Skip to main content

مواردی که هیچگاه در رزومه خود نباید بنویسید(۲)

مواردی که هیچگاه در رزومه خود نباید بنویسید(۲)

در ادامه پست قبلی به ذکر مواردی که نباید در رزومه خود بیاوریم خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید:

 • کلمات واضح و بی فایده

واقعا استفاده ار کلماتی مثل تلفن همراه جلو شماره ای که مشخص است شماره تلفن همراه شما است کاری نابخردانه است.همان طور که نوشتن ایمیل  جلوی آدرس ایمیل کاری ابتدایی و کودکانه است.

 • استفاده از جدول و تصویر و پاورقی

استفاده از موارد فانتزی در رزومه ممکن است مدیر را به این فکر بیندازد که «نمیشد این کار را نکرد؟» البته همان طور که استفاده از طرح ها ی خاص می تواند چشم گیر باشد و توانمندی های شما را نشان دهد، طرح ضعیف می تواند امکان خوانده شدن رزومه شما را از بین ببرد.این کار حرکت کردن بر لبه ی تیغ است و چه بهتر که این کار را نکنید.

 • اطلاعات تماس شغل فعلی

نوشتن اطلاعات تماس شرکت فعلی نه تنها اشتباه است، که خطرناک هم هست. واقعاً دوست دارید کارفرمای جدید سرکار با شما تماس گیرد؟خب چطور میخواهید سرکار در مورد کار اینده تان صحبت کنید؟ بنابراین اگر دوست ندارید بلافاصله از کار فعلی اخراج شوید، بهتر است این بخش را خالی بگذارید.

 • نام رئیس

اگر دوست ندارید با رئیستان تماس بگیرند اسم او را ننویسد. وقتی یک فرد اسم رئیسش را در رزومه میاورد یا این اسم ارزش ندارد و نمی توان به او دست پیدا کرد یا این فرد باید شخص تاثیرگذاری باشد.

 • اصطلاحات مربوط به یک شغل خاص

شرکت های مختلف معمولاً عناوین داخلی خاصی برای سیستم های دسته بندی شده انتخاب می کنند که گاهی این اسم فقط در همان شرکت مفهوم دارد.پس مطمئن باشید اصطلاحاتی که بکار میبرید همه جا معنا داشته باشد.

 • لینک های نامرتبط

گذاشتن لینک اینستاگرام، پینترست یا ادرس وبلاگی که هیچ ربطی به کار شما ندارد هیچ کمکی به رزومه شما نمیکند .افرادی که لینک شبکه اجتماعی را در رزومه خود قرار میدهند خود را در معرض خطر بزرگ رد شدن قرار میدهند. اگرچه گذاشتن لینک های مرتبط مثل صفحه لینکدین یا هر لینک مرتبط و حرفه ای دیگری در رزومه لازم است.

 • بیش از ۲۰ سال سابقه

همین که شروع کنید به نوشتن سوابق کاری ۲۰ سال پیش خودتان، علاقه مدیر استخدامی برای خواندن رزومه خود را از دست میدهید. سوابق کاری مرتبط را از ۱۵ سال پیش بنویسید تا مدیر مربوط فقط چیزی را بخواند که به آن نیاز دارد.

 • اطلاعات مربوط به حقوق

شما نباید حقوق مورد نظرتان را در رزومه بنویسید.این اطلاعات فقط مربوط به سوابق کاری و مهارت های شماست.بحث حقوق را می توانید بعداً در جریان مصاحبه انجام دهید.

 • فونت های قدیمی

از فونت Times New Roman که بیشتر فایل های ورد با آن باز میشود استفاده نکنید.یک فونت استاندارد برای رزومه خود انتخاب کنید و البته حواستان به اندازه فونت هم باشد.فوت نباید زیادی بزرگ باشد و البته باید قابل خواندن هم باشد.

 • فونت های فانتزی

فونت های فانتزی هم بسیاری را پس میزند.مردم سعی میکنند رزومه شان کلاسیک باشد.اگرچه تحقیقات نشان میدهد که خواندن فونت های کلاسیک هم گاهی دشوار است. بنابراین یک فونت ساده و شیک انتخاب کنید.

 • مبالغه

بیشترین تاثیر منفی در رزومه مربوط به اصطلاحاتی چون« بهترین در نوع خود، فعال و زرنگ، محبوب و قادر به تفکر خارج از قالب های مرسوم» است.اصطلاحاتی که کارفرمایان دوست دارند در رزومه ببینند.شامل مواردی چون «مدیریت، راه اندازی،موفقیت ها» می شود که البته این کلمات هم باید در حد اعتدال استفاده شود.

 • دلیل ترک کار

افراد جویای کار اکثراً فکر میکنند اگر توضیح بدم چرا شغل قبلی ام را ترک کردم، شاید شانسم اضافه شود. این تصور کاملاً اشتباه است.آوردن دلیل ترک کار کاملاً نامربوط است.رزومه جای نوشتن دلایل ترک کار نیست، وقت مصاحبه می توانید همه چیز را توضیح دهید.

 • آوردن معدل

وقتی شما فارغ التحصیل شده اید، اعلام معدل یا نمره هایتان کار بی معنایی است.مگر اینکه تازه فارغ التحصیل شده و هیچ سابقه کاری نداشته باشید، که در این صورت معدل بالای شما میتواند تضمینی بر کار شما باشد. اما اگر سه سال از فارغ التحصیلی شما میگذرد و معدل خوبی هم ندارید بهتر است از این بخش بگذرید.

 • عکس پرسنلی

شاید در اینده این مسئله مهم باشد، اما در حال حاضر استفاده از عکس در رزومه رایج نیست و به نظر عجیب می رسد.

 • عقاید و نه حقایق

سعی نکنید با هر صفت و کلمه ای خودتان را توصیف کنید.عباراتی مثل «من به خوبی ارتباط برقرار می کنم، یا مشتاق و منظم هستم» فقط عقیده خودتان است و دلیل نمی شود درست باشد.استخدام کنندگان می خواهند فقط حقایق را بشنوند و وقتی شما را دیدند حتماً بقیه مسائل را خودشان متوجه میشوند.

 • استخدام کوتاه مدت

اگر در شرکتی برای مدت کوتاهی مشغول به کار بودید، لازم نیست این مورد را در رزومه تان بنویسید. خصوصاً اگر شغلی را به خاطر اینکه دوست نداشتید رها کردید بهتر است اسمی از آن نیاورید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!