فقط عاشق ایران نباشید ...فولک لور ایران را هم دوست داشته باشید ....., بزاززاده

فقط عاشق ایران نباشید …فولک لور ایران….

به یاد دارم زمانی که نوجوان بودم پدرم کتابی را خریده بود و هر شب آن را می خواند عنوان کتاب دقیقا این بود ” قصه های مشدی گلین خانم، ۱۱۰ قصه عامیانه ایرانی” در آن زمان و آن مقطع سنی زاویه دید من شکل دیگری داشت؛ من با خودم فکر می کردم علت علاقه پدرم به این کتاب ساده وپیش پا افتاده چیست؟ بین این همه رمان های مشهور، این طرز بیان عامیانه متن کتاب برای من مثل علامت سوال شده بود، خوب یادم هست که بالاخره پیش پدرم رفتم و به او گفتم: این چه جور کتابیست که شما می خوانید؟ و پدرم گفت: کتاب فوق العاده قشنگیست راستش من که می خواستم پدرم رو توجیه کنم گفتم:  اصلا قشنگ  نیست، تازه چهره کشور ما رو خیلی بد نشون می ده ایران با این همه سابقه کشور گشایی و … پدرم بر گشت و نگاهی به من کرد از همون نگاه هایی که هروقت پدرهامون بهمون نگاه می کنند ما می فهیم که نباید دیگه حرفی بزنیم ……… نگاه اون شب پدر من از جنس همون نگاه ها بود. دیگه چیزی نگفتم اما اصلا علت رفتار پدرم رو نمی فهمیدم، مگه من چی گفته بودم؟ خب دوران نوجوانی دوران غریبیست، آدم فکر می کنه می تونه دنیا رو عوض کنه…،  منم همین طور بودم؛ اون کتاب و اون طرز نگارش رو در خور تمدن کشورم نمی دونستم غافل از این که مگه تمدن ما ایرانیان چیزی به غیر از این هاست؟

سالها از اون شب گذشت من بزرگ شدم و  کم کم با آن سوی کشور گشایی های ایرانیان هم آشنا شدم  یه روز که از پشت مغازه یه کتاب فروشی رد می شدم همون کتاب رو دیدم میخکوب شدم … اون سال ها چاپ دومش بود،  یعنی الان چاب چندمش؟ … من اشتباه کرده بودم، واقعیتش رو بخواین تازه معنی نگاه پدرم رو فهمیدم اون حق داشت حتی نباید اون حرف ها رو از ذهنم عبور می دادم چه برسه که به زبون بیارم، من اصلا کشورم رو نشناخته بودم ….

از اون روز به بعد کم کم به اون کتاب علاقمند شدم. اون کتاب رو یک فرد انگلیسی که در زمان جنگ جهانی دوم در ایران بود گردآوری کرده بود آن فرد انگلیسی آقای”لارنس پال الول _ ساتن” نام داشت؛ او در زمان های قدیم یک شرق شناس و کارمند شرکت نفت ایران – انگلیس بود و در زمان جنگ جهانی به عنوان کارمند رادیو بریتانیا در ایران خدمت می کرد او بیش از سی سال سن نداشت اما قصه های ایرانی آن قدر آن را مجذوب کشورمان کرد که آن ها را جمع آوری کرد او این قصه ها را از پیرزن ایرانی به نام “گلین خانم”  که در آن دوران در جنوب تهران زندگی می کرد و برای امرار معاش از فرزندان خانواده های اعیان تهران نگهداری می کرد گرد آوری کرده بود. “الول _ ساتن” این قصه ها را برای رادیو بریتانیا می فرستاد. در آن روزگار خیلی از مردم بریتانیا از این طریق با فرهنگ ما ایرانیان آشنا شدند و به صورت مجازی به ایران سفر کردند سال ها بعد او به سمت استادی “دانشگاه ادینبرا” در اسکاتلند رسید. چند ماه پس از مرگ “الول _ ساتن” این نوشته ها به صورت کتاب وارد بازار کتاب شد و در سال ۱۹۹۴ میلادی چاپ بهتری از این کتاب با ترجمه آلمانی و شامل ۵۱ متن منتشر شد. این نوشته ها و این داستان های ایرانی، را باید مجموعه منحصر به فردی از میراث غنی فرهنگ “فولکلوریک” ایران دانست، اما از روزی که با دید بهتری با این کتاب آشنا شدم بارها با خودم گفتم:   ” ای کاش یک ایرانی این کار را انجام می داد. “

واقعا ما ایرانیان چقدر برای فرهنگ “فولک لور” کشورمان ارزش قائل می شویم؟ یک انگلیسی با انجام چنین کار بزرگی توانست خیلی از مردم بریتانیا و آلمان را شیفته ایران کند؛ درست در زمانی که به خاطر جنگ جهانی بازار سفرها بین المللی کساد بود “پروفسور الول _ ساتن” با این قصه ها بسیاری از مردم اروپا را با ایران آشنا کرد آن ها با خواندن  و گوش دادن به این قصه ها به شهرهای ایران سفر کردند به راستی چه بازار یابی زیرکانه ایی و این یعنی خلاقیت و خلاقیت  قلب بازاریابی توریسم است ………

در حالی که شایسته بود ما ایرانیان چنین کاری را انجام می دادیم. شاید هم اشکال کار ما ایرانیان این است که ما صرفا عاشق ایرانیم اما  ایران را قلبا دوست نداریم. شاید با خودتان بگویید این چه حرف مسخره ایست. ” شهید دکتر چمران” می گویند: هیچ وقت عاشق چیزی نشو چون دلیلی برای عشق نداری، اما اگر انسان چیزی را دوست بدارد برای دوست داشتنش دلیل دارد.” همه ما عاشق ایرانیم چون وطن ماست اما چه قدر دوستش داریم؟ شاید تا به حال این جملات را در زندگیتان شنیده باشید:

 • سبزی پلو شب عید آخه از کجا در اومده؟
 • شب یلدا چه معنی داره؟ مگه بیکاریم از کلی مهمون پذیرایی کنیم ….
 • فال حافظ دیگه چیه؟ حافظ اگه راست می گفت ……
 • چهارشنبه سوری شد کار، مگه کار وزندگی نداریم اگه به جای این کارا یه خورده به فکر ارتقاء علم بودیم  …
 • این چه جور خواستگاری رفتنه. دیگه کی با خانواده پا می شه راه می افته، همه جای دنیا پیشرفت کردن ولی ما … حال مامان بزرگم واجبِ بیاد، زشت نیست ببریمش آخه تیپش …..
 • سفره چرا بندازیم …. بهتر نیست مهمونا پای میز ایستاده غذا بخورن؟ اینطوری اروپایی تر نیست ….. بابا یه خورده به روز بشید ….

اگه صرفا عاشق ایران باشید این جملات بالاخره یه روز وارد زندگیتون می شه، اما اگه ایران رو دوست داشته باشید همه جملات بالا دلیلی می شه برای دوست داشتنتون، اون موقع دیگه از گذشته کشورتون خجالت نمی کشید و تازه افتخارم می کنید. به همین خاطر برای هر کاری باید دلیل داشت اگه برای کارهامون دلیل داشته باشیم می تونیم ازشون دفاع کنیم، اگه ما ایرانیان برای دوست داشتن کشورمون دلیل نداشته باشیم، اگه به آداب ورسوم و فرهنگ عامیانه ایران علاقه نداشته باشیم و از اون ها خجالت بکشیم … چه طور می تونیم توریستی را به ایران علاقمند کنیم؟

یک اصل مهم در بازاریابی وجود داره واون این که بازاریاب باید خودش رو و کارش رو باور داشته باشه تا بتونه مشتری رو جذب کنه این اصل دررابطه با بازاریابی توریسم و ارتباطش با فرهنگ عامه ما هم صدق می کنه ما باید فرهنگ عامه خود رو باور کنیم وبه اون افتخار کنیم تا بتوانیم توریست های بین المللی رو جذب کشورمون کنیم. ”  تغییر را از خودمان شروع کنیم

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

0 دیدگاه روشن فقط عاشق ایران نباشید …فولک لور ایران….

 • Avatar

  سلام عالی بود.

 • Avatar

  سلام و خیلی ممنون از مقاله زیباتون.
  امیدوارم یه روزی همه مردم کشورمون عاشق این سرزمین بشن .

  • Avatar
   مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   امیداورم همه ایرانیان آن قدر ایران را دوست بدارند که بتوانیم بسیار راحتر وبا دلیل کافی توریست ها را جذب ایران کنیم ..

 • Avatar

  با سلام و تشکر از مطلب جالب وزیبا تون، واقعا افتخار به ایرانی بودن و ارزش های ایرانی خیلی ارزشمند است.
  امیدوارم همه به ایرانی بودن خود افتخار کنیم با تشکر از شما

 • Avatar
  منیره صحرایی

  در این خاک زر خیز ایران زمین/ نبودندجز مردمی پاک دین /
  همه دینشان مردی و داد بود / وزآن کشور آزاد و آباد بود /
  چو مهر و وفا بود خود کیششان/ گنه بود آزار کس پیششان /
  همه بنده ناب یزدان پاک / همه دل پر از مهر این آّب وخاک /
  پدر در پدر آریایی نژاد /ز پشت فریدون نیکو نهاد /
  بزرگی به مردی و فرهنگ بود / گدایی در این بوم بر ننگ بود/
  کجا رفت آن دانش و هوش ما /چه شد مهر میهن فراموش ما/
  که انداخت آتش در این بوستان / کز آن سوخت جان و دل دوستان /
  چه کردیم کین گونه گشتیم خار؟/ خرد را فکندیم زین سان ز کار /
  نبودند این چنین کشور ودین ما / کجا رفت آیین دیرین ما ؟/
  به یزدان پاک که این کشور آباد بود/ همه جایش مردان آزاد بود/
  در این کشور آزادگی ارز داشت / کشاورز خود خانه و مرز داشت/
  گرانمایه بود آنکه بودی دبیر / گرامی بد آنکس که بودی دلیر /
  نه دشمن در این بوم و بر لانه داشت /نه بیگانه جایی در این خانه داشت /
  از آن روز دشمن بما چیره گشت / که مارا روان و خرد تیره گشت/
  از آن روز این خانه ویرانه شد / که نان آورش مرد بیگانه شد /
  چو ناکس به ده کد خدایی کند / کشاورز باید گدایی کند /
  به یزدان که گر ما خرد داشتیم / کجااین سرانجام بد داشتیم /
  بسوزد در آتش گرت جان و تن / به زندگی کردن و زیستن /
  اگر مایه زندگی بندگی است / دو صد بار مردن به از زندگی است/
  بیا تا بکوشیم و جنگ آوریم / برون سر از این بار ننگ آوریم/
  فردوسی

