آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>
تجارت

 

تجارت بشر اولیه به تهاتر یا همان تعویض جنس با جنس صورت می گرفت كه هر كسی محصول كار خویش را با محصول دیگری تعویض می كرد. به این صورت رفع نیاز صورت می گرفت و نیازی هم به واسطه در امور بازرگانی نبود چون اجتماعات بشری كوچك بودند ونیازهاو احتیاجات نیز كوچك و محدود بود. و وقتی كه اجتماعات بشری بزرگتر شد، محصول كار انها بزرگتر و متنوع تر شده و احتیاجات نیز بیشتر شده و از این طرق واسطه های بازرگانی به وجود امد. كالاها را از شهری به شهر و از كشوری به كشور دیگر می بردند و مدتها طول كشید تا در بین مردم داد وستد رونق پیدا كند. در این دوره بزرگترین خطرات تجاری، خطرهای راه و موانع طبیعی بود. به همین علت فقط اجناسی معامله می شد كه از لحظ وزن كمتر و از نظر قیمت بیشترین قیمت را داشتند. مانند: پارچه، سنگهای قیمتی، ادویه، پوست حیوانات، فلزات گرانبها، ابریشم و غیره . . . . . . .

تجارت در خاور میانه: اولین بازار داد و ستد جهان در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در چین بدست امپراتور شن نونگ گشوده شد. چینی ها در قدیم سرآمد تجارت جهان بوده و در سال ۱۲۹۵میلادی نظم و ترتیب تجارت داخلی و خارجی در آب و خشكی باعث تعجب ماركوپولو جهانگرد و نیزی واقع شد.

سومر: سومری ها سالهاقبل از میلاد مسیح در سواحل دجله و فرات و بنادر غربی خلیج فارس تجارت منظمی را دایر كرده اند. و كشتی  های تجاری آنها در كلیه بنادر خاور میانه رفت و آمد داشت. قوانین تجاری راجع به حمل و نقل، حسابداری، خیانت در امانت، نوشته بودند و برای كشتی ها بارنامه صادر می كردند.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -53

مصر، بابل و فنیقیه: در اثر پیشرفت تمدن از شرق به غرب كشورهای بابل، مصر و فنیقیه بوجود آمدند و وارد تجارت شدند. در بابل برای اولین بار تجارت به صورت عمده فروش و خرده فروش و به شكل جداگانه صورت گرفت. فنیقیه نیز بخاطر موقعیت خاص جغرافیایی به مركز تجاری بین المللی آن دوره تبدیل شد و تجار بزرگ اداره امور كشور را به دست گرفتندو به آنها لقب ملت تاجر را داده بودند.

یونان: در یونان تجارت به درجات عالیتری رسید. و برخلاف دیگر كشورها تجارت داخلی رونق گرفت. واردات و صادرات از بازرگانان داخلی جدا شد و ارسال مسطوره جنس و توافق بر روی ان و بعد از انتخاب فرستادن كالا به دست متقاضی از ابداعات یونانیان بود.

روم: رومیان باستان اعتقادی به تجارت نداشتن و ان را حقارت می پنداشتن. جنگ و سیاست را تنها پیشه های عالی بشمار می اوردن. بعلت قرضهایی كه دولت مردان و سیاستمداران از بازرگانان نموده بودند نفوذ تجارت افزایش یافت و به بنادر بزرگ و انبارهای عظیم و بازارهای داد و ستد بنا شد. و روم در تجارت فوق العاده ترقی كرد مخصوصا از لحاظ حجم معاملات.

قرون وسطاء: باشروع قرون وسطا وپا گرفتن فئودالیسم داد و ستد رو به قهقرا رفت. زیرا تمام كوشش مردم صرف كشاورزی می شد كه علاقه فئودال ها بود. آن دوره كشاورزی را تنها فعالیت تولیدی می دانستند وتجارت را اتلاف وقت و كار بدون نتیجه می پنداشتند.

قرون جدید: در قرون ۱۷ و ۱۸ تجارت بین الملی وضع دیگری به خود گرفت. ومراكز بزرگ تجارت در اروپای غربی مخصوصا آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان بوجود آمد. بعد آن مخصوصا در قرن ۱۹ بورسها و بانكهای عظیم و اعتبارات تجاری و راهنمایی حمل و نقل و دیگر تسهیلات تجاری مدرن بوجود آمد.


422340063_75165_18281250490981306877

 • نویسنده: آقای بهروز صادقی مرزناکی
مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. درود
  متشکر از مطلب جالبتون
  ای کاش با تحقیق بیشتر موردی را نیز در مورد نحوه دادوستد در ایران بیان می فرمودید…
  اما به هر حال بسیار جالب بود.

 2. با عرض سلام و خسته نباشید از نظر من مطمئنا با بررسی تاریخچه تجارت در جهان و به خصوص در ایران میتوانیم با بهره گیری از تجربیات گذشتگان کمبودهای تجارت را شناخته و تلاش بیشتری برای رفع این کمبودها کرد.مطلبتان خوب بود ولی ای کاش مطالب بیشتری راجع به کشورمان ارایه میدادید.باتشکر

 3. با سلام و احترام
  آقای صادقی مطلبی که در ارتباط با تاریخچه تجارت در جهان تهیه کردید، بسیار جالب بود، کاش در مورد ایران و موقعیت تجاریش در آن برهه از زمان هم مطلبی اشاره می فرمودید.
  متشکرم از لطفتون

  1. پیشینه ی سکونت گاه های ایرانی کهاقتصاد آن ها مبتنی بر تجارت و تولید کالا باشدبه هزاران سال میرسد.از جمله مهم ترین این سکونت گاه ها می توان به تپه حسنلو،تپه زاغه،خبیص،تپه سیلک و… اشاره کرد.شهر سوخته یکی از مهم ترین سکونت گاه های تجاری زمان خود بودکه ۵۵۰۰نفرجمعیت داشته که برای شهر های آن زمان رقم قابل توجهی است.در این شهر فضاهایی مستقل در غرب،شرق و جنوب غربی یافت شده که نشان دهنده ی استقلال و فضای تجاری در آن زمانه است و فعالیت هایی نظیر سفالگری،بافندگی،فلز کاری و…انجام می شده است.از دیگر تمدن های مهم آن زمان می توان تمدن عیلامی را نام برد.در شهر شوش کتیبه ای یافت شده که نشان میدهد این شهر دارای خیابان هایی به عرض ۹ متر ،تعدادی تجارتخانه و دفتر خانه بوده است و در آن زمان مردم با بحرینیان در تجارت بودند.تمدن دیگری که از آن یاد میکنیم و مقارن با تمدن عیلامی ست سومری نام دارد که در این تمدن نخستین بازارهای خطی یافت شده است.

 4. تاریخچه ی تجارت بین المللی و داخلی در ایران به هزاران سال قبل از میلاد می رسد.اولین راه تجاری بین المللی در ایران در زمان هخامنشیان به نام راه شاهی گسترش پیدا کرد که جنبه ی نظامی و ارتباطی هم داشت.بعد از این راه ،مهم ترین راه تجاری ایران را می توان جاده ابریشم نام برد که واسطه ی تجارت شرق و غرب بود.پس از ورود اعراب به ایران تجارت ایران افت شدیدی پیدا کرد که پس از روی کار آمدن حکومت های ایرانی و ترکی تجارت ایران به شکوفایی قابل ملاحظه ای رسید و در آن زمان بود که بیشترین و مهم ترین عارفان ایرانی برخاسته اند.در زمان قاجار تجارت ایران دچار تحولات اساسی شد که این تحولات تاثیر مستقیم بر روی بازار ها چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ مفهومی گذاردند که در ادامه بررسی خواهد شد.پیشینه ی سکونت گاه های ایرانی کهاقتصاد آن ها مبتنی بر تجارت و تولید کالا باشدبه هزاران سال میرسد.از جمله مهم ترین این سکونت گاه ها می توان به تپه حسنلو،تپه زاغه،خبیص،تپه سیلک و… اشاره کرد.شهر سوخته یکی از مهم ترین سکونت گاه های تجاری زمان خود بودکه ۵۵۰۰نفرجمعیت داشته که برای شهر های آن زمان رقم قابل توجهی است.در این شهر فضاهایی مستقل در غرب،شرق و جنوب غربی یافت شده که نشان دهنده ی استقلال و فضای تجاری در آن زمانه است و فعالیت هایی نظیر سفالگری،بافندگی،فلز کاری و…انجام می شده است.از دیگر تمدن های مهم آن زمان می توان تمدن عیلامی را نام برد.در شهر شوش کتیبه ای یافت شده که نشان میدهد این شهر دارای خیابان هایی به عرض ۹ متر ،تعدادی تجارتخانه و دفتر خانه بوده است و در آن زمان مردم با بحرینیان در تجارت بودند.تمدن دیگری که از آن یاد میکنیم و مقارن با تمدن عیلامی ست سومری نام دارد که در این تمدن نخستین بازارهای خطی یافت شده است.
  باتشكر از نظرات دوستان عزيز و گرامي.

 5. با سلام و ادب خدمت شما گرامی …
  به مطلب جالبی اشاره فرمودید و واقعا خواندنی بود
  اگر این امکان وجود دارد در ارتباط با تجارت ایرانیان در گذشته نیز مطالبی ارائه کنید زیرا به شخص خیلی علاقمند هستم اطلاعاتی در این زمینه کسب کنم
  پاینده باشید

 6. حسین رجب پور
  با عرض سلام و ارادت خدمت جناب آقای صادقی
  با تشکر از مطالب جالب و مفیدتون و آرزوی موفقیت در تمام عرصه های زندگی.

 7. سلام
  مطلبتون خیلی جالب بود.ممنون
  امروز هنوز هم چین بهترین تجار را دارد که لقب امپراطوری تجارت (فیک) را یدک میکشد..

 8. با عرض سلام و ارادت خدمت جناب آقای صادقی
  با تشکر از مطالب جالب و مفیدتون و آرزوی موفقیت در تمام عرصه های زندگی.

 9. سلام . از نظر بنده یکی دیگر از عوامل پیشرفت تجارت شیوع و گسترش صنعت و فناوری اطلاعات و س بخصوص وسایل ارتباطی بود که شکل تازه ای به او بخشید

 10. گسترده شدن ذهن و عمیق شدن دیدگاه های افراد باعث شد تا بتونن تکنولوژی و صنعتو گسترش بدن،
  ممنونم از این همه تلاش سایت مستر ویزیتور بابت جمع اوری این اطلاعات

 11. به امید روزی که مبادلات بین المللی به سهولت برای تجار ایرانی انجام بشه… شاید شاهد رونق اقتصادی در میهمنمون باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *