۳ مهر, ۱۳۹۷

بررسی انواع بازار از نظر زمان تشکیل…

تاکنون در ارتباط با بازار و بخش بندی های آن در سایت مسترویزیتور به بیان مطالبی پرداختیم. در این مطلب به تشکیل بازار با توجه به زمان تشکیل آن می پردازیم.

بازارهای دائمی: این نوع از بازار، به شکل ثابت در تمام دوران سال برقرار است. به همین علت معمولا در فضا های مشخصی ساخته می شوند. به عنوان نمونه بازار تهران یا شیراز و اصفهان یا تبریز از این نوع هستند و در محله هایی مشخص ساخته می شوند و در تمام طول سال برقرار هستند.

بازارهای ادواری: این نوع از بازار به صورت ادواری و در زمان مشخصی برپا می شود. بازارهای هفته ایی مانند؛ جمعه بازار یا شنبه بازار و… که معمولا در شمال کشور تشکیل می شوند از این الگو پیروی می کنند. این نوع طرفدار های خاص خود را دارد و معمولا هر نوع اقلامی را می توان در آن مشاهده کرد. بعلاوه این حالت جنبه توریستی نیز به خود می گیرد و در جذب گردشگر تاثیر بسزایی دارد و معمولا در مکان های باز برپا می شود.

بازارهای مناسبتی: این نوع از بازار به شکل مناسبتی شکل می گیرد. به عنوان نمونه در نزدیک عید نوروز بازارچه هایی با عنوان بازاری نوروزی در شهر ها شکل می گیرد که معمولا به خرید و فروش وسایل و لوازم یا مایحتاج نوروزی می پردازند. معمولا در مکان های روباز شکل گرفته و طرفداران خاص خود را دارد. به عنوان مثال دیگر از این نوع می توان به بازار پوشاک بهاره یا بازارهایی که به مناسبت شروع ایام تحصیل دانش آموزان شکل می گیرد اشاره کرد.

بازارهای از تولید به مصرف: در این نوع از بازارها معمولا به عرضه تولیدات محلی ها پرداخته می شود. مثلا در گیلان یا مازندران افرادی هستند که کره، تخم مرغ محلی یا ماست محلی تولید می کنند و با برپایی بازارهای از تولید به مصرف محصول تولیدی خود را می فروشند و سود کسب می کنند.

گرچه بازارهای دائمی مکان مشخصی از شهر را به اشغال خود در می آورند و می توانند روباز یا سربسته باشند اما، سایر بازارهای ذکر شده معمولا روباز هستند و در حاشیه شهر ها یا روستا یا در کنار رودخانه ها و پل ها  شکل می گیرند.

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.