Skip to main content

بازرگانی بین الملل : تاریخچه تجارت در جهان

By اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵مقالات تخصصی بازاریابی

بازرگانی بین الملل : تاریخچه تجارت در جهان

تجارت بشر اولیه به تهاتر یا همان تعویض جنس با جنس صورت می گرفت که هر کسی محصول کار خویش را با محصول دیگری تعویض می کرد. به این صورت رفع نیاز صورت می گرفت و نیازی هم به واسطه در امور بازرگانی نبود چون اجتماعات بشری کوچک بودند ونیازهاو احتیاجات نیز کوچک و محدود بود. و وقتی که اجتماعات بشری بزرگتر شد، محصول کار انها بزرگتر و متنوع تر شده و احتیاجات نیز بیشتر شده و از این طرق واسطه های بازرگانی به وجود امد. کالاها را از شهری به شهر و از کشوری به کشور دیگر می بردند و مدتها طول کشید تا در بین مردم داد وستد رونق پیدا کند. در این دوره بزرگترین خطرات تجاری، خطرهای راه و موانع طبیعی بود. به همین علت فقط اجناسی معامله می شد که از لحظ وزن کمتر و از نظر قیمت بیشترین قیمت را داشتند. مانند: پارچه، سنگهای قیمتی، ادویه، پوست حیوانات، فلزات گرانبها، ابریشم و غیره . . . . . . .

تجارت در خاور میانه: اولین بازار داد و ستد جهان در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در چین بدست امپراتور شن نونگ گشوده شد. چینی ها در قدیم سرآمد تجارت جهان بوده و در سال ۱۲۹۵میلادی نظم و ترتیب تجارت داخلی و خارجی در آب و خشکی باعث تعجب مارکوپولو جهانگرد و نیزی واقع شد.

سومر: سومری ها سالهاقبل از میلاد مسیح در سواحل دجله و فرات و بنادر غربی خلیج فارس تجارت منظمی را دایر کرده اند. و کشتی  های تجاری آنها در کلیه بنادر خاور میانه رفت و آمد داشت. قوانین تجاری راجع به حمل و نقل، حسابداری، خیانت در امانت، نوشته بودند و برای کشتی ها بارنامه صادر می کردند.

مصر، بابل و فنیقیه: در اثر پیشرفت تمدن از شرق به غرب کشورهای بابل، مصر و فنیقیه بوجود آمدند و وارد تجارت شدند. در بابل برای اولین بار تجارت به صورت عمده فروش و خرده فروش و به شکل جداگانه صورت گرفت. فنیقیه نیز بخاطر موقعیت خاص جغرافیایی به مرکز تجاری بین المللی آن دوره تبدیل شد و تجار بزرگ اداره امور کشور را به دست گرفتندو به آنها لقب ملت تاجر را داده بودند.

یونان: در یونان تجارت به درجات عالیتری رسید. و برخلاف دیگر کشورها تجارت داخلی رونق گرفت. واردات و صادرات از بازرگانان داخلی جدا شد و ارسال مسطوره جنس و توافق بر روی ان و بعد از انتخاب فرستادن کالا به دست متقاضی از ابداعات یونانیان بود.

روم: رومیان باستان اعتقادی به تجارت نداشتن و ان را حقارت می پنداشتن. جنگ و سیاست را تنها پیشه های عالی بشمار می اوردن. بعلت قرضهایی که دولت مردان و سیاستمداران از بازرگانان نموده بودند نفوذ تجارت افزایش یافت و به بنادر بزرگ و انبارهای عظیم و بازارهای داد و ستد بنا شد. و روم در تجارت فوق العاده ترقی کرد مخصوصا از لحاظ حجم معاملات.

قرون وسطاء: باشروع قرون وسطا وپا گرفتن فئودالیسم داد و ستد رو به قهقرا رفت. زیرا تمام کوشش مردم صرف کشاورزی می شد که علاقه فئودال ها بود. آن دوره کشاورزی را تنها فعالیت تولیدی می دانستند وتجارت را اتلاف وقت و کار بدون نتیجه می پنداشتند.

قرون جدید: در قرون ۱۷ و ۱۸ تجارت بین الملی وضع دیگری به خود گرفت. ومراکز بزرگ تجارت در اروپای غربی مخصوصا آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان بوجود آمد. بعد آن مخصوصا در قرن ۱۹ بورسها و بانکهای عظیم و اعتبارات تجاری و راهنمایی حمل و نقل و دیگر تسهیلات تجاری مدرن بوجود آمد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!