۱۰ مهر, ۱۳۹۴

" فولک لور " آهنربای جذب توریست!

در ظهر یکی از روزهای بهاری اتومبیل مشکی تشریفات  طول بزرگراه لویزان تهران را آرام و بی صدا طی می کرد. سفیر کشور اروپایی از پشت پنجره های دودی بیرون را نگاه می کند و ناگاه رو به محافظ ایرانی خود می گوید:

 • سفیر : چه منظره قشنگی؟
 • محافظ : بله قربان پارک جنگلی قشنگیست. به خصوص که بزرگراه هم از میان آن می گذرد واین زیبایی اش را …..
 • سفیر : منظورم پارک جنگلی و بزرگراه نیست آقا …. نگاه کنید … مردمی که به گردش آمده اند را می گویم. مردانی که زیر آفتاب برای خانواده هایشان کباب درست می کنند و لبخند از روی لبانشان محو نمی شود؛ به نظر این مردان خیلی خانواده دوستند … و خانم هایی که با عشق همسر خود را نظاره می کنند و به آن ها کمک می کنند چنین زنانی در کشور من کم دیده می شوند و بچه های شیرینی که به بازی مشغولند …. آه …. دیدن چنین صحنه زیبایی در کشور من رویاست …. رویاست ….

دیالوگی به ظاهر ساده اما واقعی از خاطرات یکی از سفرای کشور های اروپایی در ایران … به راستی چقدر ایران را می شناسیم؟ چرا در اکثر موارد برای تبلیغات توریستی کشورمان فقط از  عکس های بنا های تاریخی خود  استفاده می کنیم؟ آیا ایران فقط در گذشته خلاصه می شود؟ فرهنگ هر کشوری میراث آن کشور است شاید با خود بگویید: خوب به عنوان مثال معماری ایرانی مسجد امام اصفهان هم از فرهنگ غنی گذشته ما نشئت گرفته است؛ درست است اما منظور من  فرهنگ “فولک لور”(Folklore) یا همان ” فرهنگ کوچه و بازار” مردم ایران است همان  “فرهنگ عامه” کشور که ما هرروز آن را در زندگی می بینیم ولی از کنار آن آرام رد می شویم و گاهی اوقات هم  آن را به باد انتقاد می گیریم ولی این فرهنگ از چشم های تیزبین سفیر اروپایی دیده شد و او را عاشق ایران کرد.

همه ما می دانیم فرهنگ یک کشور تاثیر زیادی در ارتباطات بین المللی دارد و البته همیشه ما این بعد از فرهنگ را یعنی فرهنگ عامه را کمتر مورد توجه قرار می دهیم یا اصلا مورد توجه قرار نمی دهیم اما همین گردش ساده جمعه در کنار خانواده که جزئی از فرهنگ ماست توانست یک اروپایی را عاشق کشورمان کند و این فرهنگ کوچه و بازار مردم ایران نه تنها در روابط بین المللی در سطوح مختلف سیاسی اثر گذار است بلکه در جذب توریست هم تاثیر فوق العاده ایی دارد.

فولک لور

این بعد از فرهنگ ایرانیان می تواند بازار یابی توریسم را متحول کند. تا به حال خود ما به عنوان یک ایرانی چقدر به این فرهنگ اهمیت داده ایم؟ معمولا وقتی برای بازدید به شهرهای مختلف کشور  سفر می کنیم در کنار یک بنای تاریخی توقف می کنیم و از خانواده خود که جلوی این بنا می ایستند عکس می گیریم. اما در همین  روستای تاریخی ماسوله در شمال کشور توریست های بین الملی را می بینیم که در کنا پیرزنی که عروسک های بافتنی می بافد می ایستند و عکس می گیرند ….. بله این همان فرهنگ “فولک لور”(Folklore) است که این خارجیان را شیفته ایران  ما می کند.

فرهنگ عامه  یا فولک لور بخش مهمی از زندگی انسان را در بر می گیرد اصطلاح فولک لور از دو کلمه ” فولک “به معنای ” گروه / طبقه ” و  ” لور ” به معنای ” دانش ” تشکیل شده است. در کشورهای اروپایی و سپس آمریکا مطالعات فولک لور از قرن ۱۸ میلادی آغاز شد آن ها تاثیر این فرهنگ را از اقتصاد و روابط سیاسی تا جذب توریسم مورد توجه قرار دادند اما در ایران هنوز این بعد از فرهنگ ما که می تواند تاثیر فوق العاده ای در جذب توریست داشته باشد کمتر مورد توجه قرار می گیرد .در مطالب بعدی شما را  با ابعاد گسترده این  فرهنگ پنهان و غنی ایران و تاثیر بی نظیر آن در جذب توریست های بین المللی بیشتر آشنا می کنیم.

درباره نویسنده

16 دیدگاه

 1. هاله خلیلیان

  سلام.
  بسیااااار ممنون..فوق العاده بود.
  عکس بسیار زیبایی رو انتخاب کردید..و متن تاثیر گذاری بود.
  به نظر من زیباترینها در اصیلترین ها و ساده ترینهاست..همیشه خوبه خودمون باشیم..

  1. مینا جعفر صابونچی

   ممنون شما لطف دارید .من هم با شما هم عقیده ام ” قشنگی هر چیزی در سادگی اون نهفته هست “

 2. سودابه موسوی

  فوق العاده بود…. در این سایت با مطالب متنوع آشنا می شویم… بسیار سپاسگزارم

  1. مینا جعفر صابونچی

   ممنون که سایت خود را همراهی می کنید ..

 3. Folklore بحث بسیار زیبایی که در ایران خیلی جای کار دارد. سپاس از مطلب و قلم روانتان …
  با آرزوی موفقیت های بیشتر

  1. مینا جعفر صابونچی

   از لطف شما متشکرم …

 4. بسیار عالی بود ممنون از مطلبتون واقعا حرف نداشت

  1. مینا جعفر صابونچی

   ممنون از لطفتان …

 5. سلام خیلی عالی بود فکرمیکنم این فرهنگ ناشی ازگذشته ودین ماست

  1. مینا جعفر صابونچی

   بله تاحدودی درست است فرهنگ عامه ما دارای قسمت های متعددی است که یک قسمت آن دین است در ادامه مطالب سایت با ما همراه باشید تا با بقیه قسمت های فولک لور ایران آشنا شوید ….. ممنون که سایت خود راهمراهی می کنید

 6. با سلام و تشکر
  خیلی زیبا و دلنشین بود .دستتون درد نکنه.ممنون

  1. مینا جعفر صابونچی

   ممنون خوشحالم که مطلب رو پسندید…

 7. با سلام وخسته نباشید
  بسیار لذت بردم .متاسفانه فولکلور وآموزه های قدیمی که زمانی نسل به نسل وسینه به سینه منتقل میشد دیگرجایش را به مدرنیسم ودور شدن ازنزدیکترینها دادهاست.

  1. مینا جعفر صابونچی

   بله درست می فرمایید …. ان شاالله با کار بر روی این مطالب مشکلات صنعت توریسم کشور کمتر شود با تشکر

 8. بهاران سادات عظیمی

  Folklore بسیار جای بحث دارد……
  جالب بود مرسی

  1. مینا جعفر صابونچی

   ممنون از شما

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.