Skip to main content

بازاریابی گردشگری؛ آشنایی با عناصر مختلف در بازار های سنتی

بازاریابی گردشگری شاخه ایی از بازاریابی است که بسیار گسترده و متنوع است. شاید هنگامی که از بازاریابی گردشگری نام برده شود؛ تخت جمشید، چهل ستون اصفهان یا باغ شازده و… در ذهن ایرانیان تداعی شود اما، بازار های ایرانی نیز بخشی از میراث گردشگری ایران هستند که تاکنون گردشگران داخلی و خارجی زیادی جذب این بخش از بازاریابی گردشگری در ایران شده اند.

بازار های سنتی ایران چه بخش هایی دارند؟

راسته اصلی

راسته ی اصلی در بازار های ایرانی بخش مهمی از میراث گردشگری کشور ایران است. در بازاریابی گردشگری بازار های ایرانی به طور معمول به شکل خطی ایجاد می شوند. این حالت خطی معمولا در کنار مهمترین معابر شهری شکل می گیرد. یک راسته بازار مغازه های مختلفی در دوسوی خود دارد و هر صنفی بخشی از راسته ی بازار را به خود اختصاص می دهد. راسته بازار ها در بازاریابی گردشگری جایگاه خاصی برای گردشگران دارند تا جایی که در شهر های بزرگ ایران دو یا چند راسته بازار به شکل موازی و متقاطع وجود دارند که بیشتر اوقات پذیرای گردشگران هستند. این حالت در بازار تهران، شیراز، اصفهان، اردبیل، تبریز، کرمان و…. انواع بازار های کشور ایران به راحتی قابل مشاهده است.

راسته فرعی

با توجه به زیبایی راسته اصلی و اهمیت آن در بازار ها، اما باید این را بدانید که بازار ها تنها به راسته های اصلی خلاصه نمی شوند! در بازاریابی گردشگری راسته ی فرعی بازار نیز اهمیت دارد. در بازار های شهر های بزرگ به غیر از راسته اصلی، راسته های فرعی به شکل موازی یا عمود با راسته اصلی گسترش پیدا می کنند. این حالت را به وضوح می توانید در بازار شهر تهران مشاهده نمود.

توجه به خصوصیت بازار های ایرانی همیشه از نکته های جالب در بازاریابی گردشگری بوده است زیرا بازار های ایرانی تاریخ با عظمتی را از زمان پیدایش خود تا به امروز طی کرده اند که آن ها را به یکی از گرانبها ترین میراث گردشگری ایران تبدیل کرده است. این جاذبه های گردشگری می توانند سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب کنند و در نتیجه به صنعت گردشگری ایران کمک شایانی خواهند کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده 

شماره تماس جهت مشاوره!