک کنید