 • Avatar

  با سلام چو ایران نباشد تن من مباد بسیار عالی بود امیدوارم محقق شود و ایرانی سر بلند داشته باشیم به امید ان روز

 • Avatar

  با سلام و تشکر
  از مطلب زیباتون ممنون . بنظرم کسی که به چیزی علاقه داره و دوستش داره با تمام وجودبه اون خدمت میکنه و براش مایه میگذاره فقط آشنا کردن دیگران با این فرهنگ مهم نیست بلکه خدمت خالصانه مهمه که قطعا در این راه خیلی سود خواهد کرد.

  • Avatar
   مینا جعفر صابونچی

   ممنونم
   آشنا کردن توریست ها با فرهنگ عامه ایرانی نیز نوعی خدمت است
   موفق باشید ………

 • Avatar
  سمانه درآرام

  ایران را دوست دارم چون که مزرعه های سرسبز و معطر برنج شمال را دوست دارم .چون جنگل های انبوهش را دوست دارم.چون دریاهای شمال و جنوبش را دوست دارم.ایران را دوست دارم چون فردوسی و شاهنامه اش را دوست دارم .چون رستم و سهراب و گردآفرید و تهمینه را دوست دارم . چون شیراز را دوست دارم. حافظ و سعدی را دوست دارم . چون بیستون و شیرین و فرهاد را دوست دارم . اصفهان نصف جهانش را دوست دارم.سی و سه پل و پل خاجو و میدان امامش را دوست دارم.بناهای تاریخی اش را از شمال تا جنوب دوست دارم.ایران را دوست دارم چون سرزمین پدری و اجدادی من است . ایران را دوست دارم چون موسیقی سنتی اش را دوست دارم ،سه تار و کمانچه و دف و تنبور و سنتور را دوست دارم .
  ایران را دوست دارم و غذاهای ایرانی،آبگوشت و کوفته ی ایرانی را و آش های مختلف و ترخینه و شله زرد و شله قلمکار و انواع نوشیدنی های ایرانی را دوست دارم . و بوی عطر گلاب قمصر کاشان را دوست دارم . خانه های با معماری قدیمی اش را دوست دارم.
  ایران را دوست دارم و قصه های کهنش را،مردمان خونگرمش را،هنر ایرانی و صنایع دستی اش را دوست دارم.
  روی همه ی اینها ایران را دوست دارم و سرزمین شاعران و نویسندگان،بزرگان را دوست دارم.حرم امام رضا،شاه چراغ و…را دوست دارم. کوچه های بچگی ام را دوست دارم .آب وهوای چهار فصلش را دوست دارم.

  • Avatar
   مینا جعفر صابونچی

   موفق باشید
   ایران را دوست داریم چون برای دوست داشتنمان هزار ویک دلیل داریم …
   ما می توانیم توریست ها را عاشق فرهنگ فولک لورمان کنیم
   چون برای کارمان دلیل داریم …………..

 • Avatar

  با سلام وخسته نباشید

  متن قشنگ وشیوایی بود
  برای دوست داشتن کشورمان باید از شناخت جغرافیای این مرز وبوم شروع کنیم بسیاری از ما هنوز خیلی از جاهای دیدنی ایران را نمی شناسیم ونام این مناطق برایمان ناشناخته میباشد

 • Avatar
  سمانه محمدپور

  سلام دوست عزیز
  مطلبتون فوق العاده بود ممنون ازشما.
  همیشه موفق وپیروز باشید

 • Avatar

  سلام
  واقعا خودباوری در همه زمینه ها باعث حرکت روبه جلو و موفقیت میشود .پس باور کنیم و به نسل آینده آموزش دهیم تا میراث فرهنگی توسط ایرانی ثبت ،ترویج و اشاعه یابد.
  ایران و ایرانی و فرهنگ کهن آن مایه افتخار هر ایرانی است.
  با تشکر

  • Avatar
   مینا جعفر صابونچی

   با سپاس
   ان شالله فولک لور ایران روزی عامل جذب توریست ها باشد نه تنها بناهای تاریخی ما ………

 • Avatar
  اکرم فراهانی

  سلام ممنون بابت مطلبتون

 • Avatar

  با سلام و ممنون از مطلب خوبتون…

 • Avatar
  فاطمه اکبرنژاد اسکو

  باسلام مطلب خوبی بود.
  هر کشوری موظف است تمدن خود را ارج نهد تا مورد تهاجم و تجاوز ملل دیگر قرار نگیرد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!