آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>
بازاریابی ورزشی

یکی از مهمترین مفاهیمی که در بازاریابی ورزشی باید مورد بررسی قرار بگیرد بحث اهمیت تقسیم بندی بازار ورزشی است؛ لذا قصد آن را داریم در این پست در مورد این مقوله بیشتر بحث کنیم؛ مهمترین دلایل اهمیت تقسیم بندی بازار ورزشی را می توان موارد زیر دانست:

 • می توان نیازها و احتیاجات هر بخش را در مقابل رقبا آزمایش کرد.
 • با استفاده از اطلاعاتی که از هر خرده بازار بدست می آید می توان، متناسب با بازارهای ورزشی مختلف، بودجه های بازاریابی مناسبی را به آنها تخصیص داد. 
 • با شناخت دقیق خرده بازارها، می توان در برنامه های بازاریابی ورزشی خود تغییراتی ایجاد کرد و برای جلب رضایت مشتریان ورزشی خود، تلاش کرد.
 • آگاهی از وسیع بودن بازار ورزشی و جمیت طرفدار آن برای بازاریابان ورزشی اهمیت بسیاری دارد.

  فواید تقسیم بازار

در صورتی که بخش‌بندی بازار توسط یک شرکت به خوبی انجام شده و به خوبی به کار گرفته شود، فواید زیادی را متوجه شرکت خواهد کرد؛ از جمله:

 • تسهیل انتخاب بازار هدف: از آنجا که بخش‌بندی بازار نیازمند شناسایی دقیق مشخصات گروه‌های موجود در بازار است، لذا آشنایی با این خصوصیات انتخاب بین آنها را برای شرکت تسهیل می‌کند.
 • افزایش سودآوری: گاهی امکان افزایش قیمت‌ها در ازای ارائه خدمات جدید برای کل بازار میسر نیست. در این حالت تعریف بخش‌های خاصی که مشتاق استفاده از خدمات جدید هستند، می‌تواند راهگشا باشد.
 • شکل‌دهی به نیازها: بخش‌بندی به شرکت کمک می‌کند تا بتواند نیازهای جدیدی را در گروه‌های خاصی از مشتریانش برانگیزد و همچنین پیش‌بینی بهتری از آینده آن بخش داشته باشد.
 • ایجاد نوآوری: توجه به کل بازار به‌صورت یکجا باعث می‌شود خصوصیات آن به‌طور کلی و بدون جزییات در نظر گرفته شود. اما تجزیه بازار به بخش‌های کوچک‌تر این جزئیات را برجسته کرده و موجب می‌شود شرکت در ارائه محصولات و خدمات مطابق با این خصوصیات فعال‌تر شده و دست به نوآوری‌هایی برای برآورده کردن آنها بزند.
 • افزایش کارایی بازاریابی: از آنجا که منابع هر شرکتی دارای محدودیت است، لذا تعریف دقیق نیازهای مشتریان و انجام فعالیت‌های بازاریابی مطابق با آن الزامی است. بخش‌بندی بازار یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود منابع بازاریابی شرکت در مسیر صحیح آن مصرف شود.
 • سودمندی مشتریان: ارائه محصولات کامل‌تری که مطابقت بیشتری با نیازهای مشتریان داشته باشد، نه تنها به نفع شرکت است، بلکه نفع مشتریان را نیز در پی خواهد داشت. مطابقت محصول با علایق مشتریان نیز نیازمند بخش‌بندی بازار و آشنایی بیشتر با خصوصیات مصرف‌کنندگان است.
 • رابطه پایدار با مشتری: از آنجا که نیازهای مشتریان در طول زمان تغییر می‌کند، بخش‌بندی بازار به تولیدکننده کمک می‌کند که از نزدیک در جریان این تغییرات باشد و محصولات خود را متناسب با نیازهای جدید آنها ارائه کند.
 • افزایش در سهم بازار: به‌دست آوردن سهم بالای بازار یکی از فواید مستقیم و مهم تقسیم بازار محسوب می‌شود. از آنجا که تقسیم بازار باعث می‌شود بخش‌های خاصی از بازار برای تولیدکننده دارای اولویت باشد، لذا تمرکز تولیدکننده در آن بخش موجب افزایش سهم وی از آن بخش و کل بازار می‌شود.

logo-sportsmarketing-compressed

 مراحل تقسیم بازار 

در بازار­یابی مبتنی بر تقسیم­بندی بازار، سه مرحله باید پیموده شود:

 1. تقسیم بازار؛ تقسیم­بندی بازار، اقدامی است كه بدان وسیله یك بازار را به چند گروه از خریداران كه دارای ویژگی­ها، نیازها یا رفتار­های متفاوت هستند، تقسیم می­كنند. زیرا هریك از این محصولات به آمیزه­ای متفاوت از بازاریابی نیاز دارند.
 2. هدف قراردادن بازار؛ پس از تعیین یا شناسایی گروه­ها، موضوع هدف قرار دادن بازار مطرح می­شود. هدف قرار دادن بازار، یعنی ارزیابی جذابیت­های هر بخش از بازار و تعیین یك یا چند بخش از بازار كه باید در آن به فعالیت پرداخت.
 3. در این مرحله، مدیر بازار­یابی با توجه به اهداف شرکت، امکانات مالی و فنی، پرسنل بازار­یابی، توان رقابتی و خط­ مشی بازرگانیِ بازار هدف را انتخاب می‌کند. شرکت­ها، معمولا بخش‌هایی از بازار که می­تواند بیشترین ارزش را برای مشتری (و سود مناسب برای شرکت) به‌بار آورد و قادر به حفظ آن برای یک دوره بلندمدت باشند، به‌عنوان بازار هدف انتخاب می­کنند. شركت برای اینكه بتواند بهترین بخش­های بازار را مورد هدف قرار دهد، باید نخست، میزان رشد، اندازه، جذابیّت ساختاری، سازگاری منابع و هدف­های شركت یا هر بخش از بازار را مورد ارزیابی قرار دهد.
 4. تعیین جایگاه بازار (market position)؛ مقصود از تعیین جایگاه) موضع( در بازار این است كه شركت، موضع رقابتی خود را از نظر محصول تعیین می‌نماید. یعنی شرکت تلاش می­کند، که نحوه ادراک مصرف‌کنندگان از محصول در مقایسه با نحوه ادراک آنها از محصول رقبا متمایز باشد.

34379265-SS_sports_gambling_soccer-compressed

 انتخاب بازار هدف

چندین عوامل در انتخاب بازارهای هدف یک شرکت اثر خواهند گذاشت. عوامل متعددی را که می‌توان در ارزیابی پتانسیل و تناسب بخشهای بازار به کار برد در زیر فهرست می‌شوند:

 • ویژگیهای بخش
 • رقبا در بخش
 • همخوانی(تطبیق) با شرکت
 • پتانسیل رشد
 • پتانسیل سود‌دهی
 • تعداد
 • اندازه
 • نقاط قوت
 • منابع
 • اهداف
 • کانالها

مدیران ممکن است یک یا چند بخش را به عنوان بازارهای هدف برگزینند. تصمیم‌گیری برای تمرکز بر یک بخش به عنوان بازار هدف تحت عنوان استراتژی متمرکز یا یک بخشی شناخته می‌شود. تصمیم برای تعقیب بیش از یک بازار هدف با آمیخته‌های بازاریابی متناظر برای هر کدام به استراتژی تفکیک یا چند بخشی معروف است. و نیز گاهی از آن به عنوان بازاریابی تمایزی یاد می‌شود. سومین گزینه آنست که کل بازار بالقوه به عنوان یک مجموعه در نظر گرفته شود – یک بازار هدف وسیع. از این رو به عنوان بازاریابی غیر تمایزی(یکسان) یا انبوه یاد می‌شود.

valentino_rossi_celebration_grand_prix_brno-compressed

معیارهای تقسیم بازارهای ورزشی 

برای تقسیم­بندی مشتریان و خرده­ بازارها، باید معیارهای گوناگونی مورد توجه قرار گیرد. پنج معیار اصلی تقسیم بازار عبارتند از:

 1. قابلیت افزایش سود و بازده سرمایه­گذاری؛ اگر افزایش سود و بازده سرمایه­گذاری، از طریق عدم تقسیم­بندی بازار به‌دست آید، نباید هیچ‌گونه تقسیم­بندی­ای صورت گیرد. بنابراین مناسب­ترین روش برای تقسیم بازار روشی است که بیشترین فرصت را برای سود ایجاد کند.
 2. مشابه بودن نیازهای خریداران در هر قسمت؛ خریداران بالقوه در هر قسمت از بازار، باید بر مبنای فعالیت­های بازار­یابی، مانند طرح و شکل محصولات مورد نیاز یا نوع تبلیغات، باهم شباهت­هایی داشته باشند.
 3. متفاوت بودن نیاز­های خریداران در قسمت­های گوناگون بازار؛ اگر نیاز­های خریداران در قسمت­های مختلف بازار، کاملا متفاوت نیستند، تقسیمات را باید محدود کرد. ضمن اینکه هر قسمت مجزا، معمولا فعالیت­های بازار­یابی متفاوتی را می­طلبد که هزینه­های بیشتری نیز ایجاد می­کند.
 4. امکان فعالیت بازار­یابی برای دستیابی به یک قسمت؛ دستیابی به یک قسمت بازار، نیازمند فعالیت بازاریابی کارآ و سازنده است. اگر این فعالیت، امکان‌پذیر نیست، نباید بازار را تقسیم کرد.
 5. سهولت و هزینه تقسیم بازار؛ مدیر بازاریابی باید طرح تقسیم بازار را به‌سهولت و با هزینه پائین (متناسب با نوع طرح، بازار و منافع متصور آن)، اجرا کند.

روش قسمت بندی بازار(مراحل تعیین بازار)

 • گام اول: در این مرحله پژوهشگر برای دستیابی به آگاهی‌هایی در زمینه انگیزش، عقیده ورفتار مصرفی مصاحبه های اکتشافی و گروهی انجام می‌دهد.
 • ‏گام دوم: پژوهشگر در این مرحله برای از میان برداشتن متغیرهای بسیار مرتبط از تجزیه وتحلیل عاملی و برای به دست آوردن شمار مشخصی از قسمت‌های بازار که با یکدیگر بیشترین تفا وت را دارند از تجزیه تحلیل خوشه‌ای استفاده می‌کنند. گام سوم: در این مرحله بر حسب عقاید، رفتار، مشخصات رفتار شناختی، روان شناختی، قسمت‌های بازار را تعین می‌کنند.

  فرايند بخش بندي بازار

 • تعيين شاخصها و فاکتورهاي تقسيم بازار: در اين گام شاخصهاي تقسيم بازار انتخاب مي‌شوند. در اين مرحله مي‌توان جهت تقسيم بازار شاخص هاي رفتاري، جغرافيايي و …راانتخاب نمود.
 • تحقيقات بازار: در اين گام براساس شاخصهايي که در قسمت قبل مشخص شده است،ويژگيهاي مشتريان هر بخش مورد بررسي و تحليل قرار مي‌گيرد. در اين گام براساس تکنيک‌هاي آماري چون فاکتور آناليز، Cluster و …بخشهاي مختلف شناسايي وتحليل مي‌شوند.
 • ارزيابي بخشهاي مختلف بازار: در اين مرحله بخشهاي مختلف بر اساس شاخص سوددهي يا مطلوبيت براي شرکت ارزيابي مي‌شوند. نهايتاً بخش يا بخشهايي از بازار انتخابمي‌شوند.
 • طراحي آميخته بازاريابي مناسب براي بخشهاي انتخاب شده: در اين گام با توجه به ويژگيهاي بخش يا بخشهاي انتخاب شده از بازار، آميخته بازاريابي مناسب طراحي وپيشنهاد مي‌شود.

ادامه دارد…..


فخرالدینی

مطلب قبلیمطلب بعدی

17 دیدگاه

 1. باسلام و آرزوی قبولی طاعات خدمت جناب فخرالدینی
  از مطالبی که ذکر کردید کمال تشکر را دارم وآرزوی موفقیت برای جنابعالی را دارم و منتظر
  مقالات بعدی حضرتعالی هستم

 2. با سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  هر کسی که درگیر ورزش است باید خودش را به عنوان بخشی از بازاریابی ورزشی ببیند و تلاش قابل توجهی در جهت ایجاد جاذبه ورزشی داشته باشد .

 3. خیلی ممنون مطالبتان بسیار زیبا بود
  با این نوع بازاریابی میتوان خیلی خوب کسب درآمد کرد

 4. با سلام و ادب خدمت جناب فخر الدینی …
  سپاس بابت ارائه مطلب مفید شما
  موفق باشید

 5. با سلام خدمت شما دوست عزیز مطالب مثل دفعه قبل شیوا و مفید کلی استفاده بردم موفق باشید

 6. با سلام
  مطالب ارائه شده بسیار مفید و بارزش می باشد لطفاً در خصوص بازار سرمایه نیز تحلیلی ارائه فرمائید.
  با تشکر

 7. با سلام و عرض ادب
  امیدوارم برند های معتبر دنیا و حتی داخل کشور وارد این صنعت شده و رقابت و کیفیت آن بهبود یابد
  با تشکر

 8. مرسی از مطلب زیباتون، در صورت امکان در مورد نحوه اسپانسرگیری وروشهای آن در باشگاههای مختلف بویژه فوتبال ، مقداری مطلب گنجانده شود، استفاده خواهیم کرد. باتشکر رحمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *