۲ مرداد, ۱۳۹۴

رمز موفقیت بنجامین فرانکلین

اگر تا به حال اسم او را نشنیده باشید، حتما عکس او را روی اسکناس ۱۰۰ دلاری دیده اید. او یکی از بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا است؛ بنجامین فرانکلین، به عنوان دهمین پسر و پانزدهمین فرزند، در خانواده ای خلاق و مخترع بدنیا آمد. پدر فرانکلین مخترع صابون و شمع بود. روز هفدهم ژانویه به مناسبت تولد بنجامین فرانکلین، روز اختراعات کودک نام گرفته است. او ۱۲ ساله بود که پدال‌های دستی را اختراع کرد که سرعت او را در شنا بالا می‌برد؛ اختراعی که امروزه به شکل کفش شنا به کار می‌رود. فردی که بعد ها به عنوان یک مخترع، فیزیکدان، نویسنده، دانشمند، نظریه پرداز سیاسی و دیپلمات در جامعه خود به خوبی شناخته شد و از او آثار متعددی به زبان های مختلف ترجمه شده است.

روزی از او پرسیدند که رمز موفقیت تو چیست؟

در جواب گفت: ” هرگز از کسی بدگویی نکردم و بالعکس، هرچقدر می توانستم از محاسن خوب دیگران سخن گفتم. به علاوه، هیچ گاه کسی را سرزنش و ملامت نکردم.”

باید دانست که هر انسان کم خردی می تواند دیگران را مسخره کند ولی مرد عاقل آنست که خطاها و اشتباهات دیگران را با دیده اغماض بنگرد. اگر مدتی دست از سرزنش کردن دیگران بردارید، بسیار مودب، صبور و مهربان خواهید شد. پس اگر می خواهید دیگران به شما جذب شده و به شما وفادار بمانند باید دست از مسخره کردن آن ها بردارید. یک ویزیتور موفق به دیگران احترام می گذارد و آنها را ثروت بی پایانی تلقی می کند که قابل ارزش گذاری نیستند و بر این باور است که اگر دل یک نفر را از خود برنجاند یکی از بهترین یاران خود را از دست داده است و دیگر قادر نخواهد بود تفکر، ایده، کالا و محصول خود را به او بفروشد.


سید حجت بزاززاده

نویسنده: سید حجت بزاززاده

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

  1. بسیار جالب بود….

  2. سلام
    واقعا هم همینطور است.
    انسانهای موفق فرصتی برای عیب جویی و تمسخر دیگران نمیگذارند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.