Skip to main content

راهنمای تجارت با هند

در این بخش اطلاعات پایه ای کشور هند شامل موقعیت جغرافیایی، مساحت، همسایگان، جمعیت، شهرهای مهم، واحد پول و تفاوت زمان با ایران ارایه می شود.

 • نام رسمی کشور: جمهوری هند.

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند که با رسم الخط هندی به صورت भारत गणराय نوشته می شود و به صورت بْهَارَتْ گَنَرَاجْیَه تلفظ می گردد، کشوری است در جنوب آسیا که پایتخت آن دهلی نو است.

 • موقعیت جغرافیایی

هند در جنوب قاره آسیا قرار دارد. این کشور با دریای عرب، خلیج بنگال و اقیانوس هند مرز آبی دارد. آب و هوای این کشور شبه قاره ای است و با کشورهای میانمار، پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان و چین مرز خاکی مشترک دارد.

 • مساحت

وسعت خاک هند برابر با ۳.۲۸۷.۲۶۳ کیلومتر مربع است که از این نظر هفتمین کشور بزرگ جهان به شمار می رود. از کل مساحت این کشور ۲.۹۷۳.۱۹۳ کیلومتر مربع خشکی و ۳۱۴.۰۷۱ کیلومتر مربع وسعت آب های آن می باشد.

 •  همسایگان

این کشور از شمال ۳.۳۸۰ کیلومتر با چین، ۱.۶۹۰ کیلومتر با نپال و ۶۰۵ کیلومتر با بوتان، از شمال شرقی۴.۰۵۳ کیلومتر با بنگلادش و ۱.۴۶۳ کیلومتر با میانمار و از شمال غربی ۲.۹۱۲ کیلومتر با پاکستان مرز مشترک دارد. بخش جنوبی خاک هند به اقیانوس هند منتهی می شود.

 • جمعیت

بر اساس آمار ۲۰۱۵ میلادی، جمعیت این کشور برابر با ۱.۲۴۷ میلیارد نفر است که از این نظر دومین کشور پر جمعیت جهان به شمار می رود. ترکیب نیروی کار به صورت ۶۰% کشاورزی، ۱۲% صنعت و ۲۸% خدمات می باشد.

 • شهر های مهم

شهر دهلی نو پایتخت این کشور است که در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) قرار دارد. بندر بمبئی(مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت ترین شهر هند است. هند بیش از سیو پنج شهر بزرگ با جمعیت بالای یک میلیون تن دارد. بمبئی(مومبائی)، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جیپور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات، کانپور و احمدآباد از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند.

 • واحد پول

واحد پول این کشور روپیه هند است. هر روپیه به صد پیسا تقسیم می شود. ارزش بالاترین اسکناس کاغذی معادل هزار روپیه و بیارزش ترین سکه ۵۰ پیسا است. در مهر ماه ۱۳۹۴ هر یک روپیه معادل ۵۵۰ ریال ایران و نرخ تبدیل آن به دلار ۶۴/۰ دلار می باشد.

 • زبان

مردم هند گویش ها و زبان های متنوعی دارند. حداقل۳۰ زبان و حدود ۲۰۰۰ گویش مختلف وجود دارد. قانون اساسی هند زبان هندی را به عنوان زبان رسمی و زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی دوم برای ارتباطات رسمی تصریح کرده است. در این کشور استفاده از حروف اختصاری بسیار رایج می باشد که عدم آشنایی با آنها موجب سردرگمی فرد می شود. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده است ۲۲ زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند. طی۸۰۰ سال تسلط فارسی زبانان یا ایرانیان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تاثیر بسیاری پذیرفته است. زبان فارسی در دوره غزنویان به هند راه یافت و با فرمانروایی دودمان گورکانیان هند، زبان رسمی شد. زبان فارسی هندوستان شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تاثیر فراوانی بر زبان های هندوستان به ویژه زبان اردو گذاشته است. زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود (سده ۱۹ میلادیی)، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به شمار می رفت.

 • بهداشت

هند یک شبکه نسبتاً وسیع و توسعه یافته از امکانات پزشکی دارد اما به علت کمبود پزشک، ماما، پرستار و تکنسین آزمایشگاهی، خصوصاً در مراکز اولیه بهداشتی، در مناطق روستایی خدمات رسانی با مشکل مواجه است. در هند ، شرکت های خصوصی به عنوان یک زیر ساخت توسعه ای بیمارستان ها و پلی کلینیک ها، در مناطق اصلی، کلان شهرها و شهرهای کوچک و متوسط عمل می کنند. این تسهیلات با تجربیات مدرن و دانش علمی مجهز شده است.

 • امکانات پزشکی و اطلاعات بهداشتی

مراقبت های بهداشتی فوق العاده ای در مراکز جمعیتی اصلی هند وجود دارد اما معمولاً در مناطق روستایی خیلی محدود یا غیر قابل دسترسی است. بازدید کنندگان از هند باید توجه ویژه ای به بهداشت و آب داشته باشند و مراقب باشند به بیماری مالاریا مبتلا نشوند. افرادی که قصد کوه پیمایی در مناطق شمالی هند را دارند باید به خطر ابتلا به بیماری ارتفاع واقف باشند. قوانین بهداشتی هند تمام افرادی را که از منطقه صحرای بزرگ آفریقا یا دیگر مناطق تب زرد آمده اند ملزم به داشتن کارت واکسیناسیون نسبت به تب زرد می کند.

 • زمان محلی

هند ۵/۵ ساعت جلوتر از زمان متوسط گرینویچ (GMT) است و از زمان استاندارد در کل کشور در طول سال استفاده می کند و برنامه افزودن یک ساعت بر ساعت روز در طول تابستان را ندارد. در نیمه نخست سال که ساعت در ایران یک ساعت به جلو برده می شود، اختلاف زمانی شهر دهلینو با تهران مثبت یک (۱+) می شود.

 • تعطیلات عمومی

تعطیلات عمومی توسط دولت مرکزی و دولت های ایالتی اعلام می شود. سه روز تعطیل ملی شامل روز جمهوری( ۲۶ ژانویه)، روز استقلال هند ( ۱۵ آگوست) و روز تولد گاندی( ۲ اکتبر) است. علاوه بر این، تعطیلات متعددی نیز برای جشنواره ها و تاریخ هایی که سال به سال تغییر می کند وجود دارد.

در ادامه مطلب به محیط سیاسی و قانونی هند خواهیم پرداخت.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده


 

شماره تماس جهت مشاوره!