Skip to main content

سفارشی سازی انبوه در بازاریابی …

سفارشی سازی انبوه در بازاریابی، تولید و ساخت، مراکز تماس و تلفن، و مدیریت به معنای به کارگیری سیستم­ های منعطف تولید رایانه ­ای برای تولید محصول سفارشی است. این سیستم ها، هزینه ­های واحد پایینِ فرآیند های تولید انبوه را با انعطاف پذیری سفارشی سازی  واحد ترکیب می­ کنند.

سفارشی سازی انبوه  در بازاریابی سر حد جدیدی در تجارت صنایع تولیدی و خدماتی، و یا هردو است. محوریت آن افزایش فوق العاده زیاد در تنوع  و سفارشی سازی بدون افزایش متناظر در هزینه­ ها است، حد آن تولید انبوه کالا ها و خدماتی است که به صورت انفرادی سفارشی شده ­اند. در بهترین حالت این فرآیند عرضه کننده ی  مزایای استراتژیک و ارزش اقتصادی است.

سفارشی سازی انبوه در بازاریابی …

سفارشی سازی انبوه در بازاریابی روش “به تاخیر انداختن موثر اقدام متمایز نمودن یک محصول برای یک مشتری خاص تا دیرترین زمان ممکن در شبکه ی تامین است.” کامیس، کوفاریس، و استرن (۲۰۰۸) آزمایشاتی انجام دادند تا تاثیرات سفارشی سازی انبوه در بازاریابی  را زمانی که به مرحله ی خرده فروشی و خرید آن لاین معوق می­شود، بررسی کنند. آن ­ها دریافتند که مصرف کنندگان کارآمدی و لذت بیشتری از رابط سفارشی سازی انبوه نسبت به رابط خرید متداول­ تر، به ویژه در مورد اموری که از پیچیدگی متوسطی برخوردار هستند، درک می­ کنند. از دیدگاه مهندسی مشارکتی، سفارشی سازی انبوه را می­ توان به عنوان تلاش­ های جمعی بین مشتری ­ها و تولید کنندگان که مجموعه اولویت­ ها و نیاز های متفاوتی دارند تعریف کرد، آن ها مشترکا راه حل­ هایی جستجو می کنند که به بهترین نحو با نیاز های خاص فردی مشتریان و قابلیت­ های سفارشی سازی تولید کنندگان هماهنگ باشد.

بسیاری از سفارشی سازی ­های انبوه  در بازاریابی امروز عملیاتی شده ­اند، مانند :  بورد های گزینش (configurators) محصول مبتنی بر نرم افزار که افزودن و یا تغییر عملکرد های یک محصول محوری یا ساخت ضمائم کاملا سفارشی از ابتدا را میسر می ­کنند اما، این میزان از سفارشی سازی انبوه تنها شاهد سازگاری محدودی بوده است. اگر دپارتمان بازاریابی یک شرکت محصول های مجزایی ارائه کند اغلب به این معنا نیست که یک محصول به صورت مجزا تولید شده است، بلکه در عوض انواع مشابهی از همان آیتمی که به صورت انبوه تولید شده است در دسترس است.

کمپانی ­هایی که در مدل ­های تجارت سفارشی سازی انبوه موفق بوده ­اند تمایل دارند محصول های کاملا الکترونیک را تامین کنند اما، این­ کمپانی ­ها “ارائه کنندگان محصول سفارشی انبوهِ” واقعی در مفهوم اصیل آن نیستند، زیرا آن ­ها گزینه­ای برای تولید انبوه اجناس مادی عرضه نمی کنند.

انواع دیگر مدل­ های سفارش سازی انبوه در بازاریابی

شخصی به نام پاین چهار گونه ی سفارشی سازی انبوه  درر بازاریابی را شرح می­دهد:

۱.سفارشی سازی اشتراکی: ( همچنین این مدل تولید مشترک نیز در نظر گرفته می­شود): شرکت ­ها با مشتریان مجزا صحبت می­کنند تا محصول دقیقی را که به بهترین نحو نیاز مشتری را برآورده می کنند تعیین کنند. سپس این اطلاعات برای تعیین و تولید محصولی که مناسب آن مشتری خاص است به کار می­رود. برای مثال، برخی کمپانی­ های پوشاک شلوار جین آبی را مناسب با نیاز یک مشتری مجزا تولید می­کنند. از طریق پرینت سه بعدی در کمپانی­ هایی مانند شیپ ویز (Shapeways) محصول همچنین تحت سفارشی سازی عمیق ­تری قرار گرفته است. کت و شلوار های با دوخت سفارشی Converse به مشتری ­ها اجازه می­ دهد تا رنگ و طرح و هر مولفه­ ای از انواع مشخص کفش ­­ها را انتخاب کنند، چه در فروشگاه و چه به صورت آنلاین.

۲.سفارشی سازی انطباقی: شرکت­ ها یک محصول استاندارد را تولید می­کنند اما، این محصول در دستان مصرف کننده ی نهایی قابل تنظیم است (مشتری خود محصول را تغییر می ­دهد.)

۳. سفارشی سازی شفاف: شرکت ­ها، محصول منحصر بفردی در اختیار تک تک مشتریان قرار می دهند، بدون این که آشکارا به آن ­ها بگویند که محصول سفارشی شده­ اند. در این مورد لازم است نیاز های مشتری به دقت ارزیابی شود. مثال: Google AdWords و Adsense

۴. سفارشی سازی ظاهری: شرکت ­ها یک محصول فیزیکی استاندارد تولید می ­کنند اما، آن را به مشتریان متفاوت به شیوه­ های منحصر بفردی می ­فروشند. مثال: نوشیدنی غیر الکلی که در قوطی، بطری ۱.۲۵ لیتری، و بطری ۲ لیتری سرو می­شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!