میزان رفاه مردم ایران با کدامیک از کشورهای اروپایی در یک سطح است؟

میزان رفاه مردم ایران با کدام یک از…

دیروز با یکی از دوستان بصورت ویدو کنفرانس صحبت می کردم؛ گفت فلانی ما وضعمون از اروپایی ها خیلی بهتره و از لحاظ رفاه اجتماعی ما در جایگاه بهتری قرار داریم! این را یک فرد عادی نگفت کسی که سال های زیادی را در کشورهای مختلف اروپایی زندگی کرده گفت البته زندگی کرده نه بیزنس!

خیلی برایم غیر قابل تصور بود بعد از اتمام تماس تلفنی بلافاصله رو به آمارهای اقتصاد جهانی کردم؛ شاخص تولید ناخالص داخلی بر حسب برابری قدرت خرید(Purchasing power parity) یکی از مهمترین شاخص هایی است که می‌تواند وضعیت درآمدی و قدرت خرید مردم در کشورهای مختلف جهان را بر روی ترازو ببرد. بر اساس داده های اعلام شده بانک جهانی، میزان درآمد سرانه در ایران در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۱ هزار دلار در سال بوده است. با توجه به رشد شدید دلار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در بازار ایران، این عدد حتما با کاهش قابل محسوسی در سال‌های مذکور همراه بوده است.

میزان رفاه مردم ایران با کدامیک از کشورهای اروپایی در یک سطح است؟

درآمد سرانه ایران در دوران قبل از تحریم‌ها، از کشورهایی همچون آلبانی، بوسنی و آذربایجان بهتر بوده است. در سال ۲۰۱۸ درآمد سرانه کشوری مانند بلغارستان، تقریباً برابر با ایران است. پس می توان نتیجه گرفت اگر افت ارزش ریال در سال قبل را تجربه نمی کردیم، احتمالاً میزان رفاه کشور ما بلغاری ها در یک سطح قرار داشت. اما در این بین مجاری ها با درآمد سرانه معادل ۳۱ هزار دلار در سال ۲۰۱۸ تقریباً ۵۰ درصد وضعشان از ما بهتر بوده. کروات ها هم در همان سال با یک آمار ۲۸ درصدی بهتر از ما زندگی کردند. این وضعیت در مورد کشورهای دیگر همچون یونان، اسپانیا، اسلوونی، لهستان، پرتغال، رومانی، لیتوانی، مالت نیز صدق می کند. رفتم سراغ کشورهای تاپ اروپایی فقط نا امید نشین! جالب اینکه این دوست ما هم در یکی از همین کشورهای صدر نشین است (:

از سوئیس شروع کنیم این شاخص در آن با  ۶۸ هزار دلاری در سال است یعنی ۳ برابر درآمد سرانه ایرانی ها؛  درآمد سرانه در کشوری چون سوئد، ۵۳ هزار دلار در سال ۲۰۱۸ ثبت شده است، یعنی ۱۵۲ درصد بیشتر از ایران. فاصله قدرت خرید ما با کشورهای چون ایرلند، دانمارک، هلند، لوکزامبورگ، آلمان، نروژ، بریتانیا آنقدر زیاد بود که دیگه ادامه ندادم.

در نتیجه برای این گزاره دوست ما که مردم ایران از مردم اروپا سطح زندگی بالاتری دارند، نمی توان حداقل تاییدیه آماری پیدا کرد. پس چرا او احساس بهتری از ایران دارد شاید بتوان جواب این سوال را در شاخص های دیگه پیدا کرد. در مفاهیمی همچون رشادت، گذشت، ایثار و حتی شهادت پیدا کرد که در این مدت می توان در بین مردم از هر نوع تفکر و جریان فکری می توان دید بخصوص جامعه پزشکی و بهداشت و درمان کشورمان که در خط مقدم هستند و این تفاوت را می توان بصورت محسوسی درک کرد. به امیدی روزی که در شاخص های اقتصادی هم به صدر جدول برویم.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب = بازاریابی صنعتی: Mrvisitor.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده = تحقیقات بازاریابی: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media