Skip to main content

ظرفیت های بازاریابی گردشگری جهان: ارمنستان

اگر پیاده هم شدی سفر کن ، در ماندن می پوسی … “گیله مرد”

ظرفیت های بازاریابی گردشگری جهان: ارمنستان

ارمنستان که  یکی از جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی سابق (شهریور ۱۳۷۰) و از همسایگان شمالی کشورمان است، از جنوب غربی با جمهوری نخجوان، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان نیز مرز مشترک دارد.

نام بومی آن در زبان ارمنی ها هایک (بنیان گذار افسانه ای  ارامنه و نتیجه نوح پیامبر ) بوده، که با اضافه شدن پسوند فارسی ستان (سرزمین) به هایاستان و بعدها به ارمنستان تبدیل شد. آنها از نظر نژادی آمیزه ای از مردم قفقازی هوری و اورارتویی با مردمان هند و اروپایی هستند. در طول تاریخ این کشور آوردگاه جنگ امپراطوری های بزرگی بوده و به تصرف ایران، اسکندر، روم، بیزانس، خلافت اسلامی اعراب، مغولان، تاتارها،عثمانی ها و روس ها در آمده است. این سرزمین که مدت زیادی جزئی از خاک ایران بود در سال ۱۲۰۶ هجری شمسی و در زمان فتحعلی شاه قاجار در پی پیمان نامه ترکمنچای از ایران جدا و به خاک روسیه پیوست.

  • شرایط جغرافیایی

از نظر جغرافیایی، در قفقاز جنوبی و مابین دریای سیاه و دریای خزر وجود دارد که مرز بین آسیا و اروپا محسوب می شود. کشوری کوهستانی و پر باران، با زمستان های سرد در مناطق کوهستانی و آب و هوای بسیار مناسب و معتدل در مناطق غیر کوهستانی که همین مزیت آن را به کشوری توریستی تبدیل کرده است.

از نظر پهناوری ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع(صد و چهل و دومین جهان) وحدود ۳۲۰۰۰۰۰نفر جمعیت که پیرو آیین مسیحیت هستند. فلات ارمنستان که مساحت تقریب ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد، در محدوده کشور ارمنستان دارای کوه های آتش فشانی همچون آرارات بزرگ به ارتفاع ۵۱۶۵ متر، سبحان ۴۴۳۴ متر، آراگاتس ۴۰۹۰ متر بوده و دارای خاک های بلوطی روشن، زرد و بلوطی پررنگ می باشد که حاوی عناصر معدنی چون کرومیت، الونیت، طلا، مس ، سیانور و منگنز می باشد.

  • آب و هوا

دارای آب و هوای قاره ای نیمه مداری است و که دمای آن در ژانویه بین -۳ تا -۱۵ درجه سانتی گراد و در ژوئن بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی سالیانه ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر است. گفتنی است سرچشمه رودهای بزرگی چون ارس ،کر ، زاب بزرگ(شاخه چپ رودخانه دجله ) و فرات در این فلات می باشد. دریاچه های مهم کشور سوان و وان هستند. که دریاچه سوان در شرق این کشور نقش مهمی در اکوسیستم منطقه داشته و با ارتفاع ۱۹۲۴ متر از سطح دریا از مرتفع ترین دریاچه های اب شیرین بزرگ جهان می باشد. در امتداد رودها، چمنزارها و بیشه زارها و در دامنه های مرطوب کوه ها، دشتهای سرسبز و در ارتفاعات، جنگلهای بلوط وکاج، چشم اندازهای زیبایی به وجود آورده اند. از جانوران این فلات می توان به جوندگان و خزندگان، آهو ،بز، کوهی ، قوچ و میش وحشی ، خرس و کفتار اشاره کرد.

اقتصاد ارمنستان تا اندازه زیادی به سرمایه گذاری و پشتیبانی ارمنیان خارج از کشور وابسته بوده و البته در جریان جنگ شش ساله قره باغ و سپس تحت تاثیر بحران مالی جهانی، آسیب های فراوانی دیده است. از جمله اعلام ورشکستگی شرکت هواپیمایی ملی ارمنستان در فروردین سال ۱۳۹۲ (ه-ش) به دلیل ناتوانی  در پرداخت بدهی های خود بود.

زبان رسمی این کشور ارمنی است که کاملا هند و اروپایی است. جمعیت ارمنیان جهان حدود هشت تا ده میلیون نفر بوده که بیش از نیمی از آنها در کشورهای دیگر از جمله ایران (سیصد هزار نفر) امریکا (یک و نیم میلیون ) روسیه (یک میلیون ودویست هزار) فرانسه(نیم میلیون) لبنان(دویست هزار) سوریه(صد هزار) زندگی می کنند.

 اکثریت مردم پیرو کلیسای حواری ارمنی هستند که جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود و در ایران به کلیسای گریگوری شناخته شده و کلیسای ملی ارامنه می باشد. پایتخت این کشور شهر ایروان با یک سوم جمعیت کل کشوراست، و از دیگر شهر های مهم می توان به گیومری، آبویان، وانادزور، اجمیادزین، اشتاراک، کاپان، گوریس و آپاران اشاره کرد.

  • اعیاد ملی

مهمترین اعیاد آنها عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح (که بر خلاف سایر مسیحیان در ۶ ژانویه برگزار می کنند) عید پاک، و اعیاد ملی آنها نیز عید وارتاناک سالروز قیام ملی ارامنه و عید روز فرهنگ و روز ملی ارمنستان(۲۵ سپتامبر )را می توان نام برد.

  • سفر به ارمنستان

برای رفتن به ارمنستان از راه هوایی، می توان در فرودگاه ایروان با در دست داشتن پاسپورت و پرداخت ۱۰ دلار ویزای ورود گرفت و از راه زمینی هم در سفارت در  تهران و هم در مرز نوردوز می توان ویزا گرفت. ضمناً همه روزه از ترمینال غرب (آزادی) می توان بلیط اتوبوس به ایروان را تهیه کرد و از چشم اندازهای زیبای کشور ارمنستان در طول سفر لذت برد.

  • جاذبه های گردشگری

بهترین راه سفر داخل این کشور استفاده از تورهای یک روزه و ارزان قیمت و بازدید از اماکن دیدنی و تاریخی همچون کلیسای جامع اچمیاتسین و سایت باستان شناسی زوارتنوتس، صومعه هقپات ساناهین و صومعه گغارد و دره آزات که هر سه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند، می باشد. از دیگر جاذبه های مهم کاسکاد(هزار پله) تالار ملی اپرا، میدان هراپاراگ (جمهوری )، قلعه اربونی، چشمه معدنی جرموک، دره گل ها و دریاچه سوان را می توان نام برد.

  • خرید

اگر بخواهید کمی هم خرید کنید، فرش، میوه و صنایع دستی مهمترین سوغاتی ها ست. پول رایج کشور درام بوده، البته بعضی از فروشگاه های بزرگ دلار هم قبول می کنند. ورنیسیج بازاری در فضای باز است که هر شنبه در کنار میدان جمهوری برپاست و اجناس و سوغات و صنایع دستی مناسبی برای خرید دارد.

غذاهای ایرانی همچون سبزی پلو باماهی، خورشت بادمجان،  کوکوسبزی، کتلت، آبگوشت و انواع آش ها در منوی رستوران ها به چشم می خورد. آبگوشت غذای کهن ایرانی به غذای ملی ارمنی ها تبدیل شده است. حلیم و دلمه از دیگر غذاهای مورد علاقه ارمنی هاست، حتی در یکی از مناطق کشور سالی یک بار جشنواره دلمه برگزار می گردد. کباب  فقط به کباب کوبیده اطلاق شده و دیگر کباب ها را خوروواتس می گویند. میوه ها و سبزیجات مخصوص این کشور به گونه ایست که با خوردن زردآلو، هلو ، انگور و انار، هرگز طعم آن را فراموش نخواهید کرد. اگر به لبنیات نیز علاقه دارید در کنار لبنیات معمولی بسیار عالی، اکروشکا (سوپ سرد) با کفیر و خیار و شوید نوشیدنی سالم می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!