Skip to main content

تاثیر رنگ ها بر نام تجاری در بازاریابی توریسم ایران….

بازاریابی توریسم یک جَنگ است، جَنگ واژه ایی که در ادبیات روزمره بشر غریبه نیست اما، می توان این واژه را بر عکس معنای خشن آن، زیبا و منحصر به فرد کرد.

بسیاری از کشور ها امروزه برای فعالیت اثر بخش در حیطه بازاریابی توریسم از از نام های تجاری یا همان برند ها استفاده می کنند و به عبارتی با  این روش در حوزه بازاریابی توریسم می جَنگند. یک نام تجاری فقط یک نام نیست، نام تجاری در هر صنعتی و در تمام فعالیت های بازاریابی توریسم یک نماد، شکل، صوت… و حتی رنگ است.

در تبلیغ های توریسم در کشور ترکیه رنگ قرمز را می توانید به وضوح مشاهده کنید حتی نام تجاری این کشور در حوزه بازاریابی توریسم از ترکیبی از رنگ های گرم و قرمز تشکیل شده است. در این کشور قرمز رنگ بسیار مهمی برای مردم ترکیه است و بازایابان این کشور از این رنگ در نام تجاری در صنعت توریسم خود به وفور استفاده می کنند.

برزیل برای نام تجاری خود در حوزه بازاریابی توریسم از رنگ زرد استفاده می کند و بیشتر تبلیغ های خود را در صنعت گردشگری با رنگ زرد پوشش می دهد، اگر ترکیه برای یک توریسم با قرمز تداعی می شود و برزیل با رنگ زرد در ذهن یک گردشگر نقش می بندد؛ این سوال به عنوان یک بازاریاب ایرانی باید ذهن را به چالش بکشد که:

صنعت گردشگری و بازاریابی توریسم ایران چه رنگیست؟ یک گردشگر کشور ایران را با چه رنگی می شناسد؟ ایران برای یک توریسم و حتی مردم ایران چه رنگیست؟

با وجود رتبه عالی کشور ایران در داشتن میراث گردشگری اما، هنوز ایران دارای یک نام تجاری مناسب در این صنعت سود آور به صورت بین المللی نیست که این مسئله بسی جای تامل دارد و یکی از عواملی است که متاسفانه رشد بازاریابی گردشگری ایران را با کندی مواجه کرده است اما، جالب است که بدانید ایران برای بیشتر توریست ها با رنگ آبی تداعی می شود، تا جایی که می توانید با جستجو کلمه آبی ایرانی به فارسی یا آبی ایران به انگلیسی” Blue Iran ” متوجه اهمیت فوق العاده نقش رنگ ها در بازاریابی توریسم گردید.

تاثیر رنگ ها بر نام تجاری در بازاریابی توریسم ایران….

کشور ایران در حوزه گردشگری دارای یک نام تجاری بین المللی نیست امروزه بسیاری از کشور ها مانند ترکیه با داشتن نام تجاری بین المللی و ترکیب آن با رنگ های زیبا در صنعت توریسم خود بازاریابی در این حوزه را با چالش کمتر و موفقیت بیشتری طی می کنند. گرچه صنعت توریسم ایران هنوز به یک نام تجاری بین المللی دست نیافته است اما، در گاهی مواقع تبلیغ های ایران و بنر هایی که در حوزه توریسم ایران تهیه می گردد با رنگ آبی شکل می گیرند؛ به راستی چرا؟ شاید یک بازاریاب ایرانی نیز در ضمیر ناخودآگاه خود مانند یک توریسم، ایران را آبی می بیند…

مساجد تاریخی ایران زینت داده شده اند با کاشی کاری های آبی آسمانی و آبی فیروزه ایی، پُر فروش ترین ترمه های مشهد و یزد، ترمه هایی با رنگ آبی آسمانی و فیروزه ایی است، در هر حمام تاریخی ایران بدون استثنا رنگ آبی را می توان مشاهده کرد، کاخ های ایرانی با فرش های آبی زینت داده می شوند و جالب است بدانید فرش هایی با رنگ آبی قیمتی بالاتر را به خود اختصاص می دهند، سفال های زیبای شهر همدان آبی است، بیشتر صنایع دستی زیبای اصفهان آبی رنگ است، رنگ آبی در نقاشی های مینیاتور ایرانی جزیی جدا نشدنی است، خاتم کاری های زیبای شیراز با ترکیب مینا کاری با رنگ های آبی چشم هر انسانی را میخکوب می کند…

برای هر توریسم و هر ایرانی رنگ آبی پلی است به گذشته و میراث گردشگری ایران…

حال با این آشنایی با تاثیر رنگ ها می توان این نتیجه را گرفت که؛ اگر در هر صنعتی از جمله صنعت توریسم رنگ ها را با یک نام تجاری زیبا ترکیب کنید می توانید یک بازار توریسمی فوق العاده ایی برای صنعت گردشگری کشور خود به وجود آورید و در نهایت بازاریابی توریسم را رونق بخشید. کاری که امروزه بسیاری از کشور ها با قدمتی ناچیز انجام می دهند و هر ساله میلیون ها گردشگر را به کشورشان جذب کرده و سود آوری بالایی را برای کشورشان به ارمغان می آورند.

این مسیر برای ایران و با توجه به قدمت منحصر به فرد کشورمان در حوزه میراث گردشگری بسیار راحتر اتفاق می افتد اگر به عنوان یک بازاریاب کمی خلاق تر بیاندیشیم…

در مطالب بعدی شما را بیشتر با دنیای رنگ ها و ترکیب آن با نام تجاری و بازاریابی آشنا خواهیم کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!