۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸

موانع شرکت ها در جهت یابی بازاریابی چیست؟ (قسمت دوم)

بسیاری از شرکت ها در مواجه با جهت یابی بازاریابی با موانع مختلفی روبرو می شوند. یکی از این موانع که در مطلب قبلی به آن اشاره کردیم مقاومت سازمانی بود. اما به غیر از مانع مقاومت سازمانی می توان به آموزش کند و سرعت فراموشی هم اشاره کرد. در واقع سه عامل می تواند برای جهت یابی شرکت مانع ایجاد کند از جمله؛

  • مقاومت سازمانی
  • سرعت فراموشی
  • آموزش کند

در بین این سه عامل مقاومت سازمانی بسیار قوی تر است اما، سرعت فراموشی نیز می تواند بسیار اثر گذار باشد.

سرعت فراموشی

یک مدیر موفق بعد از توسعه دایره بازاریابی و حتی پس از کسب موفقیت های مختلف در حوزه بازاریابی باید با فراموش کردن اصول پایه ایی بازاریابی مبارزه کند زیرا، تمام موفقیت ها و توسعه هایی که رخ می دهد بدون در نظر گرفتن اصول پایه ایی مانند مزرعه بی حاصل است. اصول پایه ایی به ما می گوید که، “بازار هدف را به خوبی تشخیص بدهید و در جهت تامین کردن رضایت بازار هدف بکوشید.” اگر شرکتی این اصل کلی را به مرور فراموش کند به مرور زمان حتی پس از کسب موفقیت های مختلف و جهت یابی هایی که انجام می دهد بدون شک شکست خواهد خورد. با رعایت اصول پایه ایی فعالیت های شرکت به راحتی تقویت می شود و در نهایت شرکت در بین رقبا بیشتر شناخته می گردد.

آموزش کند

یکی از مقاومت هایی که ممکن است در جهت یابی بازاریابی با آن روبرو شویم آموزش کند است. گرچه مدیر های سطح بالای شرکت برای جهت یابی بازاریابی بودجه اختصاص می دهد و تلاش می کنند از کارکنان حرفه ایی استفاده نمایند یا گرچه مدیران میانی شرکت در سمینار های مختلف تلاش می کنند تا این نوع از جهت یابی را معرفی نمایند اما با این وجود تمام این تلاش ها و طبق اپما های حاصل شده، آموزش به کندی در جریان است. سیستم های برنامه ریزی در راستای این جهت یابی به دقت اجرا می شود. کنترل های مد نظر به خوبی رعایت می شود اما، آن چنان که باید روند آموزش سرعت کافی را ندارد. این کندی سرعت در نهایت بر کارایی جهت یابی های بازاریابی شرکت اثر گذار خواهد بود.

ممکن  است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.