Skip to main content

مشتری خسته!

در بخش قبل حرکت غیر کلامی دروغ گفتن را بررسی نمودیم در این بخش می خواهیم یکی دیگر از حرکات غیر کلامی سر و صورت را مورد بررسی قرار دهیم.

 حالت خستگى

یک بازرایاب ماهر و موفق باید بداند چه زمانی مخاطب براى شنیدن سخنان او مشتاق و علاقه مند است و چه زمانی، دیگر از شنیدن سخنان و توضیحات او در خصوص معرفى کالا یا خدمتى خسته شده و از روی بى حوصلگى به او گوش فرا مى دهد. یکى از این حالت ها لم دادن رو صندلى است، لم دادن روی صندلی می تواند تداعی کننده این حالت باشد که طرف مقابل علاقه ای به توجه کردن به سخنان شما ندارد، البته فراموش نکنید که تفسیر هر یک از حالات بدن باید با در نظر گرفتن سایر وضعیت ها و یا حالات باشد.

بارزترین علائم غیر کلامی که بیان کننده خستگی طرف مقابل می باشد، زمانى است که مخاطب دستش را زیر چانه اش قرار دهد و از آن براى نگه داشتن سر استفاده کند، در واقع فرد می خواهد با این عمل سرش را  بالا نگه دارد تا از احساس  خواب آلودگى خود جلوگیری نماید. در حقیقت، وی از دستش به عنوان یک تکیه گاه جهت نگه داشتن سرش استفاده نماید، این فرد ممکن است دست دیگرش را روی میز قرار داده و همچنین پیوسته خمیازه بکشد.

گاهى بازاریان، دیدن حرکاتى مانند پا زدن به زمین یا ضربه زدن خودکار روى میز و … را نشانه خستگى طرف مقابل تفسیر می کنند، در حالى که این نشانه ها مى توانند دلیل بى قرارى مخاطب یا نداشتن وقت کافى باشند. بازاریاب ماهر با دیدن این علائم باید سریعا به مباحث جذاب بپردازد تا شور و اشتیاق کافی در مخاطب برای گوش دادن به سخنان خود را ایجاد نماید مثلا طرح یک سوال ساده ، صادقانه  و جذاب می تواند  تاثیر بسیار خوبی بر طرف مقابل  در هنگام گفتگو داشته باشد. البته باید به یاد داشته باشیم سوالی را که مطرح می کنیم تداعی کننده ورود به حریم شخصی را در ذهن طرف مقابل نداشته باشد و یا اینکه به سخنان خود خاتمه دهد.


برگرفته از کتاب زبان بدن، آلن پیز

Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!