Skip to main content

تاثیر بازاریابی رایحه در استراتژی فروش

تاثیر رایحه ها در بازاریابی  می توانند موجب برانگیخته شدن عواطف و یا آرام شدن احساسات شود. رایحه ها ممکن است خاطره ای را زنده کند و یا تنش را تسکین دهد. نتایج پژوهشی نشان می دهد که مصرف کنندگانی که آگهی های مربوط به گل یا شکلات را می دیدند و همزمان رایحه ی گل یا شکلات را نیز استشمام می کردند، مدت بیشتری را برای پردازش اطلاعات محصول صرف می کنند و احتمال بررسی سایر محصولات در آن دسته نیز در این افراد بیشتر بود.

برخی از پاسخ های ما به رایحه ها ناشی از تداعی های قبلی هستند که احساسات خوب یا بدی را در ذهن ما زنده می کنند، و بدین خاطر است که شرکت ها در تکاپو هستند تا رابطه ای بین رایحه ها، حافظه، و خلق و خو را کشف کنند. محققان فولگرز مشاهده کردند که تاثیر رایحه در  استراتژی فروش بسیار زیاد است و برای بسیاری از افراد، بوی قهوه خاطرات دوران کودکی را از مادرشان زنده می کند که صبحانه درست می کرده است. بنابراین ، این رایحه آن ها را به یاد خانه می اندازد، این شرکت مفهوم فوق را به یک آگهی بازرگانی تبدیل کرد که در آن یک مرد جوان با لباس رسمی ارتش یک روز صبح زود به خانه اش می رسد، او به آشپزخانه می رود، بسته ی فولگرز را باز می کند، بو را استشمام می کند، و با خوشحالی می گوید: او به خانه آمده است!

تاثیر بازاریابی رایحه در استراتژی فروش

بتدریج که دانشمندان آثار قوی رایحه ها را بر رفتار کشف می کنند، بازاریابان روش های خلاقانه ای برای بهره گیری از این رابطه ها پیدا می کنند. شرکت های تبلیغاتی سالیانه حدود ۸۰ میلیون دلار برای بازاریابی رایحه ایی خرج می کنند؛ موسسه ی بازاریابی رایحه برآورد می کند که این رقم در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. این شکل بازاریابی حسی پیشرفت های جالبی پیدا می کند، چون تولیدکنندگان راه های تازه ای برای وارد کردن بو به محصولات، مانند

  • لباس های مردانه
  • شوینده ها،
  • کابین های هواپیما پیدا می کنند.

چند راهبرد رایحه ای جدید از این قرارند:

  • یکصد پمپ بنزین در کالیفرنیا از نوعی فناوری استفاده می کنند که رایحه ی قهوه را در هوای جایگاه پخش می کند، بدان امید که این بو، مشتریان پمپ بنزین را وسوسه کند که برای خوردن یک فنجان قهوه به داخل فروشگاه بروند.
  • شرکت غذایی کرافت حامی یک ویژه نامه تابستانی مجله ی پیپل بود. پنج تا از آگهی های آن در این شماره به خوانندگان امکان می دهد که یک لکه را بمالند تا بتوانند بوی محصول تبلیغ شده را استشمام کنند، از قبیل کلوچه ی شکلاتی چیپس آهویی و پنیر خامه ای فیلادلفیا.
  • شرکت مارس اخیرا از فناوری رایحه برای منتشر کردن رایحه ی شکلات در فروشگاه های دنیای ام ام خود استفاده کرده است .

در تابستان سال ۲۰۰۷، مرغ بریان کنتاکی غذای حدود سه دلاری  جدید خود را طی یک بر نامه ی راهبردی در چندین ساختمان اداری ارایه کرد، که در آن یک بشقاب جوجه کباب، یک پیش غذا، و یک بیسکویت در چرخ دستی های توزیع نامه های اداری قرار داده شده بود.

سخنگوی شرکت می گوید: اول به کارکنان اتاق توزیع نامه های اداری، فهرست این غذا داده شد تا بتوانند با کارکنانی که برای کنتاکی دست و پا می زدند، سرو کار داشته باشند.” شاید دفعه ی بعد که نامه ایی آغشته به روغن مرغ به دستتان برسد، علتش را بدانید. “

برگرفته از کتاب رفتارمصرف کننده، نوشته : مایکل آر. سولومون ، ترجمه : دکتر کامبیز حیدرزاده

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!