Skip to main content

بازاریابی گردشگری در یزد

به به ز یزد و مردم خوش نام پرورش           وان خاک پاک و زر و گوهر براب

آرام و امن و راحت و داخواه و دلگشا          دارد نگه ز آفت ایام داورش

آباد و بی زوال و کهنسال و با شکوه             این شهر پیر، وه که چه زیباست منظرش 

نخستین گام در انجام فعالیت های بازاریابی گردشگری شناخت پتانسیل های گردشگری و تاریخی بازار هدف(مقصد) است؛ از این رو هر بار قصد آن را داریم که شما خوبان را با یکی از استان های کشور آشنا کنیم و اینبار یزد را انتخاب کردیم؛ استان یزد شهری است با وسعت ۱۲۹۲۸۵ کیلومتر مربع که در مرکز ایران قرار دارد. ابر کوه، اردکان، بافق، تفت، صدوق، خاتم، طبس، مهریز، میبد و یزد شهرستان های مهم این استان اند. این استان کهن ۹۹۰۸۱۸ نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۷۹/۷۱ درصد در نقاط شهری و۲۰/۲۸ درصد در نقاط روستایی ساکن اند. استان یزد از پستی، بلندی، چاله ها و کفه های کویری متعددی تشکیل شده است که باعث شده این استان به شهری کویری معروف باشد.

 • آب و هوا

 یزد به علت آنکه روی کمربند خشک جهانی قرار دارد و دیگر آنکه از دریاهای آزاد عمان و خلیج فارس و باد های رطوبت زای دریایی بسیار دور است، گرم و خشک است. چیزی که باعث زندگی تعداد زیادی از افراد کشور ایران در این منطقه است، ارتفاعات مهمی است که در اطراف آن پدید آمده و در بهبود هوای استان اثر می گذارد. دمای اغلب این استان ۱۸/۹ درجه سانتی گراد است، که حداکثر در تیر ماه ۴۳ و حداقل آن در دی ۷/۲ درجه سانتی گراد می باشد.

 • فرهنگ و هنر

تاریخ سکونت انسان در این خطه از هزاره سوم پیش از اسلام فراتر رفته است، به طوری که در عهد پیشدادیان، طوایف در حال کوچ از بلخ به پاریس، این سرزمین را، یزدان نامیدند. یزد به عنوان شهر پاک و مقدس معروف بوده است، که حتی محل عبادت بوده است. شهر یزد، میراث فرهنگی و تمدن کهن دوره های مختلف تاریخی ایران را در خود جای داده است.

 • آثار تاریخی

در قدیم بسیاری از مردم این استان، پیرو دین زرتشت بوده اند. به همین خاطر، اماکن و بناهای متعدد زرتشتی در نقاط مختلف استان وجود دارد.

در بین کوه های اردکان و انجیره که از یزد ۴۸ کیلومتر فاصله دارد، قرار گرفته است که به خاطر چکه کردن آب از این کوه ها نام آن چکچک شهرت گرفته است.

 • آتشکده درمهر

زرتشیان آتشکده ها را بنابر مقام اهمیت آن به سه دسته تقسیم کرده اند. آتش دادگاه، که در خانه افروخته می شود و مراسم تقدیس ندارد، که موبدان به پا می کنند. ولی آتش آدران (درب مهر) که از آتش دادگاه برتر پست، به شهر اختصاص دارد. که به عموم مردم تعلق دارد و از ۱۶ آتش تشکیل شده است.

آتشکده پیرهریشت، ورهرام(بهرام) از سایر آتشکده های این شهر تاریخی است.

 • قلعه های تاریخی

نارنج قلعه(نارین قلعه)، میبد: این بنا یکی از مهم ترین آثار تاریخی پیش از اسلام محسوب می شود و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا در بالای تپه ی گلین و مشرف بر شهر احداث شده است.

 • ارگ طبس: این ارگ از مجموعه بناهای تاریخی این شهر بسیار قدیمی است که هم اکنون، آثار چندانی از آن باقی نمانده است. این ارگ به احتمال زیاد از آثار دوره پیش از اسلام است، که در دوره ی اسلامی هم مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

 • کاروانسراهای تاریخی(رباط): چون یزد از روزگاران قدیم از مراکز مهم تجارت ایران بوده، همین باعث شده است، که کاروانسراهای متعددی در منطقه احداث شوند؛ در این استان ۳ نوع کاروانسرا وجود دارد:
 • کاروانسرای تاجر نشین که جزیی از بافت بازار است و یک فضای تجارتی محسوب می شود.
 • کاروانسرای درون شهری، که به عنوان فضای اقامتی در مجاور بازار واقع شده است.
 • کاروانسراهای بین شهری که عبارت اند از: رباط ابوالقاسم رشتی، رباط خرگوشی و سایر کاروانسراهای یزد…

 

 • بازار های یزد

بازار یزد ستون فقرات شهر قدیمی یزد را تشکیل می دهد. قیصریه که بین میدان و مدرسه خان قرار دارد و از لحاظ معماری از سایر بازار ها از فضای بهتری برخوردار است، که با دو در چوبی که ارزش هنری دارد بسته می شود. قدیمی ترین بخش بازار، بازار حاجی قنبر است که متعلق به قرن نهم هجری می باشد.

 • غذاهای محلی یزد

در مناطق مختلف روستایی و شهری استان غذاهای ویژه ای تهیه می شود از جمله: انواع آش، انواع کوفته، انواع خورشت، شولیف شفته، باقلوا، قلیه کدو، بورانه خیار و…اشاره کرد.

شماره تماس جهت مشاوره!