شخصیت های کارتونی، سفیران بازاریابی گردشگری

استفاده از شخصیت‌های مشهور و محبوب کارتونی یکی از ترفندهای جذاب بازاریابی گردشگری در جذب بیشتر توریست است. استفاده از این شخصیت‌ها به عنوان سفیران گردشگری در سال‌های اخیر رواج بسیار یافته است. نمونه‌ای از آن گوسفند پشمالوی کارتونی «شان دشیپ» بود که تابستان گذشته در لندن به گردشگران این شهر خوشامد گفت.

شخصیت های کارتونی، سفیران بازاریابی گردشگری

همواره طراحی های خاص بهتر به خاطر افراد می‌مانند؛ به طور کلی استفاده از هر نوع شخصیت کارتونی چه شناخته شده و چه ابتکاری در تبلیغات بازاریابی، باعث ایجاد حس راحتی در مخاطب می شود و بدین ترتیب مخاطب راحت‌تر می تواند با موضوع تبلیغاتی مورد نظر بازاریاب ارتباط برقرار کند. استفاده از شخصیت کارتونی مشهور به “شان دشیپ” که شخصیتی آشنا و منحصر بفرد برای بیشتر کودکان و بزرگسالان جهان است، نمونه جالبی از این سبک تبلیغات در بازاریابی گردشگری است که تابستان امسال از گردشگران لندن میزبانی کرد. به گزارش بریستول پست مجسمه “شان”، گوسفند محبوب کارتونی از ۶ جولای ۲۰۱۵ دریکی ازشلوغ ترین ایستگاه‌های قطار جهان که پایانه بزرگ راه آهن غربی حد فاصل بریستول به لندن است، نصب شد و از تمام بازدید کنندگان این شهرها استقبال کرد.

طبق همین گزارش اگر چه که ایستگاه زیبای برونل به خاطر مجسمه” خرس پدینگتون ” معروف شهرت و زیبایی خاص خود را دارد اما ” شان” گوسفند پشمالوی کوچک به لطف علایق عمومی لندنی‌ها به انواع هنرها، به مدت دو ماه کمپین خاص خود را در شهر برگزار کرد که توسط دانشگاه بریستول حمایت شد و به میلیون‌ها بازدید کننده داخلی و خارجی که از طریق این قطب حمل و نقل بسیار شلوغ عبور می کنند، خوش آمد گفت.

این کمپین کارتونی در تداوم فعالیت‌های موفقیت آمیز مشابهی برگزار شد که تابستان سال ۲۰۱۴ تحت عنوان نمایشگاه “گرومیت” سگ کارتونی دیگری برگزار شده بود. آن کم‍پین که با حضور ده‌ها هنرمند مجسمه ساز و با ساخت مجسمه‌های غول آسایی از این شخصیت کارتونی ساده دل و خوش قلب در بریستول همراه بود، با هدف حمایت و بهبود کودکان بستری در بیمارستان‌های انگلستان برگزار شد. مجسمه” شان” گوسفند پشمالوی کارتونی توسط هنرمند مجسمه ساز اهل بریستول”جنی اورکهارت” طراحی شده است. اما لندن و بریستول هر یک جداگانه مجسمه‌های خاص خود را از شان، گوسفند کارتونی خواهند داشت که توسط افراد مشهور و هنرمندان مختلف برای ایجاد چشم انداز جذاب و شادمانه‌ای با بهره گیری از طرح، رنگ، مواد و درعین حال دقت هوشمندانه دربکارگیری اصول هنری و روانشناختی درجذب مخاطبان، تزئین می‌شود.

“کیتی” یا گربه سپید کارتونی نیز شخصیت کارتونی محبوبی است که از سال ۲۰۰۸ تا کنون بارها به عنوان سفیر گردشگری این کشور ایفای نقش کرده است. کیتی پیش از آن رزومه موثری درطی سال‌ها فعالیت درحوزه‌های مختلف کسب کرده بود. از این رو استفاده از این شخصیت کارتونی به عنوان یک پدیده بازاریابی جهانی، به عنوان سفیر دولت ژاپن در کشورهای چین و هنگ کنگ، به این فهرست کاری افزوده شد.

شخصیت تخیلی شرکت ژاپنی با نام کامل کیتی وایت توسط «یاکو شیمیزو »و در قالب یک گربهٔ سپید ژاپنی طراحی شده‌ است. اولین حضور هلو کیتی(به انگلیسی) بر روی یک کیف پول بود که در ژاپن از سال ۱۹۷۴ و در آمریکا از سال ۱۹۷۶ به فروش رسید. این شخصیت سپس در «مجموعهٔ کارتونی هلو کیتی» و محصولات گوناگونی از جمله اسباب بازی و بازی‌های رایانه‌ای ظاهر شد. این شخصیت محبوب کارتونی بعدها طی برنامه ریزی گسترده‌ای با هدف جذب بیش از ۱۰ میلیون گردشگر خارجی درسال از سال ۲۰۰۸ تاکنون به عنوان سفیر گردشگری ژاپن وارد فعالیت های تبلیغاتی شده است. مقامات گردشگری ژاپن به ویژه در کشورهایی که کیتی، شخصیت مجبوب و شناخته شده‌ای است او را به عنوان سفیر گردشگری خود معرفی کرده بودند.

استفاده از شخصیت های کارتونی در دیگر کشورها هم رواج زیاد دارد. نمونه ای از آن استفاده از« بامزی» خرس سوئدی قدرتمند کارتونی در یک رستوران در سوئد است. اما استفاده از این شخصیت های دوست داشتنی تنها در بازاریابی تجاری نیست بلکه گاه در کمپین های سیاسی نیز دیده می شود که گاه با دردسر هایی هم همراه است. نمونه آن استفاده از یک شخصیت کارتونی در مصر به نام فاهیتای احمق است که درجریان نا آرامی های داخلی در مصر پس از برکناری مرسی، بحث و جنجال هایی را نیز برانگیخت.

در ایران استفاده از شخصیت کارتونی فامیل دور دربرنامه تلوزیونی کلاه قرمزی، نمونه ای است که از سوی یک شرکت اپراتور مخابراتی صورت گرفت. این شرکت با بهره گیری از شخصیت محبوب فامیل دور در بیلبوردهای تبلیغاتی خود، موفق شد توجه مخاطبان زیادی را در خیابان ها بخود جلب کند.

اگرچه که هیچ تجربه ای در زمینه استفاده از شخصیت های کارتونی در بازاریابی گردشگری ایران وجود ندارد اما استفاده گسترده از آن در بسیاری از کمپین های تبلیغات گردشگری بیشتر کشورها نشان از اثر گذاری و نفوذ موثر آن در این سبک تبلیغات است که کاربرد آن در بازاریابی گردشگری در ایران نیز قابل مطالعه است.

آموزش بازاریابی در کلینیک مشاوره بازاریابی ایده

ما در کلینیک مشاوره بازاریابی ایده با بیش از ۷ سال فعالیت در حوزه های مختلف صنعتی، خدماتی و توزیعی در سراسر کشور به تجارب خوبی دست پیدا کرده ایم. بدون شک تلفیق علم و تجربه می تواند همچون دو بالِ پرواز برای ایده های نو و بدیع باشد. در این راستا بخش مشاوره بازاریابی صنعتی و همچنین بازاریابی صادراتی موسسه ایده توسط اینجانب مدیریت می شود. در طول این سال ها در حکم مدیر بازرگانی بین الملل، مدیر فروش، مدیر بازاریابی و همچنین مشاور بازاریابی در واحدهای صنعتی مختلف سراسر کشور فعالیت کرده ام. به لطف خدا و همچنین اعتماد صاحبین صنایع به تجارب عملیاتی خوبی دست پیدا کردم که امیدوارم برای علاقه مندان عرصه تولید و کارآفرینی جذاب و عملیاتی باشد.

ما به دنبال شومن بازی نیستیم؛ سعی می کنیم به شما یک برنامه عملیاتی برای بخش های تحقیقات بازاریابی، بازاریابی بین الملل، برندینگ، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی میدانی، پلن فروش و در نهایت طرح ریزی برنامه جامع امور مشتریان بدهیم. بدون شک اگر یک واحد صنعتی، خدماتی و یا توزیعی به این برنامه طراحی شده عمل کند به جواب های جالبی خواهد رسید. تیم مشاوره ما به حدی از کار خود مطمئن است که بعد از جلسه مشاوره در صورتی که شما یک بیزنس پلن قوی داشته باشید حاضر خواهد بود در برنامه بازاریابی شما مشارکت کند و از مقام طرح ریزی به مرحله نظارت و اجرا نیز گام بردارد.

فرم در خواست مشاوره بازاریابی صنعتی رزومه علمی، پژوهشی و اجرایی مشاور(روی عکس کلیک کنید)

شما می توانید به جای فرم بالا پیام صوتی خود را از طریق شماره زیر برای ما ارسال کنید؛ دوستان ما با شما تماس خواهند گرفت (:

۰۲۱۲۲۷۳۳۰۸۶

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب | پیچ اینستاگرام بزاززاده

رزومه علمی، پژوهشی و اجرایی:  سید حجت بزاززاده  | فرم درخواست مشاوره بازاریابی صنعتی

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

0 دیدگاه روشن شخصیت های کارتونی، سفیران بازاریابی گردشگری

 • Avatar
  مینا جعفر صابونچی

  خانم پویان زاده موفق باشید.

 • Avatar
  منیره صحرایی

  باسلام و احترام
  مطلب جالبی را بیان نمودید…
  *اگرچه که هیچ تجربه ای در زمینه استفاده از شخصیت های کارتونی در بازاریابی گردشگری ایران وجود ندارد*
  به امید روزی که در این زمینه فعالیت کنیم.
  در پناه حق شاد و سلامت باشید.

 • Avatar

  خیلی قشنگ وجذاب بود

 • Avatar
  ابراهیم طباطبائی نیا

  اطلاعات بسیار خوبی د زمینه تبلیغات بوسیله شخصیت های کارتونی بود ان شالله کشور ما نیز از ابزارهای تبلیغاتی نوین استفاده نماید

  • Avatar
   نسترن پویان زاده

   با سلام و احترام
   امیدوارم که این نوع دیدگاه در بازاریابی گردشگری کشور عزیزمان مورد توجه قرار گیرد.
   پیروز باشید

 • Avatar

  با سلام
  سپاس از مطلب خوبتون
  به نظر من این نوع بازاریابی بیشتر برای مشتریان کودک جواب بده و برای افرادی مثل من که هیچ علاقه ای به هیچ کدام از شخصیت های کارتونی ندارند فکر نمیکنم جداب باشه و تازه حس ناخوشایندی هم القا میکنه.

 • Avatar
  حانیه عبدالله پور

  بنظرمن استفاده از این نو ع شخصیت های کارتونی دربازاریابی بیشتر برای کودکان جذاب تره خیلی خوب میشه که موقع فروش محصول خاصی از یه نوع شخصیت کارتونی کمک بگیرن روی جعبه های بسته بندی شده استفاده کنن ویا خیلی موارد دیگر…..

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!