Skip to main content

خطرناک ترین و خلاق ترین برند دنیای مد، چه نام دارد؟    

By فروردین ۲۵, ۱۳۹۵مقالات تخصصی بازاریابی

خطرناک ترین و خلاق ترین برند دنیای مد، چه نام دارد؟    

برند زارا یکی از معروفترین های مد است، که به یک شرکت اسپانیایی تعلق دارد. دفتر مرکزی آن در اسپانیا قرار دارد و امروزه یکی از بزرگترین برند های اروپا می باشد. نکته جالب در ارتباط با آن در این است که بسیاری از برند های دنیا هر دو فصل یک بار طرح های جدید خود را روانه بازار می کنند و زمان زیادی را نیز به طراحی و تفکر اختصاص می دهند در حالی که زارا از این قانون پیروی نمی کند، تیم طراحی زارا تنها دو هفته بر روی طرح های خود فکر می کنند و سپس آن محصول را تولید و روانه بازار می نمایند.

تمام فروشگاه های متعلق به زارا باید بعد از اتمام ساعت های کاری گزارشی از تمام محصول های فروش رفته و فروش نرفته را به دفتر مرکزی در اسپانیا اطلاع دهند، کارشناسان دفتر مرکزی به بررسی علل فروش و یا عدم فروش محصول ها می پردازند، بنابر این اگر محصولی در طول یک هفته به فروش نرود باید از تمام فروشگاه های زارا جمع آوری گردد.

مدیر عامل این شرکت مد معتقد است که؛ لباس ها نیز مانند مواد خوراکی می باشند و تاریخ انقضاء دارند، بنابر این اگر از محصولی استقبال نمی شود باید فوراً از فروشگاه ها جمع آوری گردد. بخش طراحی زارا ظرف چند روز طرح های خود را طراحی می کنند سپس تمامی محصول ها در مکانی واقع در شمال کشور پرتقال تولید می شوند و به وسیله یک سیستم توزیع قوی در تمام دنیا پخش می گردند.

نکته مهم دیگر در سیستم بازاریابی برند زارا در این است که کیفیت و قیمت هر محصول در کشور های مختلف دنیا متفاوت است بنابر این برند زارا با این روش توانسته است به برندی برای اکثر افراد دنیا تبدیل شود و محبوبیت زیادی را به دست آورد، به عبارتی هر کس در هر جای دنیا می تواند این برند را داشته باشد اما با کیفیت و قیمت هایی متفاوت. نکته طلایی در برند زارا تبلیغات خاص این برند می باشد؛ تبلیغات به عنوان قلب یک سیستم تولیدی و بازاریابی در برند زارا به شکل فوق العاده ایی متفاوت است:

  • زارا بر روی بیلبوردها تبلیغ نمی کند…..
  • زارا در مجله های براق و جذاب مد نیز تبلیغ نمی کند….
  • زارا تبلیغ تلویزیونی هم ندارد…
  • زارا حتی از چهره های مطرح دنیا در سینما و موسیقی نیز استفاده نکرده است…
  • زارا متفاوت و خلاق است……………………..
  • زارا در تمام دنیا فروشگاه هایی به یک شکل دارد….
  • زارا از بدنه وسایل نقلیه حمل لباس هایش برای تبلیغ برند خود استفاده می کند..
  • زارا با تبلیغ درست و خلاقانه در بودجه خود صرفه جویی می کند و هر سال فروشگاه های بیشتری را در سرتاسر دنیا افتتاح می کند…..
  • برند زارا توانسته است خود را با دنیای مدرن و تنوع طلب مد سازگار کند به عبارتی این برند با انعطاف پذیری بالایی در بازار های رقابتی حضور پیدا می کند و این رمز موفقیت برند زارا می باشد.

بسیاری از مراکز تولیدی و تجاری  از سرعت بالایی در تولید محصولات خود برخوردار می باشند اما، بعد از مدت زمانی با تمام تلاش هایی که برای تنوع محصولات خود انجام می دهند نمی توانند در بازار های رقابتی موفق عمل کنند، این مسئله خود نشان دهنده این است که انعطاف پذیری نیز با توجه به شرایط و چارچوبی خاص امکان پذیر است که متاسفانه اگر رعایت نشود یک تجارت را به نابودی می کشاند.

انعطاف پذیری و سرعت در تطبیق با نیاز های بازار اگرچه نقطه قوت زارا می باشد اما، همین نقطه قوت می تواند به خطرناک ترین عاملی تبدیل شود که تمام موفقیت های زارا را به نابودی بکشاند زیرا، اگر بدون شناخت از نیاز های بازار هدف، فقط به دنبال تنوع باشید در نهایت در تجارت خود شکست خواهید خورد. زارا برای این که نقطه قوتش به ضعفش تبدیل نشود از تیم خبره ایی برای تحقیقات بازار خود بهره می گیرد این تیم با تمام قوا تلاش های زیادی را انجام می دهد تا از نیاز های بازار هدف اطلاع پیدا کند.

تیم تحقیقات بازار برند زارا نقطه طلایی تمام تلاش های بازاریابی این برند معروف دنیاست. تلاش های تیم تحقیقات بازار این برند جذاب، هسته مرکزی کلیه فعالیت های بازاریابی این شرکت است، به عبارتی اگر تحقیقات به هنگام این تیم نباشد برند زارا نمی تواند موفق عمل کنند. به همین علت است که زارا با این شعار در دنیای مد شناخته می شود:

خلاق ترین و خطرناک ترین برند دنیای مد…………..              

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!