بازاریابی-گردشگری-با-برند-فولکلوریک-ایرانی-اسلامی-نوروز…, بزاززاده

بازاریابی گردشگری با برند فولکلوریک ایرانی_ اسلامی نوروز…

بازاریابی گردشگری با برند فولکلوریک ایرانی_ اسلامی نوروز…

جشن نوروز یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانیان است که از دیرباز حوادث تاریخی و سیاسی و جنگ های تحمیل شده بر کشورمان نتوانسته است آن را از رونق بیاندازد. برای ایرانیان نوروز حکم پیشانی سال نو را دارد. در فرهنگ فولک لور ایرانی نوروز جشنی است که از اولین روز فروردین آغاز می شود. این عید برای ایرانیان از بزرگترین اعیاد ملی_ مذهبی می باشدو نمادی از روحیه شاداب و جوان کشور ایران است زیرا در هنگام جوانی جهان برپا می شود.

از علل برگزاری نوروز در میان ایرانیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوروز در یکی از قسمت های دوگانه سال قرار دارد و برای برگزاری جشن های ملی بسیار مناسب است.
 • از گذشته های دور و قبل از آمدن اسلام به ایران اول ماه و اول سال در نزد مردم ایران بسیار مهم بوده است و بعد از مسلمان شدن مردم ایران، این باور آنان با عقاید زیبای دین اسلام پیوند خورد.

برخی از پژوهشگران از جمله کانگیر آلمانی علت پیدایش نوروز را مذهبی شمرده اند زیرا، ایرانیان باستان معتقد بودند که ارواح نیاکان (فروهر ها ) در ده روز آخر سال و آغاز هر سال به زمین فرود می آیند بنابر این، ایرانیان تصمیم گرفتند برای خشنودی ارواح خود جشن های باشکوهی را هر سال برگزار کنند و با خانه تکانی و خرید وسایل نو تلاش می کردند زیبایی زندگی خود را به درگذشتگانشان نشان دهند.

 • شاه کیومرث و شاه هوشنگ و شاه تهمورث و شاه کیخسرو در این روز متولد شدند.
 • طبق باور ایرانیان شاه تهمورث در این روز دیوان را در بند کرد.
 • فریدون شاه در این روز کشور را بین سه پسر خود تقسیم کرد.
 • سام نریمان قهرمان ملی ایرانیان در این روز تمام تبهکاران را سرکوب کرد و آسایش را به مردم ایران هدیه داد.
 • شاه کیخسرو در ایام نوروز پادشاهی خود را به لهراسب بخشید.

یکی از زیباترین و باشکوه ترین دلایلی که از دید بسیاری از ایرانیان پنهان مانده است این است که بنا به عقیده مذهب شیعه دوازده امامی روز قبول خلافت توسط امام علی( ع) و واقعه غدیر خم از طرف پیامبر مهربانی ها حضرت محمد(ص ) در ۱۸ ذیحجه سال ۱۰هجری قمری در گاه شمار ایرانیان مصادف با نوروز بوده است، و این تقارن فرخنده، زیبایی نوروز را برای مردم مسلمان ایران چند برابر کرده است، این تقارن زیبا می تواند عامل جذب گردشگران مسلمان بیشتری به کشور ایران شود، عامل مهمی که شاید کمتر مورد صنعت گردشگری کشور قرار گرفته است.

در زمان های بسیار دور مردم کشور ما ۲۱ روز را در ماه فروردین به مناسبت نوروز جشن می گرفتند، دید و بازدید های گسترده، جشن های مختلف و تفریحات متفاوت در تفرجگاه های ایرانی در این ایام انجام می شد. امروزه تمیز کردن خانه ها، خرید وسایل و لباس های نو برای اعضا خانواده و در بعضی از مناطق کشورمان پخت نان های مخصوص شب عید از رسوم زیبایی است که به یادگار مانده است اما، در بین تمام این رسوم پهن کردن سفره هفت سین یکی از آداب اجتماعی مورد علاقه ایرانیان است. این سفره یا همان خوان نوروزی برای ایرانیان نشان دهنده خیر و برکت است، ایرانیان باستان معتقد بودند که در گذشتگان آنان از آسمان فرود می آیند و از این سفره دیدن می کنند. یکی از باور های زیبای ایرانی که امروزه هنوز به قوت خود باقیست این است که در هنگام تحویل سال تمام اعضا خانواده باید در خانه خود و در کنار سفره هفت سین باشند. در این سفره هفت خوراکی که با سین آغاز می شود نمادی از فراوانی برکت در کشور ایران است معمولاً ایرانیان تخم مرغ های رنگی، گلاب، گل های زیبای بهاری، سکه و کتاب دینی خود را در سفره قرار می دادند که بعد از اسلام کتاب آسمانی قرآن زینت بخش سفره هفت سین ایرانی شد.

حال با آشنایی مختصر با این جشن فولک لوریک ایرانی می توان متوجه شد که در تمام فرهنگ ها و ملیت ها، جشن ها از وقایع برجسته ایی است که میراث پنهان گردشگری هر کشور را به تصویر می کشد. جشن زیبای نوروز در ایران یکی از مهم ترین جشن هایی است که توجه هر گردشگر را متوجه کشور ما می کند، بسیاری از توریست های اروپایی، آمریکایی و آسیایی در هنگام بهار و جشن نوروز به ایران سفر می کنند و با بناهای زیبای ایرانی و میراث گردشگری پنهان کشورمان آشنا می شوند. در این ایام سفره هفت سین از سالن فرودگاه های کشور تا تالار های هتل های ایران به چشم می خورد، بسیاری از خارجیان علت برپایی این سفره را از مسئولین تور های خود می پرسند و در کنار آن عکس می گیرند. با توجه به این که این جشن توسط ایران ثبت جهانی شده است بسیاری از کشور ها از جمله قزاقستان با تبلیغات گسترده در بازار های توریستی سعی در بهره برداری هرچه بیشتر از این جشن ایرانی را دارند و بسیاری از گردشگران را با این عنوان که بهار را در مهد جشن نوروز  جشن بگیرید” به کشور خود دعوت می کنند. هوای بهار و جشن فولک لوریک نوروزی به همراه عقاید زیبای اسلامی می تواند هر توریستی را با مذهب های مختلف عاشق ایران کند.

در خارج از کشور نیز ایرانیان خوش ذوق مقیم سوئد هر سال با برگزاری جشن نوروز در یکی از میدان های این کشور به استقبال بهار می روند. جالب است بدانید در این جشن که به دلایل مختلف در کشور سوئد فقط یک شب می تواند توسط ایرانیان برگزار شود حضور سوئدی ها بسیار پررنگ است. مردم سوئد در این شب در کنار مردم کشور ما به شادی می پردازند و در پایان جشن از علت برگزاری این جشن سوال می کنند و میراث فولک لوریک نوروز آن ها را شیفته ایران می کند و بسیاری از آن ها تصمیم می گیرند از ایران بازدید کنند. ایرانیان خلاق مقیم سوئد با برگزاری این جشن از بازاریابی غیر مسقیمی بهره می برند، شاید ساخت بروشور های تبلیغاتی  از بناهای ایرانی کار بسیار ساده ایی باشد اما ساخت برندی از ایران با کمک میراث پنهانمان گرچه دشوارتر است اما اثر ماندگار تری را در بازار های رقابتی توریست به همراه دارد و امروزه این روش توسط کشور هایی با رتبه بسیار پایین تر در میراث فولک لوریک نسبت به ایران انجام می شود که با تلاش بیشتر ایرانیان می توان بازاریابی توریست را چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور از این طریق متحول کرد.

به قول حافظ:

رسیده مژده که آمد بهار و سبزه دمید                                                          

                                وظیفه گر برسد مصرفش گل است و نبید….

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

 

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

0 دیدگاه روشن بازاریابی گردشگری با برند فولکلوریک ایرانی_ اسلامی نوروز…

 • با سلام و شاد باش خدمت خانم صابونچی به مناسبت فرا رسیدن نوروز…
  از مطلب تان لذت بردیم و به اطلاعاتمان اضافه شد
  ان شاالله شاهد رونق گردشگری کشورمان باشیم
  سالی مملو از موفقیت را برای شما و همه مستر ویزیتور ها خواستاریم
  موفق باشید

 • درود بر همگي،
  بنده نيز به نوبه ي خودم سال نو را به سركار خانم صابون چي كه هميشه با مطلب هاي جذاب و جالب خودشان ما را بيش از پيش با گذشته ي اسلامي و ايراني خودمان آشنا مي كنند، تبريك عرض مي كنم و اميدوارم كه در سال جديد هم چنان شاهد انتشار اين گونه مطلب ها از سوي شما باشيم.
  با سپاس

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت آقای جعفری بزرگوار
   بنده نیز سال نو را به شما شاد باش عرض می نمایم
   بسیار خرسندم که مطلب مورد تاییدتان واقع گردیده است
   پاینده باشید

 • مینا جعفر صابونچی

  با سلام به خانم شکوه…و شاد باش
  بسیار خوشحالیم که مطلب برایتان کاربردی بوده است.
  به امید بالندگی در بازاریابی صنعت گردشگری کشورمان….
  توفیقات روز افزون شما را از خداوند خواستاریم

 • مهسا جعفر صابونچی

  سلام خانوم صابونچی مطلب شما بسیار عالی و زیبا بود.

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و سپاس فراوان از شما همراه همیشگی و مشوق بنده ……
   مایه افتخار است که مطلب مورد تایید فرد فرهیخته ایی چون شما قرار گرفته است .
   نوروزتان پیروز….
   هرروزتان نوروز….

 • با سلام و تبریک عید نوروز …
  از زاویه جالبی به بازاریابی صنعت گردشگری نگاه کردید
  به خصوص بخش عید غدیر و تقارن آن ….
  نگاه نویی به بازایابی صنعت گردشگری کرده اید که فراتر از نگاه های نرمال می باشد و واقعا جای کار دارد..
  دید بنده را که به بازاریابی با نگرشی مثبت تغییر دادید
  موفق باشید…

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب خدمت خانم ملک…
   خوشحالم که مطلب نگاه نویی را به صنعت گردشگری کشورمان برای شما ایجاد کرده است
   به امید ارتقا صنعت گردشگری ایران با نگاهی نو آورانه
   در پناه خدای متعال پاینده باشید

 • با سلام و تبریک سال نو …
  خانم صابونچی به نکات جالبی اشاره فرمودید که متاسفانه کمتر به این شیوه بازاریابی در کشور ما توجه می شود به خصوص بخش جشنی که مربوط به ایرانیان مقیم سوئدبودواقعا حرکت نویی است و تبلیغات کشور قزاقستان هم جای تاسف برای صنعت گردشگری ماست
  اما بخش تقارن غدیر و نوروز به گفته جنابعالی از دید ما ایرانیان واقعا پنهان مانده است ….در کل واقعا لذت بردم
  با سپاس. ..

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب
   بسیار خوشحالیم که مطلب را با دقت مطالعه فرموده و تجزیه و تحلیل کرده اید بخش تقارن غدیر و نوروز دارای پتانسیل بالقوه ایی برای جذب توریست های مسلمان است .
   ان شالله با تلاش بیشتر صنعت گردشگری بتوانیم برندی برای کشورمان درست کنیم زیرا این جشن برای ایران ثبت جهانی شده است و شعار بهار را در مهد جشن نوروز جشن بگیرید کشور قزاقستان لایق صنعت گردشگری ایران است
   موفق باشید

 • با سلام خدمت خانم صابونچی.
  سال نو مبارک
  مطلب فوق از لحاظ بررسی و و هم از اینکه به موضوع جالب و خاصی اشاره کردید واقعاً زیبا بود ،ممنون از این مطب و موضوعی که بیان کردین.ممنون

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و ادب خدمت آقای طاهری
   و تبریک سال ۱۳۹۵ شمسی…
   از این که مطلب مورد تایید جنابعالی قرار گرفته است برای بنده مایه افتخار و خرسندی است .
   سپاس از زمانی که به خواندن مطلب اختصاص دادید
   در پناه خداوند متعال سربلند باشید.

 • با سلام و عرض تبریک سال نو
  خانم صابونچی با سپاس از مطالب مفیدتون واقعا برام جالب بود
  به امید موفقیت روزافزونتون منتظر مطالب جدیدتان هستم

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و شاد باش سال نو .. .
   سپاسگزار از لطف شما
   پاینده باشید

 • باسلام و تبریک سال نو
  امیدوارم سالی سرشار از شادی و سلامتی و موفقیت پیش رو داشته باشید مطالب خوبی بود به خصوص این مطلب که سوئدی‌ها هم در جشن نوروز شرکت میکنند برایم بسیار جالب بود و باز اینکه در میدان شهر سفره هفت سین می اندازند

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام خدمت شما و تبریک عید
   بسیار خرسندم که مطلب را پسندید
   امیدوارم سال خوبی را پیش رو داشته باشید
   نوروزتان پیروز….

 • شقایق حسینی معین

  سایت فوق العادس و همچنین مطالب.
  دنبال همچین درگاه اطلاع رسانی بودم که معلوماتمو راجع به رشته تحصیلیم زیاد کنه خدا قوت وخسته نباشید

  • مینا جعفر صابونچی

   با سلام و تبریک سال نو خدمت خانم معین گرامی …
   مایه افتخار ماست که مطالب سایت را پسندید
   بسیار خرسندیم که مطلب برای شما مفید بوده است
   هرروزتان نوروز….
   نوروزتان پیروز….
   موفق باشید عزیزم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

سوالات خود را آنلاین بپرسید!