Skip to main content

زبان بدن و حالات سر و صورت مشتری

در مطالب قبل با مفاهیم زبان بدن، حریم خصوصی و حالات چشم و انواع مختلف نگاه آشنا شدیم در این بخش می خواهیم حالات و حرکات سر و صورت که در زبان بدن بکار می روند را مورد بررسی قرار دهیم.

اولین حالت مورد برررسی حالت یا ژست دروغ گفتن است؛ زمانى که افراد دروغ مى گویند، به طور ناخوداگاه حرکتى غیرکلامى از خود نشان مى دهند که تأیید کننده دروغ آن هاست. مغز انسان در هنگام دروغ گفتن به زبان، دستور و فرمان گفتن کلماتی را می دهد که خود می داند دروغ است، در این صورت میزان آدرنالین خون افزایش یافته در نتیجه ضربان قلب فرد دروغگو بیشتر شده و ما شاهد آثار و علائمی در سر و صورت او هستیم که نشان از دروغگو بودن فرد است در اینجا سه نمونه از حالات سر و صورت فرد دروغگو را بررسی می کنیم:

گرفتن دهان:  این حرکت از همان دوران کودکى در افراد دیده مى شود. وقتى کودکى دروغ مى گوید، سریعاً دستش را جلوى دهانش مى گذارد تا از بیان دروغ بیشتر جلوگیرى کند.  اگرچه این حرکت در بزرگسالى نیز دیده مى شود، اما به آشکارى دوران کودکى نیست. روند تکاملی حالت  دروغ گفتن از کودکی به بزرگسالی بسیار پیچیده تر می شود؛ به عنوان مثال زمانى که یک بزرگ سال دروغ مى گوید، انگشت دستش را روى دهانش مى گذارد و با انگشت شست به گونه اش فشار مى آورد تا مانع از خروج کلمات دروغ آمیز شود.

 لمس بینى: لمس بینى نیز حرکت دیگرى است که فرد هنگامى که دروغ مى گوید از خود نشان مى دهد. البته این حرکت به وضوح و آشکارى گرفتن دهان نیست. زمانى که فرد دروغ مى گوید، به طور ناخود اگاه همچون دوران کودکی مى خواهد دهانش را بپوشاند و سعى مى کند به طور غیرآشکار این کار را انجام دهد. در این حرکت فرد قسمت زیرین بینى را در حد چند ثانیه لمس مى کند.

مالیدن چشم: حرکت دیگرى که فرد هنگام گفتن دروغ از خود بروز مى دهد، مالیدن چشم است، در این صورت فرد به صورت شخص مقابل نگاه نمى اندازد. اساساً آقایان این حرکت را با شدت انجام مى دهند و همچنین، درصورت بزرگ بودن دروغشان، علاوه بر مالیدن چشم، به افق هاى دور دست خیره مى شوند یا نگاهشان را به زمین مى دوزند.

هدف از بیان این حالات و حرکات، شناخت یک ویزیتور یا بازاریاب از انواع حالات سر و صورت مشتری است. اما نه به قصد اینکه همچون دستگاه دروغ سنجش، بخواهد دروغ مشتریانش را در آورد. بلکه در صورتی که همه ی شرایط را در نظر گرفت و تا حدی مطمئن شد فرد دروغ می گوید در تصمیم گیری خود تجدید نظر کند. به طور مثال وقتی از فردی در مورد تمایل به خرید کالایی سئوال می کند و فرد با مالیدن گوش خود، نگاه دوخته به یک نقطه(به چشمان ما نگاه نکند) و با صدای آرام بگوید که پول ندارد، ما نباید به فروش جنس خود اصرار کنیم. چراکه احتمالا( دقت کنیم، قرار نیست ما در مورد دیگران قضاوت کنیم) فرد در حال دروغ گفتن به ما است. به دلیل آنکه وقت ما ارزشمند است یا باید پیشنهاد دیگری به او بدهیم یا برای باری دیگر با او قرار ملاقات بگذاریم و از زمان خود استفاده کرده و به سراغ مشتریان دیگر برویم. لازم به ذکر است که هر فردی که دستش را جلو دهانش برد، بینی اش را لمس کرد و یا چشمش را مالید، دروغگو نیست بلکه اینها می تواند با در نظر گرفتن سایر شرایط بدن و لحن حرف زدن، احتمالا، نشان از دروغگو بودن فرد باشد پس می توان از این علامات و نشانه ها به عنوان یک ابزار، در ایجاد ارتباط بهتر بهره برد.

در ادامه به بررسی سایر حرکات و حالات سر و صورت خواهیم پرداخت.


برگرفته از کتاب زبان بدن آلن پیز

شماره تماس جهت مشاوره!