آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>
بازاریابی گردشگری

telegram

مردم ایران از دیرباز به معماری بناهای فولک لوریک عمومی و مذهبی خود اهمیت زیادی می دادند، تبلور ذوق و هنر ایرانی را می توان در این گونه بنا ها مشاهده کرد. گرمابه ها یا حمام های عمومی نمونه ایی از مکان های فولک لوریک ایرانی است که نقش مهمی را در بازاریابی گردشگری کشور ایفا می کنند. حمام ها برای مردم ایران تنها برای شست شو و نظافت نبوده بلکه، در هر مقطع زمانی شکل دهنده فرهنگی خزنده در بین مردم کشور بوده است. این حمام ها علاوه بر ارزش معماری بازتابی از سنت های ایران است که تا به امروز توانسته اند در جذب گردشگر های خارجی و داخلی اثر گذار باشند. واژه گرمابه در پارسی از ترکیب دو واژه گرم و آبه تشکیل شده است که به معنای محل گرم ساختمان است. شاید بتوان حمام های فولک لوریک ایرانی را به  مهرابه های میترایی تشبیه کرد، پایین تر بودن این بناهای زیبا از سطح زمین و پلکانی که به داخل حمام می رود وجه مشترک این بنا های فولک لوریک با مهرابه های میترایی است.

ایران30-compressed

بسیاری از گردشگر های خارجی ایران  را با حمام های فولک لوریک آن می شناسند. برای مردم ایران حمام ها دارای تقدس خاصی بوده است مانند: حمام های عروسی، حمام های قبل از ماه مبارک، حمام های شب عید و از همه مهمتر حمام های شب سال نو. مردم ایران حتی قبل از مسلمان شدن نیز به پاکیزگی اهمیت می دادند. قدیمی ترین حمام فولک لوریک ایرانی  مربوط به سازه تخت جمشید است که امروزه گردشگر های بسیاری از آن بازدید می کنند، همچنین در دوره اشکانی نیز حمام فوق العاده ایی در بین النهرین شکل گرفت. در دوره ساسانی حمام زیبایی در تخت سلیمان ساخته شد. در حاشیه خلیج فارس و بندر سیراف بقایایی از یک حمام فولک لوریک ایرانی به چشم می خورد. در دوره سلجوقی و ایلخانی در شهر مراغه و تبریز و سلطانیه حمام هایی ساخته شده بود که امروزه متاسفانه آثاری از آن ها در دست نیست.

1-112-compressed

دوره صفویه را می توان درخشان ترین دوره معماری کشور ایران دانست. در این دوره باشکوه حمام های زیبایی ساخته شد که هر ایرانی حداقل یک بار به عنوان یک گردشگر از این مکان های عصر صفوی دیدن کرده است، بعلاوه هر ساله گردشگر های خارجی زیادی از حمام های عصر صفوی بازدید می کنند، حمام گنج علی خان کرمان، حمام خسرو آقا و علی قلی آقای اصفهان در نوع خود شاهکار بی نظیر میراث گردشگری ایران است، که تا به امروز نقش بسزایی را در بازاریابی گردشگری ایفا کرده اند. بعد از دوره صفویه معماری اسلامی و ایرانی هرگز نتوانست به اوج قله های زیبایی برسد اما، در دوره سلسله زند و قاجار حمام های فولک لوریک زیبایی شکل گرفت که هر ساله پذیرای گردشگر های داخلی و خارجی می باشند، زیباترین حمام های باقی مانده در دو دوره مذکور، حمام وکیل شیراز در دوره کریمخان زند و حمام ابراهیم خان کرمان در دوره قاجار می باشد.

 istmc_phototour42-compressed

بنا های فولک لوریک ایران بخش مهمی از میراث گردشگری کشور می باشند که بازتابی از باور های مردم ایران هستند. این بناهای زیبا برگرفته از ذوق و هنر عامیانه مردم است، بازتابی از جهان بینی یک کشور است، گرچه شاید عظمت یک کاخ باشکوه ایرانی را نتوان در آن دید اما، بسیاری از گردشگر های خارجی را جذب خود می کنند.

یک بازاریاب خلاق در عرصه گردشگری همواره باید با این گونه بنا های فولک لوریک آشنا باشد. بازاریابی گردشگری توجه به تمام قسمت های زندگی یک ملت را در بر می گیرد. یک گردشگر خارجی نمی تواند تک تک مردم ایران یا گروه های مردم سرزمین ما را بشناسد، اما با شناخت و آشنایی با خصوصیات میراث گردشگری فولک لوریک ایرانی، تصویری زیبا را از پیکر جامعه ایران به دست می آورد، به بیان دیگر یک بازاریاب حرفه ایی در صنعت گردشگری باید بتواند بین میراث فولک لوریک کشور و گردشگرها پل بزند، این وظیفه بازاریاب است که با برجسته کردن این گونه از میراث های زیبای ایرانی بتواند جذب گردشگر ها را به کشور تسهیل کند، گرچه صنعت گردشگری و همچنین بازاریابی گردشگری در ایران مشکلات زیادی را پیش روی خود دارد تا بتواند به شکوه گذشته دست یابد اما، با بهره برداری مناسب  و به هنگام بازاریاب های ایرانی از این گونه بناهای فولک لوریک، می توان رسیدن به اوج تبلور گردشگری ایران را تسهیل کرد.


 صابونچی

مطلب قبلیمطلب بعدی

54 دیدگاه

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  با تشکر از مطالب زیبا و راهنمای جنابعالی ، امید وارم بازار یابان گرامی توجهی خاص نسبت به عرضه سنت و فرهنگ ایرانی به جهانیان داشته باشند

 2. سلام و عرض ادب خدمت دوست بزرگوارم سرکار خانم صابونچی..
  مثل همیشه مطلب فوق العاده زیبا و تاثیر گزاری رو با قلم شیوا و رسای خودتون به رشته تحریر در آوردید..
  واقعا” که بناهای فولک لوریک ایران بازتابی از باورهای مردم کشور ماست که باید به اوج تبلور خودشون، به جایگاهی که شایستگی اون رو دارن برسن..
  در پناه حق شاد و پیروز و سربلند باشید

  1. با سلام به خانم خلیلیان گرامی و عزیزم….
   تشکر فراوان از شما که مثل همیشه بنده را مورد لطف قرار دادید
   برای بنده افتخار است که شخصیت فرهیخته ایی چون شما مطب را مطالعه فرمایند
   زنده باشید

  1. با سلام به اقای کریمی
   ان شاالله با کمک افراد تحصیلکرده در این زمینه شاهد شکوفایی و تبلیغات مناسب باشیم.
   زنده باشید

  1. با سلام به آقای حافظی
   سپاسگزارم. ….
   ان شاالله تبلیغات مناسب هم صورت گیرد ….
   سپاس از زمانی که اختصاص داده اید
   بسیار سپاسگزارم

 3. با سلام به خانم صابونچی بزرگوار….
  خوشحال شدم که در بخش بازاریابی گردشگری سایت
  مطلب جدید گذاشتید … .
  خیلی جالب بود
  ممنونم

  1. با سلام خدمت شما گرامی و بزرگوار
   برای بنده مایه افتخار است که اشخاصی چون شما مطلب را مطالعه کنند
   ممنون از لطف شما

 4. با سلام و سپاس فراوان
  مطلب جالبی در مورد بازاریابی گردشگری بود.کاش از این مطالب و تحقیقات بیشتر انجام شود.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار عالی بود
  حیف که با این همه پتانسیل هیچ وقت صنعت گردشگری در ایران رونق نگرفت.

 6. با سلام
  سرکار خانم صابونچی مطلب ارایه شده مثل همیشه بسیار عالی ، سلیس و جذاب بود . با آرزوی موفقیتهای روز افزون بازاریابهای حرفه ای جهت ایجاد تصویری زیبا از پیکر جامعه ایران
  با تشکر

  1. با سلام به الهام خانم عزیز من
   همراه همیشگی …..
   شما لطف دارید خیلی سپاس گزارم که زمان گرانمايه خود را به خواندن مطلب اختصاص دادید
   زنده باشید عزیز من

 7. با عرض سلام خدمت سرکار خانم جعفر صابونچی
  احتراماً ، با تشکر از مطالب زیبا و با ارزش شما به استحضار می رساند چیزی که آن را باید مرهون تلاش تحقیقات کسانی دانست که شاید اغلب از وسایل لازم برای این کار دشوار نیز محروم بوده‌اند. کسانی که در همین عرصه‌ها شاید با دامنه محدودتری فعالیت کرده‌اند نیز کم‌شمار نیستند و گاه برخی تک نگاری‌های بسیار باارزش هم درباره عادات و آداب تهران و شهرستان ها منتشر شده است. از این کوشش های بزرگ و ضروری هنوز باید بهره برداری شود،این چهره‌ها هنوز در قصه‌های کودکان، افسانه‌های بزرگان، اشعار ، جای خود را باز نکرده‌ و به آن ها ابعاد لازم داده نشده است. البته کار آکادمیک می‌طلبد که با بررسی همه ی قصه‌ها و همه مثل‌ها فهرست کاملی ترتیب داده شود.ممنون از شما

  1. با سلام خدمت آقای علوی
   خوشحالم که مطلب را با دقت مطالعه می کنید و به تحلیل آن می پردازید.
   از زمانی که اختصاص می دهید بی نهایت سپاسگزارم
   زنده باشید………
   سپاس از لطف شما

 8. باسلام خدمت دوست عزیز
  مطلبتون فوقالعاده زیبا و مفید بود.من چیزی درمورد اهمیت حمام از ایران باستان نمیدونستم …
  از زحمات شما متشکرم

  1. با سلام خدمت جنابعالی
   از این که زمان گرانمايه خود را به خواندن مطلب اختصاص دادید سپاس گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *