Skip to main content

بازاریابی گردشگری با برند فولکلوریک ایرانی_ اسلامی نوروز…

بازاریابی گردشگری با برند فولکلوریک ایرانی_ اسلامی نوروز…

جشن نوروز یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانیان است که از دیرباز حوادث تاریخی و سیاسی و جنگ های تحمیل شده بر کشورمان نتوانسته است آن را از رونق بیاندازد. برای ایرانیان نوروز حکم پیشانی سال نو را دارد. در فرهنگ فولک لور ایرانی نوروز جشنی است که از اولین روز فروردین آغاز می شود. این عید برای ایرانیان از بزرگترین اعیاد ملی_ مذهبی می باشدو نمادی از روحیه شاداب و جوان کشور ایران است زیرا در هنگام جوانی جهان برپا می شود.

از علل برگزاری نوروز در میان ایرانیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوروز در یکی از قسمت های دوگانه سال قرار دارد و برای برگزاری جشن های ملی بسیار مناسب است.
  • از گذشته های دور و قبل از آمدن اسلام به ایران اول ماه و اول سال در نزد مردم ایران بسیار مهم بوده است و بعد از مسلمان شدن مردم ایران، این باور آنان با عقاید زیبای دین اسلام پیوند خورد.

برخی از پژوهشگران از جمله کانگیر آلمانی علت پیدایش نوروز را مذهبی شمرده اند زیرا، ایرانیان باستان معتقد بودند که ارواح نیاکان (فروهر ها ) در ده روز آخر سال و آغاز هر سال به زمین فرود می آیند بنابر این، ایرانیان تصمیم گرفتند برای خشنودی ارواح خود جشن های باشکوهی را هر سال برگزار کنند و با خانه تکانی و خرید وسایل نو تلاش می کردند زیبایی زندگی خود را به درگذشتگانشان نشان دهند.

  • شاه کیومرث و شاه هوشنگ و شاه تهمورث و شاه کیخسرو در این روز متولد شدند.
  • طبق باور ایرانیان شاه تهمورث در این روز دیوان را در بند کرد.
  • فریدون شاه در این روز کشور را بین سه پسر خود تقسیم کرد.
  • سام نریمان قهرمان ملی ایرانیان در این روز تمام تبهکاران را سرکوب کرد و آسایش را به مردم ایران هدیه داد.
  • شاه کیخسرو در ایام نوروز پادشاهی خود را به لهراسب بخشید.

یکی از زیباترین و باشکوه ترین دلایلی که از دید بسیاری از ایرانیان پنهان مانده است این است که بنا به عقیده مذهب شیعه دوازده امامی روز قبول خلافت توسط امام علی( ع) و واقعه غدیر خم از طرف پیامبر مهربانی ها حضرت محمد(ص ) در ۱۸ ذیحجه سال ۱۰هجری قمری در گاه شمار ایرانیان مصادف با نوروز بوده است، و این تقارن فرخنده، زیبایی نوروز را برای مردم مسلمان ایران چند برابر کرده است، این تقارن زیبا می تواند عامل جذب گردشگران مسلمان بیشتری به کشور ایران شود، عامل مهمی که شاید کمتر مورد صنعت گردشگری کشور قرار گرفته است.

در زمان های بسیار دور مردم کشور ما ۲۱ روز را در ماه فروردین به مناسبت نوروز جشن می گرفتند، دید و بازدید های گسترده، جشن های مختلف و تفریحات متفاوت در تفرجگاه های ایرانی در این ایام انجام می شد. امروزه تمیز کردن خانه ها، خرید وسایل و لباس های نو برای اعضا خانواده و در بعضی از مناطق کشورمان پخت نان های مخصوص شب عید از رسوم زیبایی است که به یادگار مانده است اما، در بین تمام این رسوم پهن کردن سفره هفت سین یکی از آداب اجتماعی مورد علاقه ایرانیان است. این سفره یا همان خوان نوروزی برای ایرانیان نشان دهنده خیر و برکت است، ایرانیان باستان معتقد بودند که در گذشتگان آنان از آسمان فرود می آیند و از این سفره دیدن می کنند. یکی از باور های زیبای ایرانی که امروزه هنوز به قوت خود باقیست این است که در هنگام تحویل سال تمام اعضا خانواده باید در خانه خود و در کنار سفره هفت سین باشند. در این سفره هفت خوراکی که با سین آغاز می شود نمادی از فراوانی برکت در کشور ایران است معمولاً ایرانیان تخم مرغ های رنگی، گلاب، گل های زیبای بهاری، سکه و کتاب دینی خود را در سفره قرار می دادند که بعد از اسلام کتاب آسمانی قرآن زینت بخش سفره هفت سین ایرانی شد.

حال با آشنایی مختصر با این جشن فولک لوریک ایرانی می توان متوجه شد که در تمام فرهنگ ها و ملیت ها، جشن ها از وقایع برجسته ایی است که میراث پنهان گردشگری هر کشور را به تصویر می کشد. جشن زیبای نوروز در ایران یکی از مهم ترین جشن هایی است که توجه هر گردشگر را متوجه کشور ما می کند، بسیاری از توریست های اروپایی، آمریکایی و آسیایی در هنگام بهار و جشن نوروز به ایران سفر می کنند و با بناهای زیبای ایرانی و میراث گردشگری پنهان کشورمان آشنا می شوند. در این ایام سفره هفت سین از سالن فرودگاه های کشور تا تالار های هتل های ایران به چشم می خورد، بسیاری از خارجیان علت برپایی این سفره را از مسئولین تور های خود می پرسند و در کنار آن عکس می گیرند. با توجه به این که این جشن توسط ایران ثبت جهانی شده است بسیاری از کشور ها از جمله قزاقستان با تبلیغات گسترده در بازار های توریستی سعی در بهره برداری هرچه بیشتر از این جشن ایرانی را دارند و بسیاری از گردشگران را با این عنوان که بهار را در مهد جشن نوروز  جشن بگیرید” به کشور خود دعوت می کنند. هوای بهار و جشن فولک لوریک نوروزی به همراه عقاید زیبای اسلامی می تواند هر توریستی را با مذهب های مختلف عاشق ایران کند.

در خارج از کشور نیز ایرانیان خوش ذوق مقیم سوئد هر سال با برگزاری جشن نوروز در یکی از میدان های این کشور به استقبال بهار می روند. جالب است بدانید در این جشن که به دلایل مختلف در کشور سوئد فقط یک شب می تواند توسط ایرانیان برگزار شود حضور سوئدی ها بسیار پررنگ است. مردم سوئد در این شب در کنار مردم کشور ما به شادی می پردازند و در پایان جشن از علت برگزاری این جشن سوال می کنند و میراث فولک لوریک نوروز آن ها را شیفته ایران می کند و بسیاری از آن ها تصمیم می گیرند از ایران بازدید کنند. ایرانیان خلاق مقیم سوئد با برگزاری این جشن از بازاریابی غیر مسقیمی بهره می برند، شاید ساخت بروشور های تبلیغاتی  از بناهای ایرانی کار بسیار ساده ایی باشد اما ساخت برندی از ایران با کمک میراث پنهانمان گرچه دشوارتر است اما اثر ماندگار تری را در بازار های رقابتی توریست به همراه دارد و امروزه این روش توسط کشور هایی با رتبه بسیار پایین تر در میراث فولک لوریک نسبت به ایران انجام می شود که با تلاش بیشتر ایرانیان می توان بازاریابی توریست را چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور از این طریق متحول کرد.

به قول حافظ:

رسیده مژده که آمد بهار و سبزه دمید                                                          

                                وظیفه گر برسد مصرفش گل است و نبید….

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

 

شماره تماس جهت مشاوره!