تحقیقات-بازاریابی-تلفیق-علم-بازاریابی-و-جامعه-شناسی, بزاززاده

تحقیقات بازاریابی تلفیق علم بازاریابی و جامعه شناسی

تحقیقات بازاریابی مصرف کننده شکلی از جامعه شناسی کاربردی است که بر مفهوم اولویت ها، گرایش ها و رفتار های مصرف کنندگان در اقتصاد بازار محور، تمرکز می کند و هدفش بررسی تاثیر موفقیت های نسبی کمپین های بازاریابی می باشد. این رشته ی تخصصی توسط ارتور نیلسون با تاسیس کمپانی AcNielsen در سال ۱۹۲۳ به عنوان یک علم آماری پیشگام شد.

بنابراین، تحقیقات بازاریابی می تواند به عنوان اطلاعات تطبیقی، جمعی، تحلیلی و توزیعی منظم  و عینی همچنین به منظور مدیریت حمایتی در خصوص تصمیم گیری های مرتبط با مشکلات تطبیقی و حل مسایل و فرصت های بازاریابی  تشریح شود.

وظیفه ی تحقیقات بازاریابی عرضه ی مدیریت مرتبط، دقیق، قابل اطمینان و معتبر اطلاعات بازار کنونی است. محیط رقابتی بازاریابی و هزینه های همیشه در حال افزایش به تصمیم گیری های ضعیفی منسوب می شود که به تحقیقات بازاریابی نیاز دارند تا اطلاعات درستی فراهم کند. تصمیماتی که بر اساس احساس های آنی، شهود و قضاوت خالص صورت می گیرد تصميمات درستی نیستند.

تحقیقات بازاریابی تلفیق علم بازاریابی و جامعه شناسی

مدیران در جهت تشخیص و رضایتمندی نیاز های مشتری تصمیم های استراتژیک و تاکتیکی بی شماری می گیرند. آن ها در مورد

 • فرصت های بالقوه
 • گزینش بازار هدف
 • تقسیم بازار
 • طراحی و اجرای برنامه های بازاریابی
 • سطح کارایی بازاریابی 
 • کنترل تصمیم می گیرند.

این تصمیم ها با کنش های متقابل میان متغیر های قابل نظارت محصول ها، قیمت گذاری، تبلیغ و توزیع پیچیده می شوند. با وجود عامل های محیطی غیر قابل کنترل مانند:

 • شرایط اقتصادی عمومی
 • تکنولوژی
 • قوانین و سیاست های عمومی
 • بستر سیاسی
 • رقابت ها
 • تغییر های فرهنگی و اجتماعی

پیچیدگی های بیشتری اضافه می شوند.

عامل دیگر در این ترکیب، پیچیدگی مصرف کنندگان می باشد. تحقیقات بازاریابی، مدیران را در جهت ایجاد ارتباط میان متغیر های بازاریابی، محیط و مصرف کنندگان یاری می کنند. فراهم آوردن اطلاعات مرتبط در مورد متغیر های بازاریابی، به محیط و مصرف کننده ها ياری می رساند تا بعضی تردید ها کنار بروند.

در غیاب اطلاعات مرتبط، پاسخ مصرف کنندگان به برنامه های بازاریابی به درستی و دقیق قابل پیش بینی نخواهند بود. برنامه های تحقیقات بازاریابی، مداوم اطلاعاتی در مورد مصرف کنندگان و فاکتور های قابل کنترل و خارج از کنترل فراهم می آورد. این اطلاعات تاثیر گذاری تصمیم های مدیران بازاریابی را بالا می برد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب = بازاریابی صنعتی: Mrvisitor.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده = تحقیقات بازاریابی: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media