Skip to main content

دو اصل طلایی در بازاریابی با شبکه های اجتماعی

دو اصل طلایی در بازاریابی با شبکه های اجتماعی

بازاریابی با شبکه های اجتماعی یکی از گونه های بازاریابی در محیط های رقابتی امروز است که به یک کسب و کار کمک می کند مسیر راحت تری را بپیماید اما، مانند هر نوع روشی این نوع از بازاریابی نیز نیازمند توجه به نکاتی است که در ادامه توجه شما را به آن نکته ها جلب می کنیم، برای موفقیت در شبکه های اجتماعی دو  اصل اساسی و مهم وجود دارد:

در شبکه های اجتماعی واژه ایی به نام من وجود ندارد، هر فعالیت شما کاملاً برای جذب کاربر می باشد و قانع کردن مخاطبتان برای این که بپذیرد شما بهترین هستید، بنابر این در شبکه های اجتماعی مخصوصاً شبکه هایی مانند فیسبوک که ارتباطات گسترده تر است همیشه در ما و دیگران خلاصه می شوید در نتیجه تنها نباید به خود فکر کنید.

شما می توانید هر شخصیتی  در دنیای واقعی داشته باشید؛ بهترین در عرصه ی خود و یا یک فرد معمولی… اما همه شما در شبکه های اجتماعی برابر می باشید و در شرایطی کاملاً مساوی نسبت به هم قرار دارید که قرار است به رقابت بپردازید. اما بعد از دو نکته ایی که در بالا به آن اشاره کردیم و  قبل از شروع مبحث Social Marketing توصیه می کنیم که حتماً با بحث Branding نیز آشنایی پیدا کنید تا موفق تر عمل کنید.

در بسیاری ازمنابع بازاریابی، بازاریابی با شبکه های اجتماعی اینگونه تعریف شده است:

  • Social Marketing” فرآیندی سیستماتیک در بازاریابی می باشد که در کنار دیگر کارها برای شما شرایطی را فراهم می آورد که به هدف خود در شبکه های اجتماعی برسید، به عنوان نمونه: هدف شما می تواند ایجاد یک باور اجتماعی در مورد موضوعی خاص باشد. “

یکی از مهمترین بخش ها در اینگونه بازاریابی ها در این است که شبکه های اجتماعی بر این پایه ساخته نشده اند که فقط شما را به مقاصد اقتصادی و یا اینترنتی برسانند بلکه آن ها می توانند روشی باشند برای رساندن شما به هدفی در دنیای واقعی… هر چند اهداف اولیه و همه گیر این نوع بازاریایی مالی و اقتصادی می باشد اما، این بدین معنا نیست که اگر شما برنامه ی اقتصادی ندارید و یا حتی می خواهید کاری را بدون هدف اقتصادی برای اولین بار انجام دهید نمی توانید در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید. برای شروع فعالیت حرفه ای و هدفمند در شبکه های اجتماعی باید ۲ همکار را در نظر داشته باشید.

  • Social Parent ( مسئول اجتماعی)؛ یعنی فردی که قوانین اولیه و راه کارهای خاص را برای فعالیت در شبکه های اجتماعی تعیین کرده و نظاره گر و هدایت کننده شما و دیگران در فعالیتتان می باشد.
  • Marketing Parent (مسئول بازاریابی)؛ یعنی کسی که مسئولیت ارائه برنامه و تعیین اهداف را از تبلیغات مشخص می کند. کسی که به عنوان مسئول بازاریابی فعالیت می کند باید اطمینان حاصل کند که تمامی افرادی که با او همکاری می کنند و تمامی برنامه هایی که او تعیین می کند به درستی عمل می کنند یا خیر… و اگر در بخشی از فعالیت های هدفمند شما مشکلی ایجاد شد او باید مشکل را رفع کند.

اما سوال مهم این است که باید از کجا شروع کنیم؟

ابتدا از جایی که احساس قدرت بیشتری در آن می کنید آغاز کنید. از جایی شروع کنید که فکر می کنید کاربران و مشتریان شما  ارتباط قوی تری می توانند با هدف شما و خود شما برقرار کنند. به زبان ساده تر نقطه آغاز فعالیت شما باید جایی باشد که در آن احساس توانایی بیشتری دارید. سعی کنید توانایی خود را محور کارهای خود قرار دهید و آن را پرورش دهید به آن بال و پر بدهید و سپس آن را قدم به قدم در شبکه های اجتماعی پیاده کنید. اگراحساس می کنید که توانایی خوبی در صحبت کردن و بازاریابی دارید از ارتباط با کاربران و دیگر شرکت ها شروع کنید تلاش کنید تا از طریق اکانت خود در این شبکه ها با دیگران ارتباط برقرار کنید.

همان طور که می دانید در گوگل پلاس یا شبکه اجتماعی گوگل شما می توانید حلقه دوستان ایجاد کنید؛ این حلقه می تواند بهترین نمونه برای نوع ارتباط شما باشد، تلاش کنید که حلقه ی خود را بر اساس هدف انتخاب کرده و با تعدادی از آن ها ارتباط برقرار کنید، مطمئن باشید اگر برنامه شما درست و هدفمند باشد و می توانید تاثیر اولیه نیرومندی را  بر روی مشتری بگذارید به علاوه توانسته اید که او را به طرف خود جذب کنید در نهایت شما او را به عنوان بازاریاب مخفی خود استخدام کرده اید زیرا او برای شما تبلیغ خواهد کرد.

تمام نکته هایی که در بالا به آن اشاره شد به یک بازاریاب حرفه ایی کمک می کند که بتواند فعالیت بهتری را در بازار های رقابتی داشته باشد و راه رسیدن به اهداف مختلف در کسب و کار های کوچک و بزرگ را هموارتر می نماید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!