Skip to main content

زبان بدن: گرفتن بازو به چه معنی است؟

By اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵مقالات تخصصی بازاریابی

زبان بدن: گرفتن بازو به چه معنی است؟

شناخت تکنیک های زبان بدن در امور بازاریابی و فروش کمک حال بسیاری از تجار و بازاریابان است. از این جهت هر بار به توضیح یکی از اعلام زبان بدن می پردازیم؛ اینبار قصد آن را داریم که به ترجمان حرکات بازوان مشتریان و مخاطبان خود در معاملات تجاری بپردازیم……

  • زبان بدن: گرفتن بازو به چه معنی است؟

وقتی بچه بودیم، در وضعیت های ناراحت کننده پدر و مادرمان بغل مان می کردند تا تسلی مان دهند. حالا که بزرگ شده ایم اغلب اوقات در شرایط پر فشار سعی می کنیم همان احساس تسلی بخش را از نو خلق کنیم. به جای حرکت دست به سینه کامل که به همه نشان می دهد که ترسیده ایم، زنان اغلب اوقات از حرکت نامحسوس تری موسوم به دست به سینه مختصر استفاده می کنند یعنی، یک بازو به آن طرف بدن برده می شود تا بازوی دیگر را لمس کند و مانعی تشکیل دهد، طوری که انگار آن ها خودشان را بغل کرده اند. حرکت دست به سینه مختصر را اغلب اوقات در جلسات و ملاقات هایی می توان دید که یک نفر برای آن جمع غریبه است یا شخص اعتماد به نفس ندارد. هر زنی که در وضعیت پر فشار از این حرکت استفاده می کند معمولا مدعی است که این طوری کاملا ((راحت)) است.

مردان از نوعی حرکت دست به سینه مختصر به صورت گرفتن دست ها با هم استفاده می کنند. این حرکت معمولا توسط مردانی استفاده می شود که جلوی جمعی می ایستند تا جایزه ای بگیرند یا سخنرانی ای ایراد کنند. این حرکت که به وضعیت زیپ خراب هم معروف است باعث می شود تا مرد احساس امنیت کند زیرا با این حرکت می تواند از بدنش دفاع کند و از عواقب یک حمله رودرو در امان بماند.

  • اشخاص ثروتمند و مشهور، احساس نا امنی شان را چگونه فاش می کنند

اشخاصی که مدام زیر ذره بین دیگران هستند، مثل اعضای خانواده های سلطنتی، سیاست مداران، مجریان مشهور تلوزیون و ستارگان سینما معمولا نمی خواهند مردم بفهمند که آن ها عصبی هستند یا از خودشان مطمئن نیستند. آن ها ترجیح می دهند در انظار مردم خونسرد و آرام و مطمئنی را به خود بگیرند، اما اضطراب یا ترس و بیم آن ها به شکل انواع حرکات دست به سینه فاش می شود.

یکی از این حرکات این است که یک بازو در جلوی بدن به طرف بازوی دیگر می رود اما به جای این که شخص دست به سینه بشود، یک دستش کیف دستی دستبند ساعت لبه آستین پیراهن یا شیئی روی بازوی دیگر یا نزدیک آن را لمس می کند. مثلا صاف کردن دکمه سر دست علامت مشخصه پرنسس چارلز است که هر بار از فضای بازو از مقابل چشمان همگان ردمی شود با این کار احساس امنیت می کند. محبوب بازرگانان نا مطمئن این است که در حالی وارد جلسه کاری می شوند که کیف مدارک یا پوشه ای جلوی بدنشان گرفته اند . از دید ناظر تربیت شده این حرکات لو دهنده هستند، زیرا هیچ هدفی جز مخفی کردن عصبیت شخص ندارند.

استفاده زنان از حرکات مخفی بازو برای ایجاد مانع بین خود و دیگران، کم تر از مردان قابل مشاهده است زیرا زنان می توانند چیزایی مثل کیف دستی یا کیف پول به دست بگیرند و احساس نا امنی شان را با آن پوشش دهند. محکم گرفتن دستگل یا کیف دستی، حرکت محبوب ملکه الیزابت است.

  • ایجاد مانع با فنجان قهوه

تعارف کردن آب یا چای و قهوه طی مذاکره تجاری، بهترین استراتژی برای ارزیابی این موضوع است که شخص مقابل تان از پیشنهادتان چطور استقبال می کند. جایی که شخص طرف مذاکره شما فنجانش را بلافاصله پس از دریافت آن روی میز می گذارد کاملا نشان می دهد که آیا از حرف های شما قانع شده یانه. کسی که دودل است، از آنچه شنیده نامطمئن است یا نظرش نسبت به آن منفی است را در نقطه مخالف بدنش می گذارد تا با یک بازو مانع درست کند. وقتی او حرفهای شما را بپذیرد فنجانش را همان طرف بدنش می گذارد تا نشان بدهد که نظرش مثبت و مساعداست. گذاشتن آرنج هاتان روی صندلی هم نشانه قدرت استو تصویری قوی و روشن می فرستد. افراد افتاده و شکست خورده می گذارند بازو هایشان وسط دسته های صندلی بیفتد، پس هرگز این کار را نکنید- مگر این که هدف تان این باشد که شکست خورده به نظر برسید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!