Skip to main content

زمان مناسب استفاده از مشاهدات در تحقیقات بازار

زمان مناسب استفاده از مشاهدات در تحقیقات بازار

از زمان پیدایش مشاهدات در تحقیقات بازار در دهه ۱۹۳۰، صنعت تحقیقات بازار به سمت پیشرفت حرکت کرده است و مصاحبه‌های آنلاین، مصاحبه‌های تلفنی و گروه‌های متمرکز به روشی رایج برای جمع‌آوری داده‌ها تبدیل شده‌اند. اما هنوز نقشی برای مشاهده وجود دارد، و در واقع چیزی شبیه به احیای استفاده از آن وجود داشته است، اگرچه معمولاً به عنوان یکی از روش های ترکیبی از روش هایی که بخشی از کل طرح تحقیق را تشکیل می دهد است. بنابراین برای مثال دوربین فیلمبرداری و تلفن همراه برای محقق بازار نقش مهمی پیدا کرده است. به عنوان مثال دوربینی که به طور مخفی در گوشه ای از سقف سوپرمارکت قرار دارد، ممکن است فقط برای جلوگیری از دزدی آنجا نصب نشده باشد.

محقق تحقیقات بازار با این دوربین ها می تواند تمام حرکات خریداران و رفتار آنها را مشاهده کند. این کار می تواند تعلل مشتریان را هنگام خرید حبوبات یا هر اجناس دیگری که قصد خرید آن را دارند مشاهده  کرد و به جمع آوری الگوهای رفتاری که ممکن است مستقل باشند و در یک مصاحبه معمولی نمی توان آنها را متوجه شد، تبت و مورد بررسی قرار دهد. برای مثال میتوان در حرکات مشتریان دقیق شد و سوالاتی مطرح کرد، آیا مشتری در مورد خرید یک قوطی لوبیا تعلل می کند؟ آیا مشتری برچسب روی قوطی را می خواند؟ بچه هایی که همراه مشتری هستند چگونه تأثیر و فشار بر روی او میگذارند ؟ آیا مارک های دیگری را نیز بررسی یا انتخاب می کند و یا فقط بدون بررسی قیمت های درج شده روی محصولات، قوطی ها را در چرخ دستی پرتاب می کند؟

سال‌ هاست که انسان‌ شناسان با استفاده از مشاهدات خود در مورد گروه های مختلف تحقیق کرده‌اند. محققان تحقیقات بازار به دنبال تبدیل شدن به عضوی از این گروه ها هستند تا زمانی که حضور آنها در کنارشان امری عادی تلقی شود و اعمال و رفتار افرادی که مورد مشاهده می کنند تا حد ممکن برای آنها عادی شود. محققان بازار از این تجارب بدست آمده استفاده کرده‌اند و مردم ‌نگاری یا ثبت عکس العمل های مردم در وقایع مختلف اکنون به عنوان یک ابزار تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ویژه در زمانی که سعی در فهمیدن مردم دارند تا بفهمند چگونه محصولاتی مورد نیازشان است را می خرند و یا استفاده می کنند. نمونه‌های معمولی از تحقیقات قوم‌ نگاری که می‌توان ذکر کرد، میتواند همراهی کردن شخصی در طی یک خرید و تماشای او در هنگام بازدید یا انتخاب محصولات مورد نیاز خود باشد. گاهی اوقات ممکن است از خریداران که با آنها همکاری دارند خواسته شود که در حین خرید، افکار خود را با صدای بلند بیان کنند. این «جریان آگاهی ثبت می‌شود یا یادداشت‌هایی برداشته می‌شود و اینها رویکرد دیگری را فراتر از بصری، به فرآیند خرید ارائه می‌کنند.

قوم نگاری در تحقیقات بازار در محل کار و مرکز خرید نیاز به همکاری کامل پاسخ دهندگان دارد، که ممکن است با دانستن این موضوع که هر حرکت آنها مشاهده و ثبت می شود کاری دشوار به نظر برسد که در این صورت آنها باید تلاش کنند و تا حد امکان عادی عمل کنند . بنابراین، قبل از شروع فرایند مشاهده محقق زمانی را باید بگذارد تا پاسخ‌دهندگان را بشناسد تا آنها با او احساس راحتی کنند. این بدان معناست که قوم نگاری می تواند فرآیندی نسبتا طولانی و کمی گران باشد. این نوع تحقیق در دسته تحقیقات کیفی است و ممکن است با تعداد اندکی یا حداقل حدود دوازده مشاهده قوم نگاری برای ارائه یک رویکرد جالب کافی باشد.

بررسی و یادداشت برداری یک فرایند قوم نگاری برای یک محقق اگر بیشتر از خود فرآیند مشاهده نباشد کم تر هم نیست و میتواند ساعت ها کار بر روی چند یادداشت و ویدیو طول بکشد. البته موارد زیادی هم وجود دارد که کاری که ما قرار است انجام دهیم و ثبت شود بسیار شخصی باشد و ممکن است برای این موارد سازماندهی تحقیقات بازار قوم نگاری دشوار باشد. به عنوان مثال رفتار ما در اتاق خواب و یا هنگام وضو گرفتن ممکن است مشاهدات جالبی را به همراه داشته باشد، اما اکثر ما آنقدر محتاط هستیم که در این زمان حاضر نباشیم اجازه دهیم که از ما فیلمبرداری شود. در موقعیت های کسب و کار به کسب و کار، به توافق رسیدن و کسب اجازه برای مشاهده رفتارها می تواند دشوار باشد. اخیراً برای پروژه ای درگیر تحقیقات بازار در مورد چگونگی استفاده مردم از دستکش کار بودم و نیاز بود به تماشای آجرچینی در سایت‌های ساختمانی مختلف بروم. مدیران سایت ساختمان تمایلی زیادی به اجازه دادن به محققان برای ورود به منطقه خطرناک نداشتند.

پروژه ای از این نوع مشابه که ذکر شد، برای یک تولید کننده ابزار کار دستی قرار بود صورت گیرد. این شرکت بین برق‌ کارها تحقیقاتی انجام داد و آنها را در حین انجام کارهای روزمره، بالا رفتن از نردبان و پیدا کردن کمربند ابزارشان برای یافتن پیچ گوشتی مناسب برای این کار، تماشا کرد. این منجر به راه حل ساده چاپ یک شکاف در بالای دسته پیچ گوشتی شد تا در مورد پیچ ​​گوشتی فیلیپس یا یک تیغه صاف یا یک ضربدر را نشان دهد. این نوآوری کوچک پیشرفتی برای کارگرانی بود که اکنون می توانند به بالای دسته پیچ گوشتی در تسمه ابزار و نقطه ای که باید استفاده شود نگاه کنند. مشاهده می‌تواند نقش حمایتی مهمی را در انواع مختلف پروژه‌های تحقیقات بازار ایفا کند، و این مباحث در بخش‌های بعدی توضیح داده می‌شوند. اجرای انواع پروژه های ریتل آدیت تحقیقات بازاریابی و فوکس گروپ و محاسبه اندازه بازار و سهم بازار رقبا و اجرای پروژه های تحقیقات بازاریابی صادراتی و داخلی در تمام شهرهای ایران

شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در قالب شرکت رسمی ایده سازان بازار فردا به عنوان مجری انواع پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی آماده ارائه خدمات مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی به شما عزیزان می باشد.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بیشتر بدانیم!

شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، که به اختصار ” موسسه تحقیقات بازاریابی ایده ” نامیده می شود، کار خود را از سال ۱۳۹۴ بصورت حرفه ای شروع کرد؛ لازم به ذکر است شرکت تحقیقات بازار ایده دارای دو مجوز دولتی از مرکز آمار ایران وابسته به سازمان برنامه و بودجه برای اجرای فعالیت های تحقیقات بازار و همچنین صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت برای تکمیل پرونده های اعتبارسنجی مشتریان صادراتی است. این شرکت تحقیقات بازاریابی در ابتدای امر فقط در حوزه اجرای پروژه های تحقیقات بازار میدانی و بیشتر از نوع تحقیقات کمی فعال بود؛ در سال ۱۳۹۷ همزمان با تاسیس شرکت تحقیقات بازاریابی ایده، فعالیت های تحقیقاتی خود را در حوزه های داخلی و برون مرزی نیز گسترش داد. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در طول ۸ سال گذشته پروژه های میدانی و عملیاتی متعددی را در حوزه داخلی و همچنین خارجی انجام داده است؛ در این بین در طی سال های گذشته بخشِ کلینیک مشاوره کسب و کار ایده نیز با تمرکز بر سه حوزه آموزش، مشاوره و نظارت بر پروژه های بازاریابی صادراتی فعالیت داشته است. مدیریت گروه تحقیقات بازاریابی ایده بر عهده آقای دکتر بزاززاده است؛ ایشان سوابقی درخشان در حوزه صادرات به کشورهای امارات متحده عربی(دبی)، عراق، عمان و برخی از کشورهای عربی و آفریقایی دارند. لازم به ذکر است این شرکت در شهرهای تهران و دبی دفتر کار تحقیقات بازاریابی دائم  و رسمی دارد.

شرکت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما کمتر شرکت تحقیقات بازاریابی را می توان در ایران یافت که در عرصه بین المللی نیز فعال باشد؛ با توجه به سوابق درخشان تیم شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در کشورهای عربی و آفریقایی در سال های قبل، می توانید از خدمات این مجموعه به عنوان مجری پروژه های تحقیقات بازاریابی خود در حوزه داخلی و صادراتی استفاده کنید. با توجه به حضور دائمی شرکت ایده سازان بازار فردا در کشورهای عربی و آفریقایی و همچنین داشتن یک آفیس دائم در شهر دبی، امکان اجرای انواع پروژه های تحقیقاتی، از محاسبه Market Size گرفته تا Brand Awareness برای این شرکت آسان می باشد.

بدون شک کشور امارات متحده عربی و به طور خاص شهر دبی، هاب اقتصادی منطقه خاورمیانه است؛ از اینرو اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی در این منطقه برای شروع امر صادرات می تواند کمک شایانی به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی کشور در عرصه بین الملل بنماید. روش کار شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در امر اجرای پروژه های تحقیقات بازار به دو بخش Desk Research و تحقیقات بازار میدانی تقسیم می گردد. در بخش اول بعد از یک جلسه مشاوره ابعاد مسئله و نیاز شما به بحث بازاریابی و تحقیقات بازار مشخص می گردد و بعد از تکمیل فایل RFP در قالب یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ روزه یک Desk Research حرفه ای برای فروش محصول شما انجام خواهد گرفت؛ در صورتی که نتایج بخش اول رضایت بخش بود وارد فاز دوم که همان تحقیقات بازار میدانی می باشد خواهیم شد. در فاز دوم بر اساس پراکندگی جغرافیایی مشتریان هدف در سطح بازار دبی و یا هر کشور عربی و یا آفریقایی، طول مدت زمان اجرایی پروژه و همچنین هزینه های عملیاتی آن محاسبه و به شما اعلام خواهد شد. برای آگاهی از فرایند اجرایی پروژه های تحقیقات بازار صادراتی با شماره واتس اپ ۰۰۹۷۱۵۶۱۵۴۴۱۷۷ تماس حاصل فرمایید.

تیم تحقیقاتی شرکت تحقیقات بازار ایده در داخل کشور نیز قوی می باشد و با در اختیار داشتن پرسشگران آموزش دیده خود در تمامی استان های کشور امکان اجرای انواع پروژه های پایش، آمارگیری و پرسشگری در حوزه های مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را دارد. با عنایت به اینکه تمرکز اصلی موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بر روی صنایع بزرگ، متوسط و کوچک کشور می باشد بنابراین اکثر پروژه های اجرا شده در حوزه صنایع روغن موتور، قیر، فولاد، پتروشیمی، انواع مواد غذایی و خوراکی، برق و الکتریک، فرش، مبلمان، صنعت ساختمان، کاشی و سرامیک، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و شوینده و سایر صنایع فعال در کشور بوده است.

در انتها باید به این امر اشاره بکنیم که موسسه تحقیقات بازاریابی ایده به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، توانایی راهنمایی شما برای اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی، اعتبارسنجی خریداران خارجی، ارائه انواع پوشش ها و تضمین های دولتی فروش صادراتی بر اساس اعتبار و ضمانتنامه های مبتنی بر قرارداد را دارد. شایان ذکر است این صندوق با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردیده و به پشتوانه حمایت های مالی دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در قالب انواع پوشش برای ریسک های سیاسی و تجاری صادرات و انواع ضمانتنامه های اعتبار ریالی و ارزی، به صادرکنندگان کالاها و خدمات و همچنین تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی کمک کرده است. لذا ما در دپارتمان خدمات برون مرزی خود این توانایی را داریم که در کنار سایر خدمات تخصصی تحقیقات بازاریابی، به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور عزیزمان کمک نماییم تا مشتریان خارجی خود را اعتبارسنجی نموده و با حمایت یک سازمان دولتی با کمترین ریسک ممکن، کالا و یا خدمت خود را صادر کنند و در صورتی که متحمل خسارت شدند بنا به نوع خسارت وارده و بعد از بررسی های واحد خسارت صندوق ضمانت صادرات ایران، بین ۹۰ الی ۹۵ درصد خسارت خود را از این صندوق دولتی دریافت نمایند.

</span></p>

شماره تماس جهت مشاوره!