Skip to main content

تحقیقات بازاریابی: آشنایی کلی با محیط نرم افزار SPSS

تحقیقات بازاریابی: آشنایی کلی با محیط نرم افزار SPSS

نکته مهم : برای دریافت کیفیت بالاتر فیلم لطفا روی دکمه HD کلیک کرده و یا فیلم را دانلود فرمایید.

برای فعالیت بهتر در عرصه بازاریابی داخلی و بین المللی، نیازمند تحقیقات بازاریابی هستیم؛ با توجه به گستردگی مباحث بازاریابی در حوزه های مختلفی همچون: مدیریت ارتباط با مشتری، ترفیع، توزیع، قیمت گذاری، بازارداری و بازارسازی و…. یک بازاریاب حرفه ای علاوه بر یاد گیری فنون جذاب بازاریابی، نیازمند درک دقیق از پتانسیل موجود بازار، نیازها و خواسته های مشتریان و ده ها فاکتور و مؤلفه اثر گذار بر تصمیم خریدار است؛ که برای فهم بهتر به این مسائل باید دست به تحقیقات گسترده بزند…. یکی از ابزارهای مفید برای نیل به این هدف، آشنایی با روش تحقیق و نرم افزارهای کاربردی در این حوزه است؛ که در این جا قصد آن را داریم تا شما را با یکی از پر کاربرد ترین ابزارهای تحلیل های آماری آشنا کنیم….

«اس‌پی‌اس‌اس» مخفف «بستهٔ آماری برای علوم اجتماعی» است. نخستین نسخهٔ این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۸ پس از تاسیس «نرمن نی» منتشر شد، که سپس به یک کارشناس ارشد علوم سیاسی در در دانشگاه استانفورد، و اکنون استاد محقق در دانشکدهٔ علوم سیاسی دانشگاه استانفورد و استاد بازنشستهٔ علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو بوده‌است.

SPSS از جملهٔ نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم انسانی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود. این نرم‌افزار توسط پژوهشگران علوم مدیریت در حوزه های مختلف بازاریابی، بازار، و داد و ستد، گردشگری، مطالعات دولتی، سرمایه گذاری  و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری، مدیریت داده‌ها و مستندسازی داده‌ها نیز از ویژگی‌های نرم‌افزار هستند. در تحلیل داده ها با استفاده از SPSS، سه مرحلهٔ اساسی وجود دارد. نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. دوم باید تحلیل مورد نیاز را برگزینید و آن را مشخص کنید. سوم برونداد را وارسی کنید. این مراحل در تصویر، توضیح داده‌شده‌اند.

با توجه به نیاز دانشجویان مجموعه مدیریت از جمله دوستان فعال در حوزه بازاریابی بر آن شدیم از این پس در سایت مسترویزیتور و در کانال مقاله نویسی محقق یار به صورت رایگان به آموزش نرم افزار کاربردی SPSS بپردازیم؛ امید است مفید واقع گردد.

مطالب مرتبط:

وارد کردن داده ها

جدول فراوانی قسمت اول

جدول فراوانی قسمت دوم

آلفای کرونباخ

split File

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

 

شماره تماس جهت مشاوره!