بفرمایید دکتری خیابانی!

روایت داستان این مقاله مربوط به دوران دانشجویی بنده است؛ یعنی سال ۱۳۹۵؛ پس اگر قیمت های داخل مقاله رو دیدین تعجب نکنید ((:

این مقاله بروزرسانی شده است (:

داستان از اینجا شروع شد که برای خرید کتاب وارد خیابان انقلاب شدم؛ همهمه و سر و صدا در گوشه ای از خیابان انقلاب نظرم را جلب کرد… فرد صورت سوخته ای که شلوار شیش جیب پوشیده بود با تمام وجود داد می زد:

 • پروپوزال…. پایان نامه ارشد و دکتری …. مقاله ISI …. بفرمایید داخل پاساژ!!! 

بفرمایید دکتری خیابانی!

او یک جارچیِ فروش مقاله ISI و پایان نامه بود؛ در عین حال که داد می زد تابلویی که در دستش داشت را تکان می داد؛ عکسی از تابلوی او گرفتم و از سر کنجکاوی وارد پاساژ شدم. همین که وارد پاساژ شدم نفر دوم که فهمید دنبال مقاله هستم من رو به طبقه سوم برد؛ یک مغازه کوچک که چند تا دانشجوی در حال پرسش و پاسخ از صاحب آن بودند؛ یه پسر جونی روی میز شکسته ای نشسته بود رو به من کرد گفت:

 • داداش پایان نامه می خوای! کُلش رو برات می بندیم! اگر بخوای مقاله ISI هم از توش برات در می یاریم! به شرط چاپ شدن در یک ژورنال بین المللی و مورد تایید وزارت علوم!

خیلی گیج شده بودم؛ واقعاً باورم نمی شد؛  آخه چه جوری میشه مقاله و یا تز دکتری نوشت و کسی هم نفهمه؟ آخه مگه دکتری خیابانی هم داریم؟ به پسر جوان گفتم: آقا اگر من یک مقاله ISI بخوام چه قدر برام تموم میشه؟ با یک لحن بازاری گفت:

 • اگه بخوای فقط اسم خودت باشه ۲ میلیون می یفته برات! اگه قرار باشه نفر دوم و یا سوم باشی فی(قیمت) می شکنه… اگر می خوای بیشتر بدونی برو پیش رئیسمون

رفتم اتاق بغلی؛ یک فرد میانسالی نشسته بود و حسابی هم سرش شلوغ بود یک سری دانشجو دور و برشو گرفته بودند… بلند شد و گفت یک دقیقه همه صبر کنید برای همتون توضیح می دم… از پشت میز بلند شد و اومد بین همه و گفت:

 • ببینید دوستان؛ ما کار پایان نامه رو از صفر تا صد انجام می دیم!! کل پایان نامه بسته به رشته بین ۲ تا ۲٫۵ میلیون تومان براتون تمام می شه؛ از همون می تونیم براتون یک مقاله هم در بیاریم که اونم اگر قرار باشه اسم شما در اول مقاله باشه حدود ۲ میلیون براتون تموم می شه؛ راستی اگر برای رزومه دکتری هم خواستین می تونیم جای شما کتاب بنویسیم!

دیگه داشتم از تعجب سکته می زدم!!! با صدای بلند گفتم ببخشید استاد می تونیم پایان نامه و یا مقالمون رو با همکاری هم دیگه انجام بدیم؟ یعنی یه جوری باشه تا بفهمیم چطور باید مقاله بنویسیم؟ چون تو دانشگاه هیچی بهمون یاد ندادن؛ من می خواهم یاد هم بگیریم؛ اون هم یک نگاهی از سر تکبر کرد و گفت:

 • نه داداش ما کاری به شما نداریم؛ پروپزال رو خودمون می بندیم براتون؛ بعد از تصویب هم، کاراشو تا مرحله دفاع خودمون انجام میدیم و بعد هم اکسپت مقاله!!

گفتم نمی شه من به شما پول بدهم به من یاد بدهید خودم کارامو انجام بدم؟ آخه می خوام یاد بگیرم؛ اونم گفت:

 • ما سرمون شلوغه وقت این کارا رو نداریم؛ و بعد ادامه داد: ببین داداش ما تیممون جوره، کل کاراتو ظرف مدت یک ماه یا شاید هم کمتر ببندیم… نگران نباش!

دکتری خیابانی هم بد نیستا !

فکر کنم فشارم افتاده بود؛ یخ کرده بودم اومدم بیرون؛ شروع کردم با خودم صحبت کردن؛  ای آقا جان این چه کاریه؛ کلی زحمت بکشی بعد پایان نامه رو ببندی و بعد هم کلی استاد راهنما و مشاور ایراد بگیرند؛ وقت با ارزشتو هم بسوزونی؛ بیا کل کار رو بده به اینا برات جمعش کنند؛ راحت می شی به خدا… تازه بعدش هم با کلی زحمت یه مقاله از پایان نامت در بیاری بفرستی یه ژورنال، منتظر باشی اگر ادیتورش حال داشت جوابت رو بعد از ۶ ماه بده؛ بیا کار رو بسپُر دست اینا، تازه یه ماه مقاله ISI هم بهت میدن؛ همه کاراشون هم به شرط چاقو است مثل هندونه خریدن؛ به خودم می گفتم بابا تو وقتت طلاست می دونی با هر دقیقش چقدر می تونی بیزینس کنی؛ حیف نیست این استعداد قشنگتو خرج این خزعبلات کنی؛ تو همین فضا بودم که یه حسی گفت به استاد زنگ بزن؛ به یکی از استادهای مهربونم زنگ زدم و کل ماجرا رو براش گفتم؛ بعد از کمی تأمل، خنده ای کرد و گفت:

پسر، گول این شیادها رو نخور … !

کار پایان نامم ۹ ماه طول کشید ولی برام خیلی شیرین بود؛ بعد از اون تصمیم گرفتم با کمک اساتید و دوستان خوبم یک تیم توی دانشگاه تشکیل بدیم و به دوستان محقق در رشته های مدیریت، کمک کنیم تا خودشون کاراشون رو انجام بدن؛ از بابت این کار هم هیچ هزینه ای ازشون نگیریم؛ به هر حال خدا کمک کرد و این کار رو اون سال ها با دوستان خوبم انجام دادیم؛ یادش بخیر.

بروزرسانی مقاله دکتری خیابانی؛ سال ۱۳۹۹

هفته پیش گذرم به خیابان انقلاب افتاد؛ دیدم عجب بازاری شده؛ قیمت ها با دلار رفته بالا؛ قیمت ۲ تومن شده ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومن؛ علی برکت الله؛ عجب بیزینسی شده این مدرک فروشی؛ بعضی ها که عطش دکتر و مهندس شدن دارن؛ چه پول هایی که نمی دن! جالبتر اینکه این عزیزان تنبل، برای کار نکرده می خواهند ستایش هم بِشند؛ از اولین باری که این مقاله رو نوشتم حدود چهار سال گذشته؛ برایم جالب بود چرا وقتی امسال(۱۳۹۹) باز همون صحنه ها را دیدم مثل سال ۹۵ حالم بد نشد؟ چرا تعجب نکردم؟ چرا یخ نکردم؟  دلیلش روشن است:

بازار کار تشنه افراد متخصص است نه دکتر و مهندس!

برای همین است که تعداد بالایی از فارغ التحصیلان دانشگاه نمی توانند در بیزنس های مرتبط به خودشون موفق بشن!

البته این یکی از دلایلش می تونه باشه و به این معنی نیست که همه دکتر و مهندس های ما بی سوادند (:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب  |    پیچ اینستاگرام بزاززاده

رزومه علمی، پژوهشی و اجرایی:  سید حجت بزاززاده  |    فرم درخواست مشاوره بازاریابی صنعتی

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

82 دیدگاه روشن بفرمایید دکتری خیابانی!

 • Avatar
  روح الله رفعتی

  سلام
  خیلی وقته که این مساله نقل محافل علمی هست.بسیار تشکر از شما که در راستی تحقق این مهم گامی برداشته اید .سپاس
  التماس دعا

 • Avatar

  باسلام و احترام، و تشکر از مطلب مفید و جالبتون، و همچنین تشکر از زحمات شما استاد بزرگوار.

 • Avatar
  محمد رضا انصاری

  باسلام وخسته نباشید،باتشکرازیاداوریتون نسبت به این نوع مقالات

 • Avatar

  با سلام و احترام خدمت شما بزرگوار. ..
  خدا قوت آقای بزاززاده …
  بله درست می فرمایید…. متاسفانه بازار سیاه این جور کارها در خیابان انقلاب زیاده
  آن شاالله قدم شما بزرگواران در این راه بتواند حرکتی نو و جدید در جهت مبارزه با این گونه شیاد ها باشد
  نگرش و قلم همه شما بزرگواران در راه ارتقاء علمی کشورمان ایران سر افراز …..
  سربلند باشید

 • Avatar

  سلام و ممنون از کار قشنگی که انجام دادین

 • Avatar
  امیر اعرابی

  باسلام
  انشاا… موفق باشید

 • Avatar

  باسلام و احترام خدمت شما استاد بزرگوار.
  مطلبتون عالی بود…..

 • Avatar

  باسلا م و احترام خدمت استاد محترم
  پستتون عالی بو دبا زبان عامیانه و گفتار خوب پیام مهمی به ما داد.
  باتشکر ازشما

 • Avatar
  مجید جعفرزاده

  با درود فراوان
  بنده معتقدم انجام هر کاری هر چند هم که دشوار باشد ؛ می تواند ما را به موفقیتها یی نزدیکتر سازد . می تواند تجارب ارزنده ای را به ارمغان آورد که آینده گان از آن بهره ببرند .
  جمله زیبایی را در جایی خواندم که (فتح اورست با یک گام آغاز و با یک گام پایان یافت ).
  با کمک اساتید با تجربه و دوستانی که تجربیات بهتری دارند می توان در انجام پایان نامه ها به موفقیت رسید . ممکن موفقیت بسیار چشمگیر نباشد ولی همان اندک هم راه را برای موفقیتها و تجارب بعدی باز خواهد کرد .
  متاسفانه هستند افرادی که نمی خواهند ما خودمان باشیم و به قول خودشان می خواهند برای ما لقمه را آماده سازند ؛ غافل از اینکه این مسئله تبعات بسیار ناخوشایندی را برای دانشجویانی که در ابتدای راه هستند ؛بدنبال خواهد داشت .
  امیدوارم که در آینده ای نزدیک بنده حقیر نیز از تجربیات شما و همکارانتان در بحث پایان نامه بهره مند شوم و به دوستانم نیز این پیشنهاد را ارایه خواهم داد .
  از مطلب زیبایتان بسیار لذت بردم و امید آن دارم تا با وجود اساتید بزرگواری چون شما بحث فروش پایان نامه ها بتدریج ریشه کن گردد .
  با آرزوی توفیق – مجید جعفرزاده

 • Avatar
  محمدحسین صدیقی

  سلام
  با تشکر از مطالب ارائه شده توسط استاد محترم سید حجت بزاززاده.
  موفق باشید

 • Avatar

  با سلام مرسی از عکسی که گذاشتید امیدوارم که جرقه ای باشه برای همه ی کسانی که بدون زحمت دنبال پیشرفت و ترقی هستند

 • Avatar
  مسعود قربانی حیدری

  با سلام مطالب آموزنده و مفیدی بود با تشکر

 • Avatar
  فرشاد زنگنه

  مطالب واقعه خوب هستش
  امیدوارم کسانی که فقط بابت گرفتن مدرک آمدن دانشگاه، بخونن وبفهمن که این همه وقت که استاد بابت اون فرد دانشجو دارن ميذارن
  بی ارزش نیست
  و سعی کنن کار و پروژه هاشون رو خودشون انجام بدم
  که زحمت اونا بی سمر نبوده باشه و مطمئن بشن که اون دانشجو
  چیزی یاد گرفته

 • Avatar
  مهرداد فسدقچی

  سلام و عرض ادب و احترام
  جای بسیار درد و اندوه هست که قشر تحصیل کرده به این سمت روی می ٱورند ودرگیر این چنین کارهایی می شوند. به نظر بنده روش تحقیق ، مقاله نویسی و از این تیپ مسایل باید از دوران مدرسه با دانش ٱموزان کار شده تا در سنین بالاتر و کسب تجربه درتحصیلات عالیه از ٱنهااستفاده شود.مطلبی برایتان نقل می کنم از یکی از دوستان که برای تحصیل ایشان به کشور کاناداعزیمت کرده و بعد مدتی از ایشان درخواست شد در موردی به تحقیق بپردازد وتحقیقات خود را مکتوب ارایه دهد.ایشان از ٱنجایی که نه درمقطع دبیرستان و نه دانشگاه بصورت عملی اینکارا انجام نداده بود به استاد خود این امر را توضیح دادند.اهمیت ای کار به قدری بود که استاد وی مدتی حدود ۳ الی ۴ ماه بصورت بسیار نزدیک و تنگاتنگ وبه صرف وقت و گذراندن روزو شب با ایشان پرداخت تا بتواند مفهوم تحقیق و پژوهش را به ایشان به معنی کلمه یاد دهد.حال این قضیه را شما با دانشگاههای ما در ایران مقایسه بفرماید.

 • Avatar

  با سلام
  متشکرم از مطلب زیبایتان
  با سپاس امیری

 • Avatar
  پژمان پورعیسی

  متاسفانه این روزها با وجود اینترنت (و موتورهای جستجویی همچون گوگل) و بهره گیری و سرهم کردن منابع کم ارزش، مقالات و پایان نامه های بی محتوایی به چاپ رسیده است. با وجود این، نمره اغلب پایان نامه ها نیز ۱۹ و ۲۰ است. با همت عالی و سختگیری اساتید محترم راهنما و مشاور می توان از تعداد این پایان نامه ها کم کرد.
  با وجود کانال محقق یار، دانشجویان می توانند با دغدغه کمتر پژوهشی با ارزش بیشتر ارائه کنند.
  ممنون از تلاش شما
  به امید موفقیتهای بیشتر

 • Avatar

  سلام بسیار عالی بود با تشکر

 • Avatar
  رضاعبدالهی

  سلام
  درابتدا از گزارش تهیه شده وباارزش شما تشکر میکنم.
  گزارشی که شما تهیه فرمودید نشانگر این است که جامعه ما بااین روشهای تحصیلی به جایی نخواهد رسید.
  زمانی که پایان نامه را افراد شیاد برای دانشجو تهیه کنند مشخص است که این دانشجو آنقدر ضعیف است که این کار را میکند وبا نمره بالا قبول میشود در صورتی که شاید مستحق این نمره نباشد.
  این شخص در آینده شغلی را متناسب با معدلش انتخاب میکند و از عهده بر نمی آید.یعنی ظلم به جامعه.
  تبلیغ بسیار مناسبی انجام دادید (من یک دانشجو هستم وصداقت وشرافت حکم میکند که پایان نامه را خودم بنویسم)
  این متن تبلیغ فرهنگ سازی وآینده سازی است.

 • Avatar
  شهرام عزیزیان صومعه

  با سلام
  تشکر از مطلب خوب و مفیدتان

 • Avatar
  طاهره صالحی

  امیدوار هستم حق تعالی شما و همکارانتان را در این مسیر یاری فرماید.

 • Avatar

  جالب بود . امیدوارم پیگیری و استمرار داشته باشه

 • Avatar

  با سلام

  بسیار عالی بود مطالب ارزنده ای که گذاشته بودید و تشکر می کنم از اینکه کانال مقاله نویسی و پایان نامه نیز ایجاد کرده اید .
  به امید موفقیت های روز افزون شما

 • Avatar

  سلام
  در اینکه حرکت شما سازنده و خیره شکی نیست ولی منم مثل خیلی از دوستان معتقدم نقص سیستم اموزشی و ارزیابی عملکرد دانشجویان زمینه ساز این انحراف هاست … وقتی تو دانشگاه سرفصلاای مناسبی ارایه نمیشه … وقتی انتخاب اساتید ا سر مصلحت اندیشی است … و قتی ملاک سنجش علمی دانشجو نمره ای که صحت و سقمش معلوم نیست وجود این معضلات . دور از انتظار نخواهد بود … عفو بفرمایید اگر زبانم تلخ بود

  • Avatar

   بسیار امیدوارم پروژه های تحصیلی اینده رو با کمک های شایان شما با بهترین کیفیت علمی ممکن ارائه بدم …

 • Avatar
  شایان یحیائی

  بنظرم تجربه نشون داده چنین شغل های کاذبی هیچوقت از بین نمیرن
  تنها راه فرهنگ سازی و تشویق دانشجو به اینه که به سمت این راه نره
  باید از پایه وقتی وارد دانشگاه میشیم ، برای کارهای علمی که حاصل تحقیق شخص دانشجو هست ارزش بیشتری قائل شد
  تا دانشجو برای علم خودش هم که شده بره دنبال تحقیق
  ممنون از این مقاله ، واقعا به جا بود

 • Avatar
  بهروز انتظاری

  با سلام و درود
  متأسفانه کار از ریشه ایراد داره ،وقتی دلالهای پایان نامه
  آزاد به کارشون ،ادامه میدن ،وقتی کسی نیست که جلوی اینا رو بگیره
  و وقتی اساتید هم نمره ی خوبی به اون تحقیق ها میدن،
  و وقتی پایان نامه ای که اصلأ استاد حال تصحیح کردنشو ندا ه و……
  فیتبکش همین خواهد بود.

 • Avatar
  حسین داورپناه

  درود به شما
  کانال تلگرام بسیار مفید و با ارزش بود
  سپاس

 • Avatar
  مجيد محمديان

  باسلام
  به نظر بنده حقيرپاسخ اين سوْال بر ميگردد به نگرش،اخلاق،فرهنگ و چرايي؟درس خواندن شخص

 • Avatar
  فرشید پناهی

  باعرض سلام خسته نباشید. وسپاس فراوان از مطالب پر مفهوم و ارزنده ای که در اختیار ما قرار داده اید. ممنونم.

 • Avatar

  باسلام و احترام مطلبتون عالی بود با زبان عامیانه پیام مهمی به ما داد
  باتشکر فراوان

 • Avatar

  سلام
  موضوع خوبي رو مطرح كرديد و در مورد اين اتفاق ناخوشايند كه ديگه براي همه عادي شده فكر و ايده خوبي داشتيد .
  موفق باشيد

 • Avatar
  سیروس فاضلی

  من کارمند بانکم . سالهاست در بانک هستم در زمان در سالهای دور که استخدام شدم مدرک دیپلم تعریف خاص خودش را داشت و من چون دیپبم ریاضی و فیزیک داشتم به سادگی وارد یک سیستم دولتی شدم . در آن زمان نیازی به ارائه و تحصیل نداشتم و در حال پیشرفت در سیستم اداری بودم . مدتی که گذشت تب مدرک گرائی جامعه را گرفت و کارکنانی با مدرک لیسانس و فوق لیسانس که البته از دانشگاه های نچندان معتبر اخذ کرده بودند وارد سیستم بانکی شدند . در آن زمان احساس می کردم این همکاران باید خیلی خیلی دانش و آگاهی داشته باشند ولی بعد از مدتی متوجه شدم در بسیاری از مواقع حرفی برای گفتن ندارند .شاید و شاید آن افرادی که من به عنوان همکار تجربه کرده ام پله های ساختمانی را طی کرده بودند که برای گرفتن مدرک پایان نامه و مفاله هایشان را نوشته اند . آخرش به دلیل تغییر نگرش کلان مدیریتی من نیز نیاز به مدرک دانشگاهی را احساس کردم . و در بازاریابی حرفه ای مدرک کاردانی و همکنون در رشته کارشناسی مدیریت تبلیغات تجاری مشغول به تحصیلم . در تمام این مدت بر این باورم ((اصول اخلاق علمی ))را رعایت کنم . اما یک نکته در مقاله فوق هست اینکه در یک جامعه ای یک کالا و خدمتی ارائه می گردد و اتفاقا پر درآمد و
  همچون قارچ گونه در چامعه توسعه پیدا کرده است به دلیل داشتن تقاضا هست . مهم اینجاست آیا هر کالا و خدماتی در کشور قابل عرضه می باشد ؟ و چرا هیچ سازمان و نهادی در کشور برخورد نمی کند ؟ شاید در کشور ما هنگامی که وزیر یک کشور مدرک دیپلم دارد و با همین ابزارها و خدمات ارائه شده دکتر می شود . همین فردا اگر جلوی ساختمان فوق یک جعبه بگذارید و گوجه بفروشید در عرض نیم ساعت هزار ارگان مسئول بر سرت خراب می شود اما با این تخلف آشکار کاری ندارند !!!!!!! . در هر صورت مهم داشتن درد مشترک است و امیدوارم روزی برسد اخلاق علمی در این جامعه برقرار گردد .

  ضمننا استاد عکس خودتان بسیار زیبا و پر از انرژی بود . (زیاد نوشتم ببخشید . )

 • Avatar
  سید ابراهیم طباطبائی نیا

  با سلام استاد بزرگوار جناب آقای بزاززاده عزیز برای ابتکار و ایده جنابعالی که زحمت کشیدید و کانال پایان نامه نویسی ومقاله نویسی رو دایر کردید خیلی ممنون . متاسفانه نبود برنامه ریزی مناسب در واحد مرکز تحیقات و پژوهش های دانشگاهی به خرید و فروش پایان نامه دامن زده و در خصوص این موضوع تا حال کسی بطور جدی ورود پیدا نکرده و خود دانشگاهها نیز در این خصوص فرهنگ سازی نکرده اند قطعا با کمک شما استادان دلسوز و محقق بستر مناسبی برای رشد و بالندگی دانشجویان بعمل آمده و خواهد آمد

 • Avatar

  نیلوفر بخشی
  سلام ممنون از مطالبتون مرسی

 • Avatar

  سلام
  به نطر من هم یاد گیری هر چیزی ،هم سرگرمی حساب میشه هم دانش بعد از مدتی همون مطالب مطمئنا مورد نیاز هست در ضمن هر چیزی که خودمون براش زحمت میکشیم هم توذهن میمونه .
  حداقل برای خودمون با ارزشه. ممنون از مطلب خوبتون

 • Avatar
  محمد رضا مددی ایزد

  با سلام و احترام
  همه دانشجويان باید با سعی و تلاش خود اقدام به ارائه پایان نامه نمایند و دانشجویی که از پایان نامه دیگر دانشجويان استفاده نماید می توان گفت که یک سرقت علمی انجام داده و مجرم است پس باید با داشته های خودمان و به کمک اساتید و منابعی که در اختیار داریم پایان نامه را ارائه نماییم باتشکر از استاد عزیز

 • Avatar

  با سلام و خسته نباشی خدمت استاد عزبز
  ضمن تشکر از کار خوب و ارزشمندی که جنابعالی و دوستانتون انجام دادید،به نظر من یه ارگانی باید
  نظارت داشته باشه که اصلا چنین اتفاقاتی نیافته،به هر حال هستن متمولینی که تمکن مالی دارن
  وبهترین پایان نامه و مقاله ها رو میخرن و ارایه میدن و …..
  اما شما با ایجاد این کارگاه میتونید کمک شایانی به دانشجو ها داشته باشید.
  خدا قوت و حق یارتون،

 • Avatar
  محمدحسین صدیقی

  سلام
  از استاد بزرگوار بابت مطالب ارائه شده تشکر می کنم.
  موفق باشید

 • Avatar
  اصغر ذوقی موثر

  استاد کارتون عالی است

 • Avatar
  محمود کزازی گودرزی

  سلام
  با تشکر از مطلب بسیار مفید و ارزنده شما
  کاملا موافقم این حرکت که شما شروع کردین بایستی از طرف خیلی ها و قبلتر انجام میشد و همچنین باید بصورت سیستماتیک توسط دانشگاه ها مخصوصا دانشگاه های برتر پیگیری و پشتیبانی و سازماندهی شود
  بهترین راه برای جلوگیری و توقف فروش مقاله و پایان نامه ها همین دست کار ها ست که شما بصورت خودجوش انجام داده اید ولی بهتر است دانشگاه ها و اساتید برجسته نیز این کار را پشتیبانی و سازماندهی کنند

 • Avatar

  با سلام امیدوارم همه با تلاش و کوشش خودشون به جایگاه واقعی برسند نه با هزینه کردن پول و بقیه مسائل.باتشکر

 • Avatar
  ابوطالب كفايتي

  با سلام
  استاد بزرگوار از اينكه شما و دوستانتان نسبت به ايجاد اين كانال اقدام كرديد كمال تشكر را دارم و اميدوارم در آينده اي نزديك كمك حال ما دانشجويان رشته تبليغات تجاري باشيد در جهت تهيه نوشتن پايان نامه دكترا. با سپاس

 • Avatar
  مهران سعیدی

  با عرض سلام
  اول اینکه مطلبتون عالی بود
  یه موضوع جذاب و قابل تامل / با بیان و نگارشی جذاب تر که مثل یک مستند آدم رو جذب به ادامه خوندن این مطلب میکنه

  و بعد نظر (شخصی ) بنده
  من برای کاردانی خودم پروژم رو خودم انجام میدادم .
  برام خیلی جذاب و دوس داشتنی بود و بهم حس خوبی میداد که من میتونم….
  اما در ادامه به مشکل خوردم .از استادم سوال کردم و ایشون در جواب گفتند : “وقت نداری ، سریعتر جمش کن تحویل بده .
  بخاطر وقت کمی که داشتم تصمیم گرفتم بیخیال بشم و آماده بخرم .
  چون حتی اگه کاملش میکردم ممکن بود ایراد داشته باشه یا استاد قبول نکنه یا…….
  من پروژه آماده گرفتمو خوندم (فقط در حدی که اگه ازم سوالی کردند بتونم جواب بدم)
  نمره ی خوبی هم گرفتم .
  اما… جذابیتی که تحقیق و تهیه پروژه برام داشت تبدیل شده بود به یه بیزاری و صرف هزینه کاملا بیهوده (صرفا برای نمره)
  خیلی خوب یادمه که حسرت میخوردم که همه ی اساتید و… میدونن که خیلی ها فقط پروژه میخرن /اما فکری نمیکنن.
  اگه قراره پول بدی و ببری به استاد بدی و نمره بگیری واقعا یه عمل بیهودست
  من فکر میکنم :
  اگر استاد راهنما واقعا “راهنما” باشه/
  اگه برای انجام پروژه گروه انتخاب کنند و اجازه بدن دانشجوها در گروه های دو یا سه نفره پروژشون رو انجام بدن/
  اگه بیشتر از اینکه به صحافی و تعداد صفحه و … توجه کنن به موضوع و تلاش دانشجو توجه کنند/
  خیلی ها تشویق بشن که پروژه یا پایان نامه رو خودشون انجام بدن !
  (این صرفا یک پیشنهادو نظر شخصی بود)
  ایجاد یک کانال رایگان و خوب و ساده برای کمک به دانشجو در این امر واقعا عاللللللیه.

 • Avatar
  الهه خوش نژاد باقري

  سلام واقعاً مطلبتون عالي بود ممنون

 • Avatar
  صادق علیپور

  واقعا که ادم باید نون بازو و زحمات خودش رو بخوره.. بنظر من تحقیقی که آماده بهت برسه هیچ ارزش و بار معنایی نداره…ممنون از مطالب زیباتون

 • Avatar
  الهام عمومی

  با سلام و عرض ادب
  واقعا به خاطر ایجاد این کانال و آموزش صحیح مقاله نویسی از شما و کلیه اساتید و همراهان نهایت تشکر را دارم .
  میدونید در کل واژه پروژه و مقاله نویسی برای دانشجویان مفهوم سنگینی است . من از همان ترمهای اول که اساتید برای کارهای عملی یا نمرات کلاسی پروژه و یا تحقیق و مقاله مشخص میکردند ، میدیدم که دوستان بدون درنگ و یا تفکر به دفاتر فنی مراجعه و مطالب را خریداری و باری به هر جهت نمره ای هم از استاد دریافت میکردند . حتی کارهای مرتبط با کامپیوتر ( آفیس )را انجام نمیدادند . این امر باعث شد ، حالا که نوبت به پروژه نهایی شده تجربه های کوچک و عملی کسب نکرده و با روشهای تحقیق و مقاله نویسی حداقل آشنایی را نداشته باشند . بعد دوباره سعی کنند به سراغ مشکلات خرید مقاله بروند که شما خلاصه ای از اون را گفتید . به نظر من پروژه های تیمی و گروهی با نظارت اساتیدی دلسوز به یادگیری مقاله نویسی و موفقیت دانشجویان کمک میکند . پس دست به دست دهیم تا بازاری برای کاسبی این متقلبان ایحاد نکرده و یادگیری را تقویت کنیم .
  من شخصا در کلاسهای مقاله نویسی شما استاد گرانقدر شرکت کرده ام ، کلاسها سرشار از مطالب آموزنده ، بسیار پربار و با انرژی است .به طوری که نوشتن مقاله برای دانشجویان تسهیل میگردد.
  امیدوارم مثل همیشه با ایده های خلاقانه به همکاری سایر اساتید و دوستان در زمینه آموزش موفق باشید.
  با تشکر فراوان

 • Avatar

  با سلام استاد گرامی مطالب شما بسیار آموزنده است و باعث تاسف که از دست رنج دیگران برای بالا بردن سواد استفاده کنیم من خودم دانشجو رشته تبلیغات تجاری هستم حتما برای تحقیقات و مقالات پایان دوره خودم شخصا اقدام میکنم هر چقدر هم سخت باشه لذتش به سختیش ارزش داره

 • Avatar

  با سلام و احترام
  به مطلب مهمی اشاره فرمودید، متاسفانه این مساله معضلی شده و گریبان جامعه علمی کشور را فراگرفته …
  از آنجاییکه برای بسیاری از اساتید و دانشگاه ها ، فعالیت دانشجو در طی مراحل پایان نامه نویسی مهم نیست و … دانشجویان ترجیح می دهند با پرداخت این مبالغ به دلالان، از زیر بار مسولیت شانه خالی کنند ..
  با تشکر از شما استاد گرامی و تمامی عزیزانی ک در کانال پایان نامه صادقانه فعالیت میکنند.

 • Avatar

  نیلوفر بخشی
  سلام خسته نباشید ممنون از مطالبتون

 • Avatar
  منوچهر مرادی

  با عرض سلام وخسته نباشد خدمت شما مطلب بسیار عالی بود

 • Avatar
  اصغر صدساله

  حرکتی که زدید واقعا قشنگ بود .انشاالله در تمامی مراحل زندگیتون موفق باشید

 • Avatar

  سلام.بسیار جالب بود. ولی متاسفانه اگثر دانشجویان در حال حاضر انگیزه ای جهت تلاش ندارند و با دلایل غیر منطقی کار خود را توجیه می کنند.
  بنظر اینجاب این کار شما باعث ایجاد انگیزه در بین دانشجویان می گردد.
  رحمت اله پیران. مهر کام پارس

 • Avatar
  عاطفه راه داده

  سلام مطلب تون به درستی تو جامعه ما داره نمود میکنه متاسفانه .

 • Avatar

  به نظر من خرید پروژه کار خیلی خوبیه چون جوانهای ما اصلا وقت دنبال تحقیقو ندارند اینقدر جوانا از لحاظ فکری مشغولند که دیگه نیاز به تحقیق ندارند همنو درگیریایی زندگیشونو حل کنند کافیه از یک طرفم برای استادم خوبه زیاد وقت نمیذاره و زیادم وقت استاد گرفته نمیشه این تحقیقات در خارج از کشور اهمیت داره و نتیجه داره تو ایران که همه چی پارتی و پوله بی فایدست

 • Avatar

  إستاد بهتر إز اين نميشه واقعا دست كم إز يك موسسه خيريه نداره اين كانال

 • Avatar

  سلام،واقعا داستان جالب و عبرت آموزی بودکمی هم هیجان داشت،تشکر خسته نباشید

 • Avatar
  ژانت سليمي - مهركام پارس

  بسيار مطالب ارزنده اي ارائه كرديد. به اميد موفقيت هاي بيشتر همه دانشجويان
  با تشكر

 • Avatar
  ژانت سليمي- مهركام پارس

  مطالب بسيار ارزنده اي ارائه كرديد.
  با تشكر از شما

 • Avatar
  عليرضا شامي پور

  سلام بين مولفه هاي علم، اخلاق و پول متاسفانه پول در بين جوامع نقش مهمي پيدا كرده كه اين امر موجب اخلال و عدم پيشرفت علمي خواهد شد. ممنون از مطلب خوب شما

 • Avatar
  فرزاد يزداني

  استاد سلام . مطلب بسيار جالب رو اشاره كردين. خيلي مفيد بود . به اميد روزي كه در اين خصوص فرهنگ سازي خوب انجام بشه .
  استاد لازمه كه خدمت شما عرض كنم بنده خيلي دير وارد اين سايت شدم اما مطمئن هستم كه مطالب ارزنده و جديدي وجود داره كه بنده و امثال من ميتونيم ازش استفاده ببريم . اما واقعا مشغله كار و زندگي باعث شده كه من از ديگران عقب بيوفتم . خواهشمندم با نظر خوبتون بنده رو راهنمايي و كمك نماييد تا شرمنده شما نشم. با تشكر فراوان فرزاد يزداني ار دانشگاه مهركام پارس

 • Avatar
  نسرین حسن زاده

  استاد عزیز
  جناب آقای بزاززاده

  باسلام واحترام

  دیدگاه آینده نگر و مسئولانه و اقدام زیبا و منحصر به فردی که شما و همکاران محترمتان انجام دادید قابل تحسین می باشد .
  امیدوارم با شعار زیبای صداقت آغازگر حرکت انقلابی در ریشه کن کردن خرید پایان نامه باشید .

  برای شما استاد محترم آرزوی موفقیت دارم

 • Avatar

  با سلام و احترام
  به مطلب مهمی اشاره فرمودید، متاسفانه این مساله معضلی شده و گریبان جامعه علمی کشور را فراگرفته …
  از آنجاییکه برای بسیاری از اساتید و دانشگاه ها ، فعالیت دانشجو در طی مراحل پایان نامه نویسی مهم نیست و … دانشجویان ترجیح می دهند با پرداخت این مبالغ به دلالان، از زیر بار مسولیت شانه خالی کنند ..
  با تشکر از شما استاد گرامی و تمامی عزیزانی ک در کانال پایان نامه صادقانه فعالیت میکنند.

 • Avatar

  استاد ارجمند جناب آقای بزاز زاده
  مطلبتون بسیار ارزنده بود به امید روزی که به تحقق بپیوندد

 • Avatar
  وحید اخلاصی

  باسلام.
  دقیقا واقعیتی رو گفتید که برا خیلی ها اتفاق افتاده.
  خیلی ها پول رو میدن میگرن خیلی ها هم خودشون مبنویسن.

 • Avatar

  با سلام
  مرسی از موضوع خوبی که عنوان کردید. واقعا اینها راههای غیر متعارف است که افراد سودجو برای درامدزایی ایجاد کردند. امیدوارم همه این مطلب را درک کنند که نوشتن پایان نامه در حقیقت به بالا رفتن و تکمیل مهارتهای خود دانشجو بر می گردد

 • Avatar
  منصوره محمدی

  باتشکر از مطالب زیبا و ارزنده شما به امید روزی که تمامی دانشجویان انگیزه لازم را در جهت پیشبرد اهداف بدست آورند.

 • Avatar

  با سلام خدمت استاد گرامی
  از اینکه دیدگاه بسیار عالی و مسئولانه نسبت به تمامی اصحاب جویای دانش و علم دارید تحصین برانگیز است . و بنده افتخار میکنم که چنین شخصیتی استاد بنده ومن شاگردی ایشان را دارم . موفق و بهروز

 • Avatar
  منصوره محمدی

  باتشکر از مطالب مفید و ارزشمند شما و به امید روزی که تمامی دانشجویان انگیزه لازم را برای رسیدن به اهدافشان پیدا کنند.

 • Avatar
  محمدرضا علی نژاد

  با سلام و عرض ادب
  متاسفانه و یا خوشبختانه یک معضلی هست که خیلی ها استفاده کرده و استفاده هم می کنند و اینقدر این کارها ریشه دوانده که خیلی سخت میشه جمعش کرد و فکر می کنم به جای خاصی هم ربط نداره و باید ما از خودمون شروع کنیم که این مشاغل کاذب که نون خیلی از خانواده ها رو تامین می کنه به نوعی ساماندهی و جمع بشه
  با سپاس فراوان

 • Avatar
  الهام السادات حسيني

  کاری بسیار عالی! احسنت به شما. این کار کمک به تولید علم با موازین اخلاقی علمی هست و جلوی نشر اکاذیب برای پول رو تا حدودی می گیره. کمک حال بسیار زیادی به تحقیقات آینده هم هست. موفق باشید. امیدوارم جامعه علمی این کوشش شنا رو ارج بگذاره و دست کم بخشی از دانشجویان با این ترفند از دام سودجویان و کلاه برداران نجات پیدا کنند. هم بار علمی خود این افراد زیاد شده و هم با ارائه تحقیقی منصفانه و علمی در تحقیقات آتی تاثیرگذار خواهد بود.

 • Avatar
  وحیده عباس حسینی

  با سلام و احترام مطلبتون بسیار مفید بود انشااله که دانشجویان از این مطلب پند بگیرند و استفاده کنند موفق باشید ممنون

 • Avatar

  سلام
  ضمن تشکر از بابت مطالب مفید ارائه شده و همچنین تشکر از مدیریت محترم سایت.
  پیروز باشید.

 • Avatar
  محمدحسین صدیقی

  سلام
  با تشکر از مطالب ارزده ارائه شده
  موفق و پیروز باشید

 • Avatar
  سید ابراهیم طباطبائی نیا

  با سلام از مطالب ارزنده سایت بسیار ممنون ان شالله که ما دانشجویان بتوانیم همواره در مسیر درست گام برداریم و از تحقیقات علمی و پژوهشی روز بهره ببریم . با تشکر از نگاه و یاری شما

 • Avatar

  دانشچوی رشته مدیریت تبلیغات تجاری دانشگاه علمی کاربردی مهرکام پارس
  ضمن عرض احترام و خسته نباشی
  ممنون از مطالب مفیدتون

 • Avatar
  شقایق قربانی

  باسلام خدمت استاو عزیز مطلبی ک ارائه فرمودیدبسیار زیبا و پرمفهوم بود ولی بعضی ازکسانی ک ازاین طریق درامد زای میکنن ب دلیل کمبود کاردرجامعه است و کسانیم ک ب این افراد اعتماد مبکنن دنبال فرارکردن ازکاری است ک ب انها واگذارشده است ولی انشالا ک همه برای بدست اوردن چیزهای ک مربوط ب خودشان است تلاش کنن تاجامعه ب سطح بالاتری دست پیداکند باتشکر قربانی

 • Avatar
  رحمت اله پیران

  با سلام و عرض ادب
  مطالب بسیار عالی و مورد تقدیر و ارزیابی می با شد.

 • Avatar
  وحید اخلاصی

  باعرض سلام و خسته نباشید.همانطور که یکی از دوستان هم گفتند کمبود کار و فرار از زحمت کشیدن جهت پایان نامه می تواند از بزرگترین دلایل باشد. حال باید بتوان راه حلی پیدا کرد کرد دانشجویان خود به فکر تهیه پایان نامه باشند.
  سایت پروژه و کارگاه مقاله نویسی حضرتعالی هم کمک خیلی خوبی بزرگی در این راستا است.
  حال امید است دوستان خود به فکر باشند.

 • Avatar
  محمدحسین صدیقی

  با سلام
  مطالب ارائه شده واقعاً یک مشکل از هزاران مشکلات جامعه ما می باشد و آرزو دار که در آینده نه چندان دور جامعه ما یک یک جامعه فرهنگی می باشد شاهد اینگونه مشاغل کاذب نباشدو تشکر ویژه از نویسنده محترم که به نکته ظریف و دقیقی اشاره نموده اند.
  انشا ا… موفق و پیروز باشید
  محمدحسین صدیقی

 • Avatar

  با سلام و خسته نباشید
  اراده شما در به ثمر نشوندن این تصمیم برای همه افراد منصفی که از کنار به شما نگاه می کنند هم انگیزه ایجاد میکنه.
  موفق باشید و آرام.

 • Avatar

  با سلام وعرض ادب خدمت آقای بزاززاده
  مطالب خیلی عالی بود و من یاد گرفتم هم در این زمینه و هم در کارهای دیگر خودم تلاش کنم وازدوستان واساتیدی مثل شما کمک بگیرم

 • Avatar
  محرم رحمانی

  با سلام وخسته نباشید
  کار بزرگی که جنابعالی وتیم قدرتمند شما بابت کمک حال دانشجویان در امر تحقیق انجام دادید ستودنی است، واین نشان از پشتکار وعلاقه جنابعالی به این رشته وصنعت میباشد، ما هم ممنون زحمات شما ودوستان هستیم وآرزوی سربلندی وموفقیت در تمام مراحل کاری وزندگی را خواهانیم. باتشکر

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!