راهنمای تجارت با هند, بزاززاده

راهنمای تجارت با هند

در اين بخش اطلاعات پايه ای كشور هند شامل موقعيت جغرافيایی، مساحت، همسايگان، جمعيت، شهرهای مهم، واحد پول و تفاوت زمان با ايران ارايه می شود.

 • نام رسمی كشور: جمهوری هند.

هند يا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند که با رسم الخط هندی به صورت भारत गणराय نوشته می شود و به صورت بْهَارَتْ گَنَرَاجْيَه تلفظ می گردد، كشوری است در جنوب آسيا كه پايتخت آن دهلی نو است.

 • موقعيت جغرافيایی

هند در جنوب قاره آسيا قرار دارد. اين كشور با دريای عرب، خليج بنگال و اقيانوس هند مرز آبی دارد. آب و هوای اين كشور شبه قاره ای است و با كشورهای میانمار، پاكستان، بنگلادش، نپال، بوتان و چين مرز خاكی مشترك دارد.

 • مساحت

وسعت خاك هند برابر با ۳.۲۸۷.۲۶۳ كيلومتر مربع است كه از اين نظر هفتمين كشور بزرگ جهان به شمار می رود. از كل مساحت اين كشور ۲.۹۷۳.۱۹۳ كيلومتر مربع خشكی و ۳۱۴.۰۷۱ کیلومتر مربع وسعت آب های آن می باشد.

 •  همسايگان

اين كشور از شمال ۳.۳۸۰ كيلومتر با چين، ۱.۶۹۰ كيلومتر با نپال و ۶۰۵ كيلومتر با بوتان، از شمال شرقی۴.۰۵۳ كيلومتر با بنگلادش و ۱.۴۶۳ كيلومتر با میانمار و از شمال غربی ۲.۹۱۲ كيلومتر با پاكستان مرز مشترك دارد. بخش جنوبی خاك هند به اقيانوس هند منتهی می شود.

 • جمعيت

بر اساس آمار ۲۰۱۵ میلادی، جمعیت این کشور برابر با ۱.۲۴۷ میلیارد نفر است که از این نظر دومین کشور پر جمعیت جهان به شمار می رود. ترکیب نیروی کار به صورت ۶۰% کشاورزی، ۱۲% صنعت و ۲۸% خدمات می باشد.

 • شهر های مهم

شهر دهلی نو پايتخت اين كشور است كه در ساحل غربی رود يامونا (جمنا) قرار دارد. بندر بمبئی(مومبائي) با جمعيتی نزديك به ۱۴ ميليون تن، پرجمعيت ترين شهر هند است. هند بيش از سیو پنج شهر بزرگ با جمعيت بالای يك ميليون تن دارد. بمبئی(مومبائي)، دهلي، كلكته، مدرس، بنگلور، حيدرآباد، اگرا، ميسور، جيپور، گوا، پونا، بوپال، تريواندروم، سورات، كانپور و احمدآباد از شهرهای مهم اين كشور پهناور هستند.

 • واحد پول

واحد پول اين كشور روپيه هند است. هر روپيه به صد پيسا تقسيم می شود. ارزش بالاترين اسكناس كاغذی معادل هزار روپيه و بیارزش ترين سكه ۵۰ پيسا است. در مهر ماه ۱۳۹۴ هر یک روپیه معادل ۵۵۰ ریال ایران و نرخ تبدیل آن به دلار ۶۴/۰ دلار می باشد.

 • زبان

مردم هند گويش ها و زبان های متنوعی دارند. حداقل۳۰ زبان و حدود ۲۰۰۰ گويش مختلف وجود دارد. قانون اساسی هند زبان هندی را به عنوان زبان رسمی و زبان انگليسی را به عنوان زبان رسمی دوم برای ارتباطات رسمی تصريح كرده است. در اين كشور استفاده از حروف اختصاری بسيار رايج می باشد كه عدم آشنايی با آنها موجب سردرگمی فرد می شود. در هند صدها زبان و هزاران گويش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگليسی كه در قانون اساسی اين كشور زبان رسمی اعلام شده است ۲۲ زبان ديگر در يك يا چند ايالت موقعيت زبان رسمی را دارند. طی۸۰۰ سال تسلط فارسی زبانان يا ايرانيان بر هند، اين كشور از فرهنگ ايران و زبان فارسی تاثير بسياری پذيرفته است. زبان فارسی در دوره غزنويان به هند راه يافت و با فرمانروايی دودمان گوركانيان هند، زبان رسمی شد. زبان فارسی هندوستان شاعران بزرگی همچون بيدل دهلوی، و امير خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبك هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تاثير فراوانی بر زبان های هندوستان به ويژه زبان اردو گذاشته است. زبان فارسی پيش از آنكه هندوستان مستعمره انگلستان شود (سده ۱۹ ميلاديی)، دومين زبان رسمی اين كشور و زبان فرهنگی و علمی به شمار می رفت.

 • بهداشت

هند يك شبكه نسبتاً وسيع و توسعه يافته از امكانات پزشكی دارد اما به علت كمبود پزشك، ماما، پرستار و تكنسين آزمايشگاهی، خصوصاً در مراكز اوليه بهداشتی، در مناطق روستايی خدمات رسانی با مشكل مواجه است. در هند ، شركت های خصوصی به عنوان يك زير ساخت توسعه ای بيمارستان ها و پلی كلينيك ها، در مناطق اصلی، كلان شهرها و شهرهای كوچك و متوسط عمل می كنند. اين تسهيلات با تجربيات مدرن و دانش علمی مجهز شده است.

 • امكانات پزشكی و اطلاعات بهداشتی

مراقبت های بهداشتی فوق العاده ای در مراكز جمعيتی اصلی هند وجود دارد اما معمولاً در مناطق روستايی خيلی محدود يا غير قابل دسترسی است. بازديد كنندگان از هند بايد توجه ويژه ای به بهداشت و آب داشته باشند و مراقب باشند به بيماری مالاريا مبتلا نشوند. افرادی كه قصد كوه پيمايی در مناطق شمالی هند را دارند بايد به خطر ابتلا به بيماری ارتفاع واقف باشند. قوانين بهداشتی هند تمام افرادی را كه از منطقه صحرای بزرگ آفريقا يا ديگر مناطق تب زرد آمده اند ملزم به داشتن كارت واكسيناسيون نسبت به تب زرد می كند.

 • زمان محلی

هند ۵/۵ ساعت جلوتر از زمان متوسط گرینویچ (GMT) است و از زمان استاندارد در کل کشور در طول سال استفاده می کند و برنامه افزودن یک ساعت بر ساعت روز در طول تابستان را ندارد. در نيمه نخست سال كه ساعت در ايران يك ساعت به جلو برده می شود، اختلاف زمانی شهر دهلینو با تهران مثبت یک (۱+) می شود.

 • تعطيلات عمومی

تعطيلات عمومی توسط دولت مركزی و دولت های ايالتی اعلام می شود. سه روز تعطيل ملی شامل روز جمهوری( ۲۶ ژانويه)، روز استقلال هند ( ۱۵ آگوست) و روز تولد گاندی( ۲ اكتبر) است. علاوه بر اين، تعطيلات متعددی نيز برای جشنواره ها و تاريخ هايی كه سال به سال تغيير می كند وجود دارد.

در ادامه مطلب به محیط سیاسی و قانونی هند خواهیم پرداخت.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده


 

0 دیدگاه روشن راهنمای تجارت با هند

 • منیره صحرایی

  شعار ملّی هر ملتـی، چکیـده ی آرزوها و باورهـای آن ملت و بیان کننده ی روش و منش آن ملت در زنـدگی و شیوه ی نگریستن آن مردمان به خود و جهان است.
  هند: تنها راستی است که پیروز است.

 • مجیدبلندخدمت

  جناب اخوان متن شما بسیار عالی بود
  شاد و پر از انرژی باشید

 • پریا چراغعلی

  با سلام مطالب کامل و مفید بود اما بیشتر معرفی و خصوصیات و ویژگی کشور هند بود نه تجارت. موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی صادراتی و صنعتی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 150 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و اکثرا مشاور بازاریابی صادراتی همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: Mrioi.com

موسسه تحقیقات بازار ایده سازان بازار فردا: Mrioi.co

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان کلیک کنید