۱۴ خرداد, ۱۳۹۸

جلوخان در بازار ؛ زیبای باشکوه تاریخ تجارت ایران

هر بازار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. به عنوان مثال وجود حجره ها، چهارسو ها، دالان ها، میدان ها و  بخش های متعدد دیگر که به جرات می توان گفت که هر کدام فلسفه خاصی در معماری بازارهای ایرانی دارند.

جلوخان به چه معناست؟

جلوخان یکی از بخش های مهم در هر بازار است که تعاریف متعددی دارد. اما یکی از رایج ترین تعاریف جلوخان به شرح زیر است:

جلوخان را می توان فضای مشترک شهری و بازار دانست که از سه یا چهار طرف محصور شده است و دارای فضاایی ساخته شده است. این فضا، یک فضای ورودی محسوب می شود که برای مکث یا توقف از آن استفاده می گردد. در بیشتر بازارهای ایرانی جلوخان ها بسیار زیبا زینت داده می شوند.

یکی از جلو خان های معروف در ایران جلو خان بازار تهران است که به جلوخان مسجد امام یا شاه یا مسجد سلطانی معروف است. این جلوخان گرچه به مرور زمان تغییر شکل یافته است اما، سه جبهه آن هنوز زیبا و دست نخورده است و در ازدحام بازار تهران خودنمایی می کند…

یکی دیگر از جلوخان های معروف، جلوخان مسجد النبی یا مسجد شاه در بازار بزرگ و تاریخی زیبای شهر قزوین است. این جلوخان نیز گرچه به مرور زمان کمی تغییر شکل یافته است اما، هنوز زیبایی خیره کننده اش نگاه هر رهگذری را میخکوب می کند.

جلوخان سر در قیصریه بازار اصفهان، از جلوخان های زیبای بازارهای ایرانی است که هر ساله گردشگران زیادی در کنار این جلوخان عکس یادگاری خود را در قاب تاریخ ماندگار می کنند.

در بین این جلوخان های زیبای بازارهای ایرانی، جلوخان مسجد جامع یزد متاسفانه به مرور زمان کامل تغییر شکل یافته است و گویی این بخش از شهر یزد هویت خود را در تونل زمان گم کرده است!

کمپفر در ارتباط با جلوخان قیصریه بازار اصفهان این گونه می گوید که؛

“آن قسمت از میدان که به طرف مدخل بازار است در اختیار عموم قرار دارد. در اینجا خرده فروشان، سمسارها، آب نبات فروش ها، پاره دوز ها، اسلحه سازها جمع شده اند و به خصوص مسگر ها و قلع کار ها و از آن ها گذشته هنر پیشگان، دلقک ها، کشتی گیر ها، شاعران و مردمی سرگردان از این قبیل گرد آمده اند.” کتاب بازارهای ایرانی، حسین سلطان زاده

این فضا های چشم نواز در بازارهای ایرانی با زییایی خیره کننده شان در گذر تاریخ چه با شکوه به نظاره معامله و تجارت ایرانیان نشسته اند…

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.