Skip to main content

بهترینِ صنعت گردشگری دنیا باشیم، به بهتر قناعت نکنیم…

By اردیبهشت ۷, ۱۳۹۵مقالات تخصصی بازاریابی

بهترینِ صنعت گردشگری دنیا باشیم، به بهتر قناعت نکنیم…

 

اگر یک بازاریاب در صنعت گردشگری ایران تصمیم به نوآوری در این صنعت داشته باشد باید بداند پاسخ بدیهی به نیاز های توریست ها هیچ گاه به صنعت گردشگری ایران کمک نمی کند، به عبارتی این جمله را باید سر لوحه کار خود قرار دهد:

“پاسخ بدیهی به نیاز های توریست ها تحت هیچ شرایطی، حتی یک مورد هم…، صحیح نیست.”

جمله به ظاهر ساده بالا را به عنوان یک بازاریاب یک بار با دقت بخوانید.

پاسخ های بدیهی همیشه الگوهای تکراری صنعت گردشگری را تکرار می کنند، اگر چیزی بدیهی است، پس بدیهی است و نمی تواند چیزی بیشتر از این باشد. شاید با پاسخ های تکراری به نیاز های توریست ها اندکی محصول های توریستی ایران را توسعه دهید و یا به ارزش جاذبه های توریستی کشورتان  بیافزایید اما، گرچه این تغییرات مثبت هستند اما نوآوری نیستند، بلکه تغییری جهش گونه در کروموزوم های ژنتیکی این صنعت می باشند.

اگر واقعاً بخواهید در صنعت گردشگری ایران نوآوری کنید باید از کنار این تغییرات بگذرید و ذهن خود را به پرواز درآورید، به نحوی که تمام جاذبه های توریستی ایران را با حداکثر کارایی ارائه دهید نه با اندکی بهبود.

چرا وقتی که می توانید بهترین در صنعت گردشگری دنیا باشید به بهتر قناعت می کنید…؟

برای اینکه مطلب ملموس تر شود به این مثال توجه کنید:

“به گذشته برگردید، فرض کنید در دهه ۶۰ می باشید و شما مسئول واحد ژتون دانشگاه هستید، ژتون ها شبیه به سکه هستند و شما پس از مدتی متوجه می شوید که دانشجو ها از آن ها متنفر شده اند، چون ژتون ها را با سکه های داخل جیب هایشان اشتباه می گیرند، بعلاوه سیستم پخش غذا هم به گونه ایی طراحی شده است که باید در صف منتظر بمانند و ژتون را تحویل دهند و سپس غذا را تحویل بگیرند. اولین راه حلی که به عنوان یک مسئول برای حل این مشکل به ذهن شما خطور می کند این است که اندازه ژتون ها را بزرگ تر کنید تا با سکه ها اشتباه گرفته نشوند این یک راه حل بدیهی است اما، نوآوری نیست. شما تصمیم می گیرید قطر ژتون ها را افزایش دهید ولی باز هم به راحتی قابل تشخیص از سکه ها نیستند، بعلاوه مشکل ایستادن در صف به قوت خود باقیست، به طور خلاصه این ژتون ها تا حدی کارآمدتر شده اند اما هنوز فرصت بهبود دارند.

اقدام نوآورانه این است که به این نکته پی ببرید که مشکل مربوط به خود ژتون است، زیرا در کل شبیه سکه می باشد، هر روز باید خریداری شود، برای ارائه آن  و تحویل غذا صف طولانی را هم باید تحمل کرد، در کل ساختار ژتون دچار مشکل است.

راه حل نوآورانه این است که از کارت اعتباری غذا استفاده کنید چون نه با سکه ها اشتباه می شود، نه در صف های طولانی باید ایستاد، در زمان دانشجو ها هم صرفه جویی می شود، نیروی انسانی کمتری نیز در دانشگاه در گیر این فرآیند می شوند و در کل انعطاف پذیری خوبی در ساختار اصلی ایجاد شده است.

همین مثال را در بازاریابی صنعت گردشگری بررسی کنید؛

همه کشورهای دنیا دارای کاخ ها و بناهای تاریخی و محیط های طبیعی و… هستند، به عبارتی همه شبیه سکه هستند. مشکل اصلی همان سکه بودن همه این جاذبه ها می باشد، با کمی تفاوت در قطر و اندازه. این مسئله ایی است که قیمت گذاری جاذبه های توریستی ایران را محدود می کند. برای این مشکل باید از راه حل های نوآورانه استفاده کرد تا جاذبه های توریستی ایران از تمام دنیا متفاوت تر باشند.

پاسخ های نوآورنه در صنعت گردشگری ایران تا زمانی که از الگو های همیشگی منحرف نشوید و فرض های زیربنایی این صنعت را به چالش نکشید اتفاق نمی افتد.

البته هیچ گاه نباید کلاً پاسخ های بدیهی را کنار گذاشت، زیرا می توان از بررسی آن ها به نوآوری های کوچک رسید و در نهایت نوآوری نهایی و بزرگی را ایجاد کرد اما، تمام این گام ها باید با توجه به شرایط صنعت گردشگری انجام پذیرد.

اگر می خواهید در بازاریابی صنعت گردشگری ایران از بقیه دنیا جلوتر باشید نیازمند جسارت و شکستن الگو های معمول این صنعت هستید زیرا، حرکت های جسورانه و شکستن قواعد تکراری، صنعت توریسم ایران را از بقیه رقبا جلو می اندازد.

یک بازاریاب حرفه ایی نباید با پیشرفت های معمولی و ساده راضی شود. زمانی صنعت گردشگری ایران موفق می شود که همواره یک قدم از بقیه رقبا جلوتر باشد، در چنین شرایطی می توانید به پاسخ های بدیهی نیز فکر کنید اما، در موقعیت آغاز رقابت،خیر……

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!