Skip to main content

طرح کسب و کار ابزاری برای تصمیم گیری

طرح های کسب و کار ابزار تصمیم گیری هستند. محتوا و قالب طرح کسب و کار توسط هدف ها و مخاطبان تعیین می شود. به عنوان مثال، یک طرح کسب و کار بدون سود ممکن است تناسب بین طرح کسب و کار و رسالت سازمان را مورد بحث قرار دهد. بانک ها در مورد پیش فرض هایشان نگران هستند، بنابراین طرح کسب و کار برای یک وام بانکی پرونده قانع کننده ای که سازمان توانایی بازپرداخت را دارد می سازد. سرمایه گذاران در درجه اول در مورد سرمایه گذاری اولیه، امکان سنجی و ارزیابی خروج نگرانند. طرح کسب و کار برای یک پروژه به سرمایه نیاز دارد توضیح دهد که چرا منبع های کنونی، فرصت رشد آینده، و مزیت رقابتی پایدار، به یک ارزش خروج بالا منجر می شود.

آماده سازی یک طرح کسب و کار طیف گسترده ای از دانش در زمینه های مختلف را نیاز دارد:

  • امور مالی
  • مدیریت منابع انسانی
  • مدیریت مالکیت فکری
  • مدیریت زنجیره تامین
  • مدیریت عملیات و بازاریابی

و دیگر موارد. این موارد می تواند سودمند باشد که هر طرح کسب و کار به عنوان یک مجموعه از برنامه هایی که هر کدام مربوط به یکی از اصول کسب و کار است را به تصویر می کشند.

طرح کسب و کار ابزاری برای تصمیم گیری

“یک طرح کسب و کار خوب می تواند کمک به ایجاد یک کسب و کار خوب و معتبر، قابل فهم و جذاب به کسی که با کسب و کار نا آشنا است، کند. نوشتن یک طرح کسب و کار خوب نمی تواند موفقیت را تضمین کند، اما می تواند یک راه طولانی به سوی کاهش احتمال شکست باشد.”

قالب کلی یک طرح کسب و کار بستگی به زمینه ارائه آن دارد. رایج است که سه یا چهار شکل برای طرح کسب و کار داشته باشند. یک “گام بالابر” خلاصه ای از خلاصه اجرایی طرح است. این است که اغلب به عنوان یک تبلیغ تمایل سرمایه گذار احتمالی مشتریان یا همکاران استراتژیک را بیدار می کند.

عرشه گام” یک نمایش اسلاید و ارائه شفاهی است که هدف از آن ایجاد بحث و علاقمند کردن سرمایه گذاران بالقوه برای خواندن ارائه مکتوب است. محتوای ارائه” که معمولا به خلاصه اجرایی می پردازد و چند “نمودار کلیدی” نشان روند مالی و معیار تصمیم گیری های کلیدی محدود است. ارائه مکتوب برای سهامداران خارجی باید دقیق باشد، به خوبی نوشته شده باشد، و شکل هدفمند خوشایند در سهامداران خارجی را دارا باشد.

در مطلب های بعدی به این موارد بیشتر اشاره خواهیم کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!