گردشگری
۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

بهترینِ صنعت گردشگری دنیا باشیم، به بهتر قناعت نکنیم…

telegram

اگر یک بازاریاب در صنعت گردشگری ایران تصمیم به نوآوری در این صنعت داشته باشد باید بداند پاسخ بدیهی به نیاز های توریست ها هیچ گاه به صنعت گردشگری ایران کمک نمی کند، به عبارتی این جمله را باید سر لوحه کار خود قرار دهد:

“پاسخ بدیهی به نیاز های توریست ها تحت هیچ شرایطی، حتی یک مورد هم…، صحیح نیست.”

جمله به ظاهر ساده بالا را به عنوان یک بازاریاب یک بار با دقت بخوانید.

پاسخ های بدیهی همیشه الگوهای تکراری صنعت گردشگری را تکرار می کنند، اگر چیزی بدیهی است، پس بدیهی است و نمی تواند چیزی بیشتر از این باشد. شاید با پاسخ های تکراری به نیاز های توریست ها اندکی محصول های توریستی ایران را توسعه دهید و یا به ارزش جاذبه های توریستی کشورتان  بیافزایید اما، گرچه این تغییرات مثبت هستند اما نوآوری نیستند، بلکه تغییری جهش گونه در کروموزوم های ژنتیکی این صنعت می باشند.

اگر واقعاً بخواهید در صنعت گردشگری ایران نوآوری کنید باید از کنار این تغییرات بگذرید و ذهن خود را به پرواز درآورید، به نحوی که تمام جاذبه های توریستی ایران را با حداکثر کارایی ارائه دهید نه با اندکی بهبود.

چرا وقتی که می توانید بهترین در صنعت گردشگری دنیا باشید به بهتر قناعت می کنید…؟

برای اینکه مطلب ملموس تر شود به این مثال توجه کنید:

“به گذشته برگردید، فرض کنید در دهه ۶۰ می باشید و شما مسئول واحد ژتون دانشگاه هستید، ژتون ها شبیه به سکه هستند و شما پس از مدتی متوجه می شوید که دانشجو ها از آن ها متنفر شده اند، چون ژتون ها را با سکه های داخل جیب هایشان اشتباه می گیرند، بعلاوه سیستم پخش غذا هم به گونه ایی طراحی شده است که باید در صف منتظر بمانند و ژتون را تحویل دهند و سپس غذا را تحویل بگیرند. اولین راه حلی که به عنوان یک مسئول برای حل این مشکل به ذهن شما خطور می کند این است که اندازه ژتون ها را بزرگ تر کنید تا با سکه ها اشتباه گرفته نشوند این یک راه حل بدیهی است اما، نوآوری نیست. شما تصمیم می گیرید قطر ژتون ها را افزایش دهید ولی باز هم به راحتی قابل تشخیص از سکه ها نیستند، بعلاوه مشکل ایستادن در صف به قوت خود باقیست، به طور خلاصه این ژتون ها تا حدی کارآمدتر شده اند اما هنوز فرصت بهبود دارند.

اقدام نوآورانه این است که به این نکته پی ببرید که مشکل مربوط به خود ژتون است، زیرا در کل شبیه سکه می باشد، هر روز باید خریداری شود، برای ارائه آن  و تحویل غذا صف طولانی را هم باید تحمل کرد، در کل ساختار ژتون دچار مشکل است.

راه حل نوآورانه این است که از کارت اعتباری غذا استفاده کنید چون نه با سکه ها اشتباه می شود، نه در صف های طولانی باید ایستاد، در زمان دانشجو ها هم صرفه جویی می شود، نیروی انسانی کمتری نیز در دانشگاه در گیر این فرآیند می شوند و در کل انعطاف پذیری خوبی در ساختار اصلی ایجاد شده است.

491373025-parsnaz-ir

همین مثال را در بازاریابی صنعت گردشگری بررسی کنید؛

همه کشورهای دنیا دارای کاخ ها و بناهای تاریخی و محیط های طبیعی و… هستند، به عبارتی همه شبیه سکه هستند. مشکل اصلی همان سکه بودن همه این جاذبه ها می باشد، با کمی تفاوت در قطر و اندازه. این مسئله ایی است که قیمت گذاری جاذبه های توریستی ایران را محدود می کند. برای این مشکل باید از راه حل های نوآورانه استفاده کرد تا جاذبه های توریستی ایران از تمام دنیا متفاوت تر باشند.

پاسخ های نوآورنه در صنعت گردشگری ایران تا زمانی که از الگو های همیشگی منحرف نشوید و فرض های زیربنایی این صنعت را به چالش نکشید اتفاق نمی افتد.

البته هیچ گاه نباید کلاً پاسخ های بدیهی را کنار گذاشت، زیرا می توان از بررسی آن ها به نوآوری های کوچک رسید و در نهایت نوآوری نهایی و بزرگی را ایجاد کرد اما، تمام این گام ها باید با توجه به شرایط صنعت گردشگری انجام پذیرد.

اگر می خواهید در بازاریابی صنعت گردشگری ایران از بقیه دنیا جلوتر باشید نیازمند جسارت و شکستن الگو های معمول این صنعت هستید زیرا، حرکت های جسورانه و شکستن قواعد تکراری، صنعت توریسم ایران را از بقیه رقبا جلو می اندازد.

یک بازاریاب حرفه ایی نباید با پیشرفت های معمولی و ساده راضی شود. زمانی صنعت گردشگری ایران موفق می شود که همواره یک قدم از بقیه رقبا جلوتر باشد، در چنین شرایطی می توانید به پاسخ های بدیهی نیز فکر کنید اما، در موقعیت آغاز رقابت،خیر……


صابونچی

0 دیدگاه

 1. سيد علا نور مير چراغي

  با سلام
  احتراما:
  در ایران جسارت و شکستن الگو های معمول این صنعت نیست ! زیرا، حرکت های جسورانه و شکستن قواعد تکراری، به دست مدیران ریسک پذیر و جسور ممکن است . امید وارم در مورد این صنعت مدیران ارشد درست تصمیم گیری کنند .
  با تشکر از مطالب خوب شما سر کار خانم ،صابونچی

  1. با سلام خدمت آقای میر چراغی ….
   بله درست می فرمایید جسارت در بین مدیران ما کم است، معمولا دوست دارند نوآوری یا حرکت جدیدی را در صنعت نداشته باشند
   اما در همین فضا مدیران جسوری هم بوده اند که در صنایع مختلف و گاها صنعت گردشگری فعالیت های خوبی کرده اند اما در کل هنوز با مدیریت نوین و خلاقانه فاصله زیادی داریم …..
   ان شاالله آرزوی که در پایان نوشته خود ذکر کردید هم عملی شود و به واقع این آرزوی همه مردم کشور ماست
   موفق و سربلند باشید.

  2. سید میرنور میرچراغی

   با تشکر از فرمایشات شما.

 2. با سلام خدمت خانم صابونچی
  چقدر به صورت روان مطلب را بیان کردید
  به خصوص مثال جالب شما ….
  استفاده کردم مثل همیشه
  موفق باشید

  1. با سلام خدمت خانم شکوفه عزیز
   این نهایت لطف شماست
   خوشحالیم که مطالب را دنبال می کنید
   پاینده باشید

  2. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت خانم شکوفه عزیز
   این نهایت لطف شماست
   خوشحالیم که مطالب را دنبال می کنید
   پاینده باشید

 3. مهسا جعفر صابونچی

  با سلام خدمت شما خانم صابونچی مطلب شما در رابطه با صنعت توریسم عالی بود و خیلی هم انگیزشی .. .
  امیدوارم روز به روز موفق تر از قبل باشید. ♥♥♥♣★♣★♣★♣

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت خانم مهسا عزیزم
   برای بنده افتخار است که شخصی چون شما مطلب را مطالعه کند
   شاد و پیروز باشید.

 4. سلام .ممنون از زحمتی که برای این مطلب کشیدید،ولی…مسائلی هست که به قول امروزی ها دست و پای آدم رو میبنده…به هر حال سپاس از شما.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت آقای رفعتی
   با شما موافقم … مسائل زیادی پیشرو یک شخص در این صنعت قرار می گیرد یا به قول جنابعالی دست و پای انسان را می بندد
   اگر چه این درد مشترکی بین تمام صنایع است
   اما …..،تلاش و ممارست هم روی دیگر سکه است ممکن است دیر به نتیجه برسیم ولی مهم این است که به نتیجه دلخواه برسیم و موفق باشیم
   در کل با تلاش افراد تحصیل کرده ایی چون شما و سایر دوستان سپیده دم صنعت گردشگری ایران هم این توانایی را دارد که طلوع کند.
   موفق و پیروز باشید

 5. با سلام و احترام

  گردشگري بحث ديروز و امروز نيست يعني اينكه حتي فقير ترين كشورهاي دنيا كه هيچگونه معادني هم ندارند با توسعه و رونق صنعت گردشگري هم به اقتصاد جامعه خود خدمت مي كنند و هم اينكه فرهنگ و آ داب و رسوم كهن جامعه خود و حتي صنعت صنايع دستي را نيز تبليغ و ترويج مي كنند يعني اينكه اگر كشور ما هم براي صنعت گردشگري و صنايع دستي اقوام مختلف ارزش بيشتري نهادينه مي نمود وضعيت صنعت گردشگري بهتر از اين مي شد.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب خدمت آقای بیگی
   گردشگری مبحثی است که به قول شما حتی فقیرترین کشورهای دنیا هم به آن توجه می کنند
   یکی از دلایل کم توجهی به این صنعت در ایران با توجه به مطالعات بنده وجود منابع نفتی و زیر زمینی است و وجود این تفکر که احساس می کنیم با این منابع کشور بی نیاز است
   در حالی که ثروتمندترین کشورهای دنیا منابع زیر زمینی زیادی ندارند اما ابتکار و خلاقیت و رو حیه مبارزه گری دارند که در تمام صنایع خود از آن بهره می برند و موفق هم عمل می نمایند
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانمايه خود را به خواندن این مطلب اختصاص دادید
   موفق باشید.

 6. بسیار عالی بود خانم صابونچی

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت شما
   خانم الهام عزیز ممنونم که مثل همیشه بنده را مورد لطف قرار دادید
   موفقیت های روز افزون شما را از خداوند خواستارم.

 7. با سلام وتشکر از نویسنده مقاله در مورد کمبود ها و کاستی های این صنعت، متذکر می شوم که نویسنده به قول قلم ایشان با به چالش کشیدن چهارچوب ها و قواعد بهتر نبود راه حلی نیز به عنوان پیشنهاد ذکر می فرمودند.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام خدمت آقای مهرداد بزرگوار
   ابتدا تشکر می کنم بابت زمانی که مرحمت نمودید و مطلب را مطالعه کردید این برای بنده افتخار است ….
   در راستای صحبت شما بزرگوار بنده راه حل ها را نیز ارائه کرده ام البته نه به شکل نرمال یعنی اینگونه که مسائل را مطرح کنم و بعد بنویسم راه حل ها … نه اینگونه نبوده است، چون بحث نوآوری در صنعت گردشگری مطرح است بنده هم قصد داشتم تا ذهن بزرگواران را کمی از چار چوب های معمول سوال…. راه حل خارج کنم…..
   بنده در ابتدا نوشته ام که پاسخ تکراری به توریست ها ندهیم ذهن را به پرواز در آوریم…بعد در ادامه مثال ذکر کردم که مشکل مربوط به خود ژتون است تا زمانی که فکر می کنیم قطررا تغییر دهیم و یا اندازه … موفق نمی شویم ودر ادامه گفتم ساختار ژتون ها مشکل دارد… بعد نوشتم با صنعت گردشگری انطباق دهید …
   در انطباق مثال با گردشگری ذکر کردم که تمام جاذبه های توریستی دنیا سکه هستند این به شما راه حل می دهد … البته نه به صورت نرمال بلکه کمی خلاقانه تر…. و با اندیشه ایی بازتر….
   پس راه حل مشخص است …
   ” ابتدا از این تفکر که فقط جاذبه های توریستی کشور ما منحصر به فرد و سکه است باید خارج شویم قبول منحصر به فرد بودن یا نبودن جاذبه های ایران در دنیای رقابتی این صنعت کمک شایانی به ما نمی کند گرچه منحصر به فرد هستند اما با این تفکر تا به حال به جایی نرسیدیم .
   در نهایت گفتم که قیمت گذاری برای ایرانی ها محدود است این به این معنی است که باید قیمت گذاری هایمان را در این صنعت متحول کنیم
   این راه حل ها ابتدایی ترین راه حل در سیستم تفکر خلاق است ابتدا باید ذهن هر ایرانی از این تفکرکه* ما بهترینیم* خارج شود ”
   در کل بنده قصد داشتم تا خواننده با مباحث معکوسی که مطرح کردم به صورتی خلاق راه حل های مستتر را بیابد چون اگر بحث خلاقیت و نوآوری مطرح باشد شیوه نگارش هم باید خلاق باشد نه در قالب چارچوب های جزوه وار…
   در پایان بسیار خرسندم که علامت سوال ایجاد شده در ذهن خود را مطرح کر دید:)))
   امیدوارم پاسخ هایم برای ذهن خلاق شما کافی باشد
   اما باز هم اگر سوالی بود در خدمتم…
   زنده باشید…

 8. سلام ممنون از مطالب صنعت گردشگری بسیار عالیه به شرط اینکه مشکل مالی در میان نباشد

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به خانم خدیجه عزیزم ….
   ابتدا از لطف شما دوست خوبم سپاسگزارم که همواره با تشویق بنده حس امید و تلاش را در بنده زنده می کنید
   بله ،مشکل مالی هم یکی از دلایل است. البته بودجه زیادی به این بخش هنوز اختصاص داده نشده است چون نگاه بسیاری از مدیران ایرانی نگاهی هزینه بر است و جاذبه های ایرانی را به عنوان منبع یک درآمد نگاه نمی کنند متاسفانه همین دید باعث شده بودجه زیادی را به این بخش اختصاص ندهند و مشکل مالی ایجاد شود.
   در انتها بی نهایت از لطف های بی کران شما سپاسگزارم
   پاینده باشید

 9. درود بر همگي،
  به مطلب بسيار جالبي اشاره نموديدو همان طور كه بيان نموديد پاسخ كليشه اي دادن و نبود خلاقيتي كه منجر به نوآوري بشود يكي از نثطه هاي ضعف صنعت گردشگري كشور است كه اميدوارم بيشاز اپيش به اين مهم توجه شود و شاهد پيشرف روزافزون اين صنعت پردرآمد در كشورمان باشيم.
  با سپاس

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام خدمت آقای جعفری بزرگوار…
   مایه افتخار بنده است که شخص فرهیخته ایی چون جنابعالی مطلب را مطالعه می فرمایید
   بله درست می فرمایید کاملا نکته های مطلب را خلاقانه استخراج نمودید و در دو سطر مطرح کردید به بیان دیگر شما از مطالب جذر گرفتید، این یعنی میان بری خلاقانه. ..
   توفیقات روزافزون شما را از درگاه خداوند متعال خواستارم
   زنده باشید.

 10. الهام غفاری نژاد

  با سلام واحترام مطالب خیلی مفید و آموزندس خیلی تشویق میکنه برای مطالعه زیاد .سپاس گزارم

  1. با سلام به خانم غفوری نژاد گرامی
   بسیار خوشحالم که مطلب برای شما مفید بوده است
   پاینده باشید

 11. الهام غفاری نژاد

  با سلام مطالب خیلی آموزندس خیلی هم جذابه سپاس گزارم .

 12. ایران خیلی جاذبه های گردشگری داره
  حیف که به ازش استفاده نمیکنن

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت آقای صادقی
   سپاس از شما گرامی
   پاینده باشید

 13. باسلام.مطلب عالی بود.همیشه باید بهترین بود.فکرنو!

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت خانم فاخر
   سپاس بی کران از شما عزیز که افتخار دادید و مطلب را مطالعه فرمودید
   موفق باشید

 14. با سلام وتشکر. جایگاه کشورمان در جاذبه های گردشگری جزو ده کشور اول ومطرح جهان میباشد ودرآمدی که از این طریق میتوان کسب نمود چندین برابر فروش وصادرات نفت میباشد وجزو درآمدهای پایدار میباشد با برنامه ریزی وهمت مدیران بی باک وخلاق انشااله بتوانیم به این هدف برسیم

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام خدمت آقای رامین
   با تشکر متقابل از شما گرامی
   مایه افتخار بنده است که مطلب را مطالعه فرمودید
   بله درست می فرمایید ان شاالله این مهم محقق گردد
   در پناه خدا
   موفق باشید

 15. شهرام عزیزیان صومعه

  با سلام
  ممنون از مطلب شما و کشور عزیز ما ایران دارای بهترین مکان های تفریحی و گردشگری و باستانی میباشد که باید در راه شناخت آنها به مردم دیگر کشورهای جهان کوشش نمود و از این راه سود خوبی عاید کشور ما خواهد شد. با تشکر

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام خدمت آقای عزیزیان….
   بله درست می فرمایید و حرف شما متین است
   ان شاالله صنعت گردشگری ایران به جایگاهی که شایسته آن است دست یابد.
   زنده باشید .

 16. محمود کزازی گودرزی

  سلام
  بسیار آموزنده بود..
  ایان مطلب موافقم که ظرفیت صنعت گردشگری ما بسیار بالاست ولی توانایی استفاده و بکار گیری آنها را نداریم..

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب به آقای گودرزی
   خوشحالم که مطلب را مطالعه فرمودید
   به نظر بنده توان بازاریابان ایرانی و تحصیلکرده زیاد است اما جسارت شان اندکی کم است البته تا جایی هم حق دارند زیرا منابع گردشگری ایران آن قدر غنی است که تمام حرکت ها در این صنعت باید به گونه ایی باشد که اعتبار این میراث نیز حفظ شود ان شاالله هم جسارت و هم افکار نو یی د ر این صنعت جریان یابد
   پاینده باشید

 17. سلام و تشکر از مطالب مفیدتان

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سپاس از شما گرامی
   موفق باشید

 18. بسمه تعالی
  سلام علیکم ؛
  احتراماً ، ضمن تشکر از خانم مینا جعفر صابونچی بابت مطالب ارائه شده ، لذا خواهشمند است در صورت امکان در خصوص بازار سرمایه ( بورس ) اگر امکان پذیر می باشد گزاشاتی تهیه و ارائه نمائید .

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به آقای صدیقی بزرگوار
   ان شاالله اگر این توانایی فراهم گردد
   انجام خواهم داد
   زنده باشید

 19. با سلام و احترام، واقعا در زمینه توریست و گردشگری کشورمون خیلی ضعیف عمل میکنه به امید اون روزی که قدر بناهای تاریخمونو بدونیم و در کل دنیا شناخته شده شود. ممنون از شما.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت خانم آمنه عزیز
   درست می فرمایید ….
   ان شاالله این مشکلات با کمک افرا تحصیلکرده ایرانی
   مرتفع گردد

 20. با سلام و احترام، واقعا در زمینه توریست و گردشگری کشورمون خیلی ضعیف عمل میکنه به امید اون روزی که قدر بناهای تاریخمونو بدونیم و در کل دنیا شناخته شده شود. ممنون از شما.

 21. با سلام
  اگربخواهيم بازاریابی صنعت گردشگری ایران از بقیه دنیا جلوتر باشد نیازمند جسارت در صنعت هستیم زیرا، حرکت های جسورانه و شکستن قواعد تکراری، صنعت توریسم ایران را از بقیه رقبا جلو می اندازد.
  با تشكر از مطالب ارزنده شما

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام فراوان خدمت خانم ژانت عزیزم ….
   مایه مباهات وافتخار بنده است که شما مطلب را مطالعه فرمودید. .
   سپاس گزارم که زمان گرانمايه خود را به خواندن مطلب اختصاص دادید.
   توفیقات روزافزون شما را از خداوند خواستارم.

 22. الهام رمضانی آرا

  با سلام خدمتان دوستان پرانرژی وفعال این سایت من که استفاده کردم ممنونم

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به خانم الهام عزیز و همراه همیشگی ….
   مچکرم از لطف شما
   سپاس که سایت خود را دنبال می کنید
   پاینده باشید

 23. با سلام کشور ما جاهای بسیار زیبای برای گردشکری دارد متاسفانه افراد به دلیل مادی و حوصله از این جاها نمی توانند استفاده نمایند و همچنین در بسیاری از مدیران جستجو وجود ندارد تا این سیستم را به کار بیفتد.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به خانم سوسن بزرگوار
   ان شاالله این مطالب نقطه شروع تحول در کشور باشد
   نا امید نباشید
   ما تغییر را آغاز می کنیم ان شاالله خدا هم کمک مان می کند
   موفق باشید

 24. با سلام مطالب بسیار جالب و مفید بود
  سپاس

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به خانم بهناز
   خوشحالم که مطلب برای شما مفید بوده است
   درپناه خدا

 25. دقیقن باید بهترین باشیم و از پاسخهایی بدیهی دوری کنیم تا بتونیم به هدف اصلی که بهترین بودنه دست پیدا کنیم.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و احترام خدمت آقای علیپور
   خوشحالم که به نکته اصلی مطلب اشاره کردید.
   سربلند باشید

 26. با عرض سلام وخسته نباشید
  گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه های جهانگردی نظیر ایران می تواند به مهمترین منبع کسب در آمد ارزی تبدیل شود مشروط بر اینکه برنامه ریزی صحیح و همه جانبه توام با آینده نگری برای آن تنظیم و اجرا شود.
  با آرزوی موفقیت

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت آقای رحیمی
   کاملا درست فرمودید
   برنامه‌ریزی از ارکان اصلی یک مدیریت موفق است
   پاینده باشید

 27. ***نکاتی جالب و خواندنی در خصوص چهل ستون***
  همانطور که می دانید انعکاس ستون های بیست‏ گانه، تالار چهل‏ستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را بیان می‏کند ولی در حقیقت عدد چهل در ایران، کثرت و تعداد را می‏رساند و وجه تسمیه عمارت مزبور به چهلستون‏ به علت تعداد زیاد ستون های این کاخ می‏ باشد.
  برخی از مورخان گفته‏ اند چهلستونی که بدست شاه عباس دوم ایجاد گردید دارای چهلستون بوده و در هنگام آتش سوزی که در ۲۱ رمضان سال هزار و یکصد و هیجده (۱۱۱۸) هجری اتفاق افتاد از پنج ستونی هشت تایی فقط بیست ستون آن باقی مانده و در واقع قسمتی از عمارت و بیست ستون طرفین از جلو سوخته است .
  ****سپااااس خانم صابونچی عزیز****

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام به شما بزرگوار …..
   و پژوهشگر گرامی
   بسیار از نکات جالب و خواندنی شما لذت بردم
   بسیار خوشحالم که با بیان این مطلب بر غنای نوشته افزودید
   مایه افتخار است که مطلب را مطالعه فرمودید
   شاد و سربلند و پیروز باشید

   1. سپاسگزارم…صحرایی هستم

 28. اسلام وخسته نباشید.مطلب بسیارخوب وآمزندای بود

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب متقابل
   سپاسگزارم
   موفق باشید

 29. با سلام و احترام
  متاسفانه مسولین ذیربط نسبت اهمیت ایجاد نوآوری در صنعت گردشگری مطلع می باشند..
  اما اگر اقدامیدر این زمینه صورت نمی گیرد، می بایست به دنبال علت در … گشت
  خانم صابونچی از مطالب خوب و مفیدی که تهیه می کنید، سپاسگزاریم

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب خدمت جناب طالبی
   سپاسگزار لطف شما هستم
   زنده باشید

 30. سلام
  با اکثر نظرات موافقم

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت شما
   موفق باشید

 31. باسلام مطلبتون برای من تازگی داشت

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت جناب انصاری …..
   سپاس از لطف بی کران شما

 32. ***نکاتی جالب و خواندنی در خصوص چهل ستون***
  همانطور که می دانید انعکاس ستون های بیست‏ گانه، تالار چهل‏ستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را بیان می‏کند ولی در حقیقت عدد چهل در ایران، کثرت و تعداد را می‏رساند و وجه تسمیه عمارت مزبور به چهلستون‏ به علت تعداد زیاد ستون های این کاخ می‏ باشد.
  برخی از مورخان گفته‏ اند چهلستونی که بدست شاه عباس دوم ایجاد گردید دارای چهلستون بوده و در هنگام آتش سوزی که در ۲۱ رمضان سال هزار و یکصد و هیجده (۱۱۱۸) هجری اتفاق افتاد از پنج ستونی هشت تایی فقط بیست ستون آن باقی مانده و در واقع قسمتی از عمارت و بیست ستون طرفین از جلو سوخته است .
  ****سپااااس خانم صابونچی عزیز****

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و یک دنیا تشکر از خانم صحرایی مهربان و عزیزم
   خیلی خیلی لطف فرمودید و مطلب را خواندید
   از نکاتی که مطرح کردید نیز بسیار مچکرم ، اطلاعات من را در ارتباط با چهل ستون کامل کردید
   **هر اصفهان ابروی تو نصف جهان است**
   **خرمای خوزستان من خندیدن توست **
   همیشه بخندید و شاد باشید عزیزم…..

 33. با سلام ممنون از مطلب جدیدتون .کشورما پر از آثار تاریخی است اما همین صنعت گردشگری آثار مارا درهاله ای فروبرده .

  1. مینا جعفر صابونچی

   سپاس عاطفه خانم …..
   زنده باشید

 34. با عرض سلام و احترام
  ممنون از مطالب ارائه شده ./

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب متقابل خدمت شما بزرگوار
   سپاس از لطف بی کران شما
   زنده باشید

 35. المیرا بهرامی زنوز

  با سلام
  استاد گرامی باتشکر من پسرم هم از سایت شما استفاده میکنه خیلی مطالب عالی هستند.

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب به خانم بهرامی بزرگوار
   این نظر لطف شماست ….
   بسیار خرسندم که مطلب برای شما مفید بوده است
   پاینده باشید

 36. عصمت سادات حسینی

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتان

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سلام و تشکر از حسن نظر شما

 37. ممنون از مطلب زیباتون

  1. مینا جعفر صابونچی

   با سپاس از آمنه خانم عزیزم

 38. با عرض سلامخدمت شما بزرگوار
  واقعیت این است که دوستانی نظری اعلام میکنند برای مطالب زیبای شما وقت گذاشته و انتظار پاسخ از شما دوستان محترم را دارند بنده در مورد سرقفلی ذهنی در بازار یابی گردشگری نظری داده ام و منتظر پاسخ شما دوست عزیز و گرامی می باشم ممنون اگر رویت نمایید . لطفاً ما هنر جویان مقطع کارشناسی که تمایل به ادامه تحصیل در ارشد را داریم و راهنمایی بفرمایید .

  1. مینا جعفر صابونچی

   با عرض سلام خدمت شما بزرگوار
   سپاس از لطف شما
   البته بنده تا جایی که بتوانم همیشه پاسخ می دهم
   چشم ….
   حتما مطالعه می کنم
   زنده باشید

  2. مینا جعفر صابونچی

   با سلام مجدد خدمت شما در راستای مطلب سرقفلی ذهنی بنده برای شما پاسخ دادم البته تاخیر را ببخشید
   لطف کنید در بخش همکاران سایت به قسمت رزومه آقای سید حجت بزاززاده مراجعه فرمایید به جی میل ایشان پیغام دهید و از ایشان درخواست کنید ایمیل بنده را در اختیار شما بگذارند از این طریق می توانم بهدشما کمک کنم البته بنده در مطلب سرقفلی ذهنی خواستم که شما ایمیلتان را بدهید
   در کل از این روش هم که ذکر کردم در خدمتم

 39. با عرض سلام و احترام
  آدرس ایمیل به حضورتان ایفاد می گردد:malavi5888@yahoo.com

 40. بادرود
  ممنون از مطالب آموزنده وبسیار مفیدشما
  باآرزوی جذب توریستهای بیشتر جهت بهبود اقتصادکشور

  1. مینا جعفر صابونچی

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   ان شاالله …….
   موفق باشید

  2. مینا جعفر صابونچی

   سپاسگزارم اقای پناهی موفق باشید……………………….

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.