۷ آذر, ۱۳۹۷

بررسی فضا های مختلف در بازار ایرانی ، قیصریه

بازار های ایرانی دارای فضا های متعددی هستند که هر کدام از این فضا ها کاربری خاص خود را دارد. از جمله یکی از این فضا ها وجود مکانی به نام قیصریه در بازار های ایرانی می باشد.

اما، قیصریه چگونه مکانی است و چه کاربردی دارد؟

احتمالا تا به حال به پاساژ های لوکس رفته و خرید کرده اید. یا در یک راستا خیابان که وسایل مختلفی فروخته می شود مغازه ایی وجود دارد که وسایل لوکس تری می فروشند. به عنوان نمونه: در بازار کفش فروش های تهران در خیابان باغ سپهسالار، مغازه هایی هستند که کیف و کفش لوکس تری دارند. حال با این پیش زمینه به سراغ تعبیر قیصریه در بازار های ایرانی می رویم.

قیصریه…

قیصریه واژه ایی هست که از کلمه لاتین کایسارئا به وجود آمده است و به معنای بازار شاهی می باشد! در بعضی موارد هم آمده است که قیصریه از واژه قیصر یا سزار مشتق شده است. در کشور ما و در بازار های ایران مکان هایی است که به نام قیصریه شهرت دارند. این مکان ها از لحاظ معماری شبیه به دالان، تیمچه یا یک راسته فرعی از راسته اصلی است. در گذشته های دور در قیصریه ها کالا های لوکس رد و بدل می شده است. در واقع قیصریه به مانند پاساژ های لوکس امروزی یا مغازه های لوکس فروشی عصر حاضر بوده است. در گذشته راسته های اصلی بازار های ایرانی درب نداشته است و هنگامی که حجره ها بسته می شده است عبور و مرور از راسته های اصلی و فرعی ادامه داشته است اما، قیصریه ها به علت اجناس گرانی که در آن وجود داشته است دارای چند درب بودند که با بسته شدن راسته اصلی درب های قیصریه نیز تا روز کاری بعدی بسته می شده است.

در ایران، شهر اصفهان دارای قیصریه های زیبایی است. در کشور هایی مانند ترکیه، سوریه و الجزایر مکان هایی به نام بدستان وجود داشته است که از واژه بده و بستان فارسی گرفته شده است و کاربرد همان قیصریه را برای مردم دارا می باشد.

قیصریه های ایرانی هنوز هم وجود دارند و امروزه به صورت بازار موزه درآمده است که هر سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مکان های زیبا در بازار های ایرانی دیدن می کنند.

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.