آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که گردشگری در ایران شامل چه محصول و خدماتی است؟ و چه حدودی دارد؟ محصول ها و خدمات در صنعت گردشگری دامنه ی وسیعی دارند به عنوان نمونه:

محصولِ هتل  ها، اقامت گاه است.

محصولِ رستوران ها، غذا است.

لباس ها و صنایع دستی ایران، جز محصول های خرده فروشان گردشگری است. به جرات می تواینم بگوییم بیشتر صنایع در ایران، محصولی را به صنعت گردشگری ایران اضافه می کنند.

محصول های گردشگری، مرکب هستند. در واقع یک بسته از محصول های متنوع از غذای یک کشور تا پوشاک، صنایع دستی، حتی صنعت چوب و مبلمان و…. را شامل می شوند. به عنوان نمونه: صنعت مبلمان در ایران از الگو های ایرانی بهره می گیرد اما، همین صنعت در سوریه و یا اروپا متفاوت است. ایرانیان مبل را بخش تجملی زندگی می دانند. رنگ های طلایی در این صنعت نشان دهنده ی روحیه ی ایرانیان در این زمینه است. در اروپا این بخش بیشتر بر جنبه ی راحتی تمرکز دارد. برای یک گردشگر حتی مبلمان ایران هم می تواند جالب باشد تا جایی که قصد می کند آن را خریداری کند همان طور که برای ایرانیان خرید پارچه های هندی در صنعت گردشگری هند یک سوغات و محصول گردشگری محسوب می شود.

طبقه بندی صنایع دستی ایران شامل:

بافته های داری، دست بافت های دستگاهی، رودوزی های سنتی، هنر های فلزی، میناسازی، سفالگری، آبگینه، هنر های مرتبط با چوب، هنر های مرتبط با سنگ، نگارگری، چاپ های سنتی، حصیربافی، نمدمالی، پوستین دوزی، آثار چرمی، رنگ سازی سنتی، رنگرزی سنتی. (دکتر حسین یاوری)

اهداف صنایع نیز از ارایه محصول ها، بسیار متفاوت است. بعضی از صنایع تمرکز بیشتری بر درآمد دارند و بعضی از صنایع تمرکز بیشتر بر اشاعه ی فرهنگ کشور دارند.

دامنه ی محصول های گردشگری در کشور ایران آن چنان وسیع است که تجمعی از هنر و زیبایی را می توان در این بُعد مشاهده کرد. شاید برای مردم یک کشور غذایی که هر روز می خورند تکراری باشد اما برای یک گردشگر؛ غذای کشور میزبان یک محصول توریستی است. به طوری که امروزه مشاهده می کنیم، قرمه سبزی و یا شیرین پلو و کباب های متنوع ایرانی جزیی از خاطرات گردشگران از ایران است و این همان قدرت صنعت توریسم است که می تواند موتور محرکه ی صنایع دیگر کشور باشد.

  • تالیف: واحد تامین محتوای سایت آقای بازاریاب

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

مطلب قبلیمطلب بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *