آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>
بازاریابی گردشگری

oie_tfzlyN1cHyvA-compressed

فرصت ها از آن چه می بینید به شما نزدیکترند

(Opportunities in life are closer than they appear)

چهارشنبه سوری 1

مردم ایران از دیرباز مدت ها قبل از فرارسیدن عید به استقبال سال جدید می رفتند. طبق یک رسم کهن مردم کشور ما با خانه تکانی و خرید وسایل نو به استقبال بهار می رفتند و در آخرین چهارشنبه هر سال با برگزاری جشنی خستگی کار ها را از تن به در می کردند. جشن چهارشنبه سوری یکی از مهم ترین جشن های فولک لوریک ایرانیان است که متاسفانه گرچه امروز از چارچوب اصلی خود بسیار فاصله گرفته است، اما طبق اخباری معتبر هر ساله ایرانیان مقیم آمریکا این روز را تحت تدابیر امنیتی جشن می گیرند و بسیاری از مردم آمریکا به تماشای این جشن فولک لوریک  ایرانی می پردازند و به صورت مجازی به ایران سفر می کنند و با فرهنگ کشورمان آشنا می شوند. یکی دیگر از رسوم جالب ایرانیان در این شب فال گوش ایستادن است در این رسم معمولاً جوانان نیت می کردند و در جایی می ایستادند و اولین جواب از اولین ره گذر را جواب نیت خود قلمداد می کردند.

چهارشنبه 2

قاشق زنی و برپا کردن آتش از رسوم زیبای این شب است که اتفاقاً ایرانیان مقیم آمریکا این دو رسم را با زیبایی هرچه تمام تر هر ساله در شب چهارشنبه سوری به تصوبر می کشند. در شب آخرین چهارشنبه سال و نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه ایرانیان در بیرون از خانه آتشی برپا می کنند و از روی آن می پرند. قاشق زنی نیز از رسوم دیگر ایرانیان است، در این رسم جوانان صورت خود را می پوشانند و آن قدر با قاشق به ظرفی می کوبند تا صاحب خانه به آن ها هدیه دهد، معمولاً هدیه دریافتی بیش تر شیرینی و آجیل مخصوص چهارشنبه سوری است. در اکثر روستا های کشورمان بعد از مراسم آتش افروزی دختران جوان خاکستر آتش را از خانه بیرون می برند و دوباره افراد داخل خانه در را به روی آن ها باز می کنند و این عمل را به فال نیک می گیرند.

چهارشنبه سوری 3

یکی از خوردنی های شب چهارشنبه سوری خوردن آجیل شیرین است این آجیل مخلوطی از پسته و بادام و فندق خام، برگ هلو و انجیر است. بعلاوه پخت غذا هایی مانند آش و یا رشته پلو در بسیاری از خانواده های ایرانی هنوز رواج دارد و ایرانیان معتقد هستند خوردن اینگونه غذا ها سالی پر از برکت را نوید می دهد. ایرانیان مقیم آمریکا نیز این غذا ها را می پزند و به افراد حاضر در جشن پخش می کنند و به این طریق بسیاری از آمریکایی ها با میراث گردشگری فولک لوریک کشورمان آشنا می شوند. گرچه بسیاری از رسم های چهارشنبه سوری در ایران تغییرات عدیده ایی کرده است، اما در مناطق شمال و شمال غربی به ویژه استان آذربایجان مراسم های گسترده ایی در این شب هنوز با حال و هوای قدیمی برگزار می شود، یکی از این مراسم در استان آذربایجان مراسم شال اندازی است. معمولاً افرادی که تازه ازدواج کرده اند به خانه همسر خود می روند و شال های رنگی را از پشت بام یا پنجره به داخل اتاق آویزان کرده و تکان می دهند و عروس به فراخور حال داماد به رسم هدیه تخم مرغ های رنگی، آجیل و یا شیرینی را در شال داماد می بندد.

نکته دیگر در برگزاری این جشن در این است که در شهرهای ایلام، تویسرکان، زاهدان، کاشان، جشن چهارشنبه سوری در آخرین چهارشنبه ماه صفر برگزار می شود و مردم این شهر ها پایان ماه صفر را جشن می گیرند. اما با وجود تمام تغییراتی که با گذر زمان در برگزاری این جشن اتفاق افتاده است، روشن کردن آتش هنوز بدون تغییر ادامه دارد. نکته جالب در علت این آتش روشن کردن در این است که آتش افروزی در آخرین چهارشنبه سال بعد از اسلام در بین مردم ایران رواج پیدا کرده است زیرا، ایرانیان باستان در گاه شمار خود آدینه و شنبه نداشتند و طبق یک باور قدیمی عرب ها نیز روز چهارشنبه را روز شومی می دانستند، بنابر این ایرانیان بعد از مسلمان شدنشان تصمیم گرفتند آیین های فولک لوریک خودشان را با مذهب جدیدشان پیوند دهند و بدین ترتیب آیین آتش افروزی پایان سال را به شب آخرین چهارشنبه سال موکول کردند تا از شومی روز چهارشنبه در سال جدید در امان باشند.

حال با آشنایی مختصر با این جشن فولک لوریک و زیبای ایرانی متوجه می شویم که جشن های فولک لوریک تاثیر بسیار زیادی در حوزه توریست دارند. بسیاری از مردم آمریکا در شب چهارشنبه سوری با ایرانیان به شادی می پردازند و با فرهنگ کشور ما آشنا می شوند به علاوه، ایرانیان نیز با درست کردن غذاهایی که ذکر کردیم تلاش می کنند آمریکایی ها را با میراث گردشگری فولک لوریک کشورمان و جشن های فولک لوریک ایران آشنا کنند. جالب است بدانید بسیاری از آمریکایی ها بعد از برگزاری جشن از ایرانیان در ارتباط با میراث گردشگری کشورمان سوال می کنند و تمایل پیدا می کنند از ایران بازدید کنند. جشن فولک لوریکی به ظاهر ساده… و هر ساله ما ایرانیان که متاسفانه در داخل کشورمان از واقعیت زیبایش فاصله گرفته است اما، در خارج از کشور هنوز با حال و هوای قدیمی برگزار می شود و توریست های بین المللی را شیفته میراث گردشگری فولک لوریک ایران می کند.

چهارشنبه سوری یک جشن شاد است اما، می تواند مانند کاخ ها و موزه های ایرانی توریست ها را جذب ایران کند، البته امروزه از این روش کشور های کمی بهره می برند اما، در آینده نه چندان دور شاهد رونق بیشتر این شیوه های نو در جذب توریست هستیم زیرا، با حرکت جوامع به سوی صنعتی شدن بسیاری از توریست ها تمایل دارند در سفر های خود اوقات فوق العاده شادی را تجربه کنند. اگر صنعت گردشگری کشور بتواند با قابلیت بالقوه خود به این شیوه در جذب توریست بپردازد می تواند از مزیت اولین ها یا پیشگامان بازار در حوزه توریست بهره ببرد و سود سرشاری را به چرخه اقتصاد کشور وارد کند.


صابونچی

مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. باسلام و درود بر شما همکار محترم
  در ادامه صحبت شما…
  ***بعضی ها در این شب، برای اینکه گره از کار فرو بسته آنها گشوده شود، گوشه دستمال یا چهار قد یا چادر یا پیراهن خود را گره می زدند و می رفتند سر گذر در یک جای خلوت در تاریکی می ایستادند اولین کسی که از آنجا عبور می کرد خواه زن باشد خواه مرد یا بچه گره را جلو او می بردند بی آنکه حرفی دیگر بزنند می گفتند: “گره از کارم باز کن”، به کسی که این پیشنهاد شده واجب بود که گره را باز کند و برود. این گره گشایی به وسیله قفل هم ممکن است. در آن صورت باید گفت “کار بسته ام را باز کن “.***
  شاد و پیروز باشید.

  1. با سلام خدمت خانم صحرایی عزیزم …
   بسیار خرسندم که مطلب مورد توجه شما گرامی قرار گرفته است …
   امیدوارم بتوانیم از این بخش از فرهنگ فولک لورما ن بیشترین بهره را در بازاریابی گردشگری ببریم ، البته رسوم این شب بسیار است امابنده تلاش کردم به فراخور مقتضیات سایت به آن اشاره کنم و بسیار خوشحالم که شما بر غنای مطلب افزودید …
   من نیز این قطعه زیبا را به شما تقدیم می کنم:
   ” آن هنگام که عطر بهارنارنج در کلام مقدس تحویل سال می پیچد من شما را از پشت دیوار ها و شهرها و فاصله دور بین مان می بینم ، خوبی هایتان را و لطفتان را و دعای خیرم را برای سال جدید برای شما بدرقه مرغ آمین می کنم … به امید اجابت …..
   پایان سال شادی را داشته باشید…”

   1. ****************************
    و انتهای این قصه‌ی سرد و سفید
    همیشه سبز خواهد بود
    تا رسیدن سال نو ، تنها یک سلام خورشید باقیست . . .
    هزاران تبریک
    ******************************
    سپاس خانم صابونچی عزیز

 2. با سلام و شاد باش به مناسبت فرارسیدن بهار ….
  تا به حال از این زاویه به بازاریابی گردشگری نگاه نکرده بودم نوشته شما افق جدیدی را برای بنده گشود
  موفق باشید

  1. با سلام و ادب خدمت شما ….
   خوشحالم که مطلب باعث ایجاد نگرشی نو در شما شده است….
   موفق و پاینده باشید

 3. با سلام و تشکر از شما …
  به نکات جالبی اشاره نمودید …. خوشحال می شویم اگر امکان داشته باشد ما را با دیگر جشن های فولک لور ایرانی و رابطه آن با توریسم آشنا کنید.
  توفیقات شما و تمام همکاران شما از خداوند خواستاریم

  1. با سلام خدمت شما گرامی …
   ان شالله در نوشته های بعدی شما را با این گونه جشن ها و ارتباط آن با توریسم بیشتر آشنا می کنیم
   سربلند و پاینده باشید …

 4. درود بر شما،
  از اين كه به يكي ديگر از مناسبت هاي قديمي كشورمان اشاره نموديد باعث خرسندي بنده شده است و اميدوارم كه اطلاع رساني در مورد اين گونه مناسبت ها هم چنان ادامه يابد تا بيش از پيش با فرهنگ غني ايراني و اسلامي كشور عزيزمان ايران آشنا شويم، در مطلب شما به رسم هاي خيلي خوبي كه در چهارشنبه پاياني سال در گذشته وجود داشت اشاره نموديد ولي همان طور كه حضرت عالي اشاره نموديد متاسفانه ما از اين رسم هاي مناسب و خوب فاصله گرفته ايم و به جاي به يك سري از كارهاي خطرناك كه همواره باعث تلفات جاني و مالي بسياري مي شود روي آورد ايم به همين دليل من پرسشي كه به ذهنم مي رسد اين است كه در واقع چه چيز باعث شده است كه ما از اين خوبي هاي اين مراسم ها دوري كنيم و به دنبال كارهايي بيهوده كه هيچ گونه ارتباطي با اين مراسم ندارد برويم؟
  پيشاپيش از همكاري صميمانه ي شما بسيار سپاس گزارم.

  1. با سلام و ادب خدمت شما …
   بسیار خوشحالیم که مطالب را دنبال می کنید …
   در پاسخ سوال جنابعالی به نظر بنده حقیر فقر اطلاعات نسبت به فرهنگ عامه کشور دلیل این کارهاست این که زیبایی تمدن غنی کشورمان را با بدترین شکل ممکن از بین می بریم … چهارشنبه سوری فقط یک جشن فولک لوریک نیست بازتابی از طرز تفکر و جهان بینی ایرانی است بازتابی از تاریخ پربار کشور ماست که امروزه متاسفانه از تمام دلایل زیبایش فاصله گرفته است .
   جشن ها ی هر کشوری می تواند عامل جذب گردشگران باشد البته با نگاهی درست می توانیم از آن بهترین بهره را ببریم .
   به قول یک شخصیت مشهور فرانسه :
   “می توان جغرافیا فاصله را حتی با نوازش یک نگاه طی کرد ، می توان رنج های کهنه را التیام بخشید..می بینیم که عشق و دوستی بین انسان ها یک اتفاق نیست و یک قرار قبلی است مثل یک تفاهم ازلی …از ازل تا ابد ادامه دارد …”
   این همان کاری است که ایرانیان مقیم آمریکا می کنند…جغرافیا فاصله دو کشور را با یک نگاه مهربان و یک جشن زیبا طی می کنند و یک آمریکایی را شیفته کشور ایران می کنند چون این یک تفاهم ازلی بین انسان هاست و تا ابد ادامه دارد…
   موفق باشید…

  1. با سلام به خانم یعقوبی عزیز …
   خوشحالم که مطلب را پسندید … و این نظر لطف شماست …
   در پناه خداوند متعال موفق باشید.

  1. با سلام و ادب فراوان خدمت خانم جوانی گرامی ..
   مایه افتخار بنده می باشد که مطلب برای جنابعالی مفید واقع گردیده است …
   سربلند باشید

 5. با سلام و ادب
  مطلب جالب و نويي بود توجه به ميراث فرهنگي گذشتگان ، اداب و رسوم نه تنها ميتواند به جذب گردشگر كمك شاياني كندبلكه ناهنجاريهاي جامعه را كاهش ميدهد و از خودبيگانگي افراد جلوگيري ميكند .
  اگر به صورت گسترده جشنهاي سنتي و مذهبي ما اطلاع رساني شود براي خود ما هم جذاب هست در ايران باستان براي هر مناسبتي جشني وجود دارد از آغاز فصلها و برداشت محصول گرفته تا جنشنهاي به دنيا آمدن بچه و عروسي حتي ده اول محرم كه به عنوان سوگواري برگذار ميشود نه تنها براي گردشگران خارجي ميتواند جذاب باشد بلكه براي خود ايرانيهاهم قابل تامل هست

  1. با سلام و ادب فراوان خدمت شما گرامی …
   با سپاس از تحلیل علمی و دقیق شما … بله تمام جشن هایی که شما ذکر کردید و حتی سوگواری های ما جزء فرهنگ فولک لور ایرانی است که در دسته بندی جاذبه های گردشگری پنهان کشورمان قرار دارد.
   با تشکر از زمانی که اختصاص می دهید

 6. با سلام خدمت همکار گرامی
  من در بازاریابی گردشگری سر رشته ندارم ولی بسیار به خواندن مطالب شما کشش دارم و بسیار جذاب و زیبا نگارش می کنید که خواننده دوست دارد تا آخر مطلب بخواند.
  و مرسی از شما که باعث می شوید فرهنگ ایرانی به صورت واقعی و سالم انعکاس داده شود.

  1. با سلام و ادب خدمت شما …
   با سپاس فراوان از زمانی که اختصاص می دهید بسیار خرسندیم که مطالب مورد توجه شما قرا می گیرد و این نظر لطف شماست . امیدواریم بتوانیم افق های جدیدی را در بازاریابی صنعت گردشگری کشورمان با استفاده از میراث کردشگری فولک لور ایرانی ایجاد کنیم …
   در پناه خداوند متعال

  1. با سلام و آرزوی شادکامی
   بسیار خوشحالیم که مطلب مورد پسند شما گرامی واقع شده است.
   موفق باشید

 7. با سلام و احترام
  مرسی از وقتی ک برای تهیه مطالب با کیفیت بالا و تاثیرگذاری حداکثر، قایل می شوید.
  متشکرم

  1. با سلام و ادب ….
   از این که مطالب را دنبال می کنید سپاس گزاریم .
   بسیار خرسندیم که مطالب مورد تایید دوستان قرار می گیرد.
   موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *