گردشگری
۲۰ دی, ۱۳۹۴

منابع گردشگری ایران ظرفیتی جدید در بازاریابی

ایران از نظر جغرافیایی در مرکز منطقه ایی قرار گرفته که از دوران قدیم تا به امروز مانند پلی آسیا، خاورمیانه و اروپا را به هم متصل نموده است. یکی از مهمترین راه های قدیمی که از ایران عبور می کرد، جاده ابریشم به طول ۸۰۰۰ کیلومتر است که استانبول ترکیه را به استان شیان چین متصل می ساخت این جاده از شمال شرق ایران از هرات، مشهد و ری عبور کرده و از طریق تبریز یا همدان به عراق و استانبول در ترکیه می رسید. میراث فرهنگی غنی ایران در بستری از مناظر بدیع و تنوع آب و هوایی قرار گرفته که جغرافیای طبیعی آن را تشکیل می دهد.

نتایج حاصل از بررسی منابع گردشگری ایران

کشور ایران از مساحت پهناوری برخوردار است از نظر ژئومورفولوژی، کشور ما بسیار متنوع و جالب است و شامل جاذبه های کوهستانی، کویری مانند تپه های ماسه ای و دریاچه شور، نواحی ساحلی و غارهای پهناور می گردد.

بیشتر مناطق کشور بجز سواحل دریای خزر، خشک و فاقد پوشش گیاهی است. در بیابان ها و کویر، شن و ماسه به ویژه در نواحی جنوبی کویر لوت یا سواحل دریا فراوان یافت می شود.

ایران به جز در مناطق کوهستانی یا مناطق ساحلی دریای خزر، در مجموع کشوری خشک است در سواحل دریای خزر مدیترانه ای، و در کوهپایه ها کوهستانی است.

در کشور ما بیش از ۳۵۰ چشمه آب معدنی وجود دارد که برخی به دلیل خواص درمانی شهرت دارند.

دریای خزر با آب نه چندان زلال دارای ویژگی همگونی است و صخره های مرجانی در اطراف جزایر آن وجود دارد.

در فهرست های مناطق توریستی جهانی، پناهگاه های اصلی حیات وحش و مناطق حفاظت شده، میراث طبیعی و پارک ها، مناطق اطراف دریاچه ها و رودخانه های اصلی مشخص گردیده که شامل ۲۹ پناهگاه حیات وحش، ۱۱ اثر طبیعی و پارک و ۱۲ منطقه ساحلی اطراف رودخانه ها و دریاچه های اصلی می باشد.

در مجموع ایران دارای ۳۵۰ اثر فرهنگی معرفی شده است و اهمیت آن در توسعه جهانگردی کشور بسیار مهم می باشد. برخی از مهمترین مناطق ایران از نظر جهانگردی عبارتند از:

کوه خواجه، کتیبه بیستون، نقش رستم با سنگ های قیمتی، شهر باستانی تخت جمشید، تخت سلیمان، مسجد وکیل شیراز، سلطانیه، گنبدکاووس، شیخ صفی در اردبیل، شهر زیارتی قم و مشهد مقدس، گنجعلی خان در کرمان، ارگ بم و…

همچنین برخی از مهمترین منابع میراث فرهنگی جهانگردی کشورمان عبارتند از: ۳۰ موزه، بناهای قدیمی، دهکده ها، سنت ها و هنرهای بومی ایران، رزمگاه های قدیمی و معاصر.

با معرفی درست منابع گردشگری ایران می توانیم بسیاری از توریست ها را به کشورمان علاقمند کنیم.


0 دیدگاه

  1. منیره صحرایی

    باسلام و درود
    بسیار جامع و مفید به توصیف منابع گردشگری ایران عزیز پرداختید.
    سپاس از خانم بیگدلو و استاد راهنمای محترم
    در پناه حق باشید…شاد و سرفراز

  2. سپاس گزارم از لطف شما

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.