زبان-بدن-همه-چیز-را-در-مذاکره-فاش-می-کند…, بزاززاده

زبان بدن همه چیز را در مذاکره فاش می کند…

اون روز برای شرکت ما، روز خیلی مهمی بود. باید برای خرید محصول اولیه، تصمیم نهایی رو می گرفتیم.

چند نفر از نمایندگان شرکت های مورد نظرمون رو دعوت کرده بودیم و قرار بود باهاشون یه جلسه نهایی داشته باشیم..

به نظر می رسید همه اون شرکت ها به دنبال جلب نظر ما بودند؛ بطوری که حاضر بودند برای رسیدن به این هدف، حتی وعده های دروغین هم بدن. سرمون حسابی شلوغ بود و چون می دونستیم که وقت زیادی هم نداریم، کلافه و سردرگم شده بودیم. چطور  می تونستیم بفهمیم کدومشون صداقت بیشتری دارن؟؟؟

که یک دفعه چشمم افتاد به کتاب زبان بدن از آلن پیز که همیشه توی کتابخونه خودنمایی می کرد.. انگار یکی بهم گفت: ” آدم ها شاید بتونن افکارشون رو پشت کلامشون پنهان کنن اما، زبان بدنشون همه چیز رو فاش می کنه…”

جلسه شروع شد و من با خیال آسوده تری به سخنان و البته زبان بدن مذاکره کنندگان توجه می کردم…

زبان بدن همه چیز را در مذاکره فاش می کند…

حرکت های سر و صورت…

یکی از بزرگترین و مهم ترین مهارت هایی که یک مدیر می تواند کسب کند تشخیص حرکت های غیرکلامی فریبنده است…

بچه ها کاملاً آشکارا از این ژست ها استفاده می کنند : کودکی که در حال دروغ گفتن است، دستهایش را روی دهانش می گذارد تا بطور غریزی مانع از خروج کلمه های فریبنده شود. همانطور که شخص بزرگتر می شود، حرکت دست روی صورت تغییر یافته و کمتر بصورت آشکار انجام می شود.

البته نا گفته نماند که فریب کاری می تواند به معنای شک و تردید، عدم اطمینان یا اغراق هم باشد.

در خیلی از موارد گرفتن جلوی دهان بطوریکه دست جلوی دهان را پوشانده و شست روی گونه فشار داده می شود، می تواند نشان دهنده فریب کاری باشد. حتی گاهی افراد سعی می کنند با سرفه کردن مصنوعی، ژست گرفتن جلوی دهان را مخفی کنند.

لمس بینی و مالیدن چشم یا گوش ها نیز نوع مخفیانه ای از ژست گرفتن جلوی دهان است. در تمام این موارد وقتی افکار منفی از فریب کاری به ذهن خطور می کند، دستور های ناخودآگاهی به مغز صادر می شود تا دهان را بپوشاند  اما، در انتها همانطور که شخص سعی می کند تا کمتر این حرکت مشخص باشد، دستش را از صورتش دور کرده و حرکت سریع لمس بینی یا مالیدن چشم یا گوش رخ می دهد.

زیر لب دروغ گفتن نیز اشاره به گروهی از حرکت ها دارد که شامل به هم فشردن دندان ها، لبخند مصنوعی، مالیدن چشم و نگاه کردن به نقطه ای دیگر می باشد.

به هر حال توانایی تفسیر درست حالت های ذکر شده در مورد حرکت دست روی صورت، در مجموعه شرایط مرتبط با آن ها، نیاز به زمان و مشاهده های بسیار و همینطور در نظر گرفتن موقعیتی که افراد این حرکت ها را انجام می دهند، دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

4 دیدگاه روشن زبان بدن همه چیز را در مذاکره فاش می کند…

 • Avatar
  مینا جعفر صابونچی

  با سلام خدمت هاله ی عزیزم…..
  قلم روان و تخصصی شما هر بار بنده را بیشتر به مباحث زیبا بدن در مذاکره علاقه مند می نماید
  توفیقات روز افزون شما را خواستارم

 • Avatar

  درود بر دوست عزیز و مهربانم سرکار خانم صابونچی بزرگوار…
  مثل همیشه با خواندن دیدگاه شما،سرشار از انرژی شدم.
  این نظر لطف شما استاد گرانقدر نسبت به این حقیر است و مایه ی افتخار بنده که مطالب مورد پسند شما یاور همیشگی ام قرار گرفته..
  امیدوارم در این راه از تجارب شما بهره های بیشتری ببرم..
  در پناه حق سلامت و سربلند باشید..

 • Avatar

  با سلام و عرض ادب. به جمله تاثیر گذاری در این پست برخورد کردم… ” آدم ها شاید بتونن افکارشون رو پشت کلامشون پنهان کنن اما، زبان بدنشون همه چیز رو فاش می کنه”. به خاطر مطالب مفیدی که در این سایت می گذارید واقعا ممنونم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